BRUSEL. V Bruseli bude v utorok aj naďalej platiť najvyšší stupeň pohotovosti, ktorý vyhlásili v sobotu kvôli bezprostrednej hrozbe teroristického útoku.
Školy a metro v belgickej metropole by sa mali otvoriť v stredu. Informoval o tom podľa agentúr belgický premiér Charles Michel.
V ostatných častiach krajiny zostane pohotovosť na predposlednom treťom stupni. Miera hrozby sa podľa premiéra zrejme opäť prehodnotí v pondelok 30. novembra.
"Čo sa týka bruselských škôl, rozhodli sme sa ich v stredu otvoriť, a to s dodatočnými bezpečnostnými opatreniami. V stredu uvedieme do prevádzky aj metro," upresnil podľa AFP Michel.
Premiér pripustil, že hrozba je rovnaká ako v nedeľu, cieľom však je vrátiť sa do normálneho života.
Prečítajte si tiež:
Bruselčania: Nemáme strach, ale sme opatrní
Vesta v parížskych uliciach Od soboty sú v Bruseli zatvorené školy a v prevádzke nie je z bezpečnostných dôvodov ani metro.
O predĺžení najvyššieho stupňa pohotovosti do utorka a predpokladanom zmiernení alebo odvolaniu tohto stavu v stredu v pondelok rozhodla bezpečnostná rada štátu.
Podľa miestnych médií bolo bezprecedentné opatrenie prijaté potom, čo vyšetrovatelia uviedli, že niektoré osoby žijúce v Bruseli sa priamo zapojili do organizácie teroristických útokov v Paríži.
Prečítajte si tiež:
Brat Salaha Abdeslama: Radšej ho uvidím vo väzení ako na cintoríne
Belgická prokuratúra v pondelok zároveň oznámila, že obvinila štvrtú osobu v súvislosti s útokmi v Paríži.
Muž bol medzi 16 ľuďmi, ktorých zadržali v nedeľu, ostatných 15 prepustili, uviedli vyšetrovatelia.
Francúzska polícia v pondelok okrem toho oznámila, že jej príslušníci zaistili na predmestí Montrouge v južnej časti metropoly Paríž vestu s výbušninami bez rozbušky. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa polície vestu s výbušninami objavil miestny zametač ulíc v kope stavebného odpadu.
Polícia v súčasnosti vestu skúma, aby zistila, či nemohla byť použitá pri bombových útokoch a streľbe, ktoré sa 13. novembra odohrali na šiestich miestach Paríža a na jeho predmestí Saint-Denis.
Breaking — Brussels to remain on high alert, Prime Minister said: https://t.co/XDkdauOppu #BrusselsLockdown pic.twitter.com/bqnjlqwdOp
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 23. Listopad 2015 Abdeslam polícii uniká Belgická polícia pri 26 raziách v nedeľu a v pondelok ráno zadržala celkovo 21 ľudí, mnohých však medzitým už prepustila. Zásahy jednotky uskutočnili v Bruseli, Charleroi a v okolí mesta Leige na východe krajiny.
Hľadaný Salah Abdeslam medzi zadržanými nebol.
Podľa belgických médií práve v okolí mesta Leige polícia zasahovala kvôli Abdeslamovi. Hľadaný terorista im ale údajne utiekol smerom do Nemecka, prokurátor však túto informáciu poprel.
Kresťanský štát Okrem toho mešita Attadamoune z bruselskej imigrantskej štvrte Molenbeek ohlásila v pondelok úradom prijatie výstražného anonymného listu.
Takzvaný "Kresťanský štát" v ňom hrozí pomstou za všetkých kresťanov, ktorí sa stali obeťami rôznych atentátov. Informovala o tom televízna stanica RTBF.
List v poštovej schránke jednej z hlavných mešít v Molenbeeku objavil Jamal Habbachich, jeden zo správcov mešity a odovzdal ho polícii.
Anonymný list bol napísaný tlačeným písmom, obsahoval veľa pravopisných chýb vo francúzštine. Úrady uviedli, že hrozby tohto typu neberú na ľahkú váhu.
List obsahuje tri krátke odseky, v ktorých neznámy autor hrozí, že "Kresťanský štát pomstí našich bratov padlých pri rôznych atentátoch!" Ďalej uvádza, že "žiadna mešita a žiadna z vašich predajní nebudú v bezpečí".
List sa končí hrozbou: "Vaši bratia budú podrezaní ako prasce a ukrižovaní ako náš Pán, ak neprekonvertujú svoje duše".
Ako podpis slúži skratka E.C., čiže Kresťanský štát a pečiatkou je štylizovaný kríž ležiaci na kopijach a mečoch so symbolom ľalie, ktorá bola aj na zástavách križiackych rytierov.
Prečítajte si tiež:
Polícia v byte v Saint-Denis zbrane nenašla, kde sú zostáva záhadou
Posolstvo šialenca alebo vážna hrozba? Habbachich oznámil, že celú záležitosť podstúpi do rúk príslušným úradom s tým, že ide buď o posolstvo nejakého šialenca, alebo o veľmi vážnu hrozbu.
A dodal, že je prekvapený, keď niekto hlásiaci sa za kresťana používa terminológiu skupiny Islamský štát.
Habbachich je predsedom Rady mešít Molenbeeku, ktorá zahŕňa 16 islamských modlitební. Vo svojej pozícii odsúdil atentáty z Paríža ako aj konanie Islamského štátu.
Zároveň pripomenul, že pri zakladaní niektorých mešít v Molenbeeku sa miestne úrady dopustili mnohých nedôsledností.
Rada mešít Molenbeeku v minulosti okrem iného upozorňovala, že členovia radikálnej skupiny Sharia4Belgium (šaría pre Belgicko) lákajú nových adeptov medzi tamojšími moslimskými veriacimi.
"Nikto nás ale nepočúval. Každý má svoj podiel viny na tomto stave vecí. Teraz platíme daň za chyby minulosti," opísal situáciu v bruselskej štvrti, ktorú svetová tlač prezýva "liaheň teroristov".
Prečítajte si tiež:
Francúzsko plánuje zaviesť opatrenia na obmedzenie financií teroristov
Islamským spôsobom žiť nebudú Starosta Bruselu Yvan Mayeur vyjadril presvedčenie, že život v belgickej metropole sa aj napriek súčasnému najvyššiemu stupňu ohrozenia vráti do normálnych koľají. Vo vysielaní televíznej stanice RTBF dodal, že radnica nevydá pokyn na zrušenie tradičných vianočných trhov.
Štvrtý, najvyšší stupeň ohrozenia, ktorý je spojený s pátraním po osobách spojených s parížskymi atentátmi, platí v Bruseli aj v utorok. Úrady už avizovali, že od stredy by malo opäť premávať metro i električky a otvoria sa aj školy.
Obyvatelia Bruselu sa v tejto situácii pýtajú, či mesto zakáže vianočné trhy, ktoré sa konajú na viacerých častiach historického centra. Starosta Bruselu odkázal, že v pláne to nie je.
"To by bola všeobecná katastrofa. Nemôžeme naďalej žiť v týchto podmienkach, nebudeme žiť podľa islamského režimu," vysvetlil Mayeur.
Spresnil, že ani pod tlakom teroristických hrozieb nemôžu zostať školy zatvorené, kultúrna činnosť obmedzená či obchody vyľudnené. Pripomenul, že ak by ľudia mali "zakázané" žiť vlastným spôsobom života - baviť sa, chodiť do svojich obľúbených reštaurácií, barov a posedieť na terasách v meste -, potom by to už nebol život, aký poznajú.
Starosta zdôraznil, že mesto a príslušné úrady musia prijať všetky opatrenia pre návrat k normálnej situácii a zároveň pokračovať v pátraní po osobách, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre verejnosť. Zdôraznil, že škodlivá je akákoľvek "hysterizácia" či vyvolávanie paniky.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu