Teroristi obsadili hotel v Mali. Zomrelo 27 ľudí vrátane poslanca z Belgicka

K útoku sa prihlásila skupina al-Murábitún napojená na al-Kájdu.

Ľudia utekajú spred hotela Radisson, ktorý sa stal terčom útoku ozbrojencov.(Zdroj: TASR/AP)
 • Ozbrojenci zaútočili na hotel v metropole Mali Bamako.
 • V luxusnom hoteli Radisson Blu sa zdržiavali najmä cudzinci.
 • Teroristi tu držali 140 hostí a 30 zamestnancov
 • K zodpovednosti za útok sa prihlásila skupina al-Murábitún.
 • Vojaci našli v hoteli najmenej 27 mŕtvych tiel vrátane belgického poslanca.
 • Rukojemnícka dráma sa popoludní mala skončiť, teroristi však zostali zabarikádovaní na hornom poschodí hotela. Rukojemníkov už nemali

Prenos sme na dnes ukončili. Dianie v Mali sme takto počas dňa sledovali minútu po minúte:

20:55 BBC skončila špeciál, v ktorom sledovala dnešný teroristický útok v Mali s tým, že nie je jasné či operácia špeciálnych jednotiek pokračuje a či sú útočníci zneškodnení. "Dovidenia v pondelok," odkázala BBC.

20:15 V Mali pracujúci francúzsky novinár François Rihouay povedal BBC, že veľkou a doteraz nezodpovedanou otázkou je, ako útočníci získali čierne auto 4x4 s diplomatickými poznávacími značkami.

Hotelový záhradník tvrdí, že videl ako útočníci vstúpili do hotelového areálu práve v aute s diplomatickými poznávacími značkami.

"Boli maskovaní. Pri bráne hotela ich strážnik zastavil a oni začali páliť a my sme utiekli," povedal svedok podľa BBC.

20:06 Francúzsky karikaturista Herve Baudry prejavil solidaritu obetiam hotelového útoku v Mali s karikatúra znázorňujúci Eiffelovu vežu vo farbách malijskej vlajky.

18:38 Podľa informácií malijského ministerstva bezpečnosti bolo v hoteli v čase útoku 140 hostí z najmenej 14 štátov. Ide o občanov Alžírska, Belgicka, Číny, Francúzska, Indie, Kanady, Maroka, Nemecka, Pobrežie Slonoviny, Ruska, Senegalu, Španielska, Turecka a USA.

Ministerstvo obrany Spojených štátov oznámilo, že v hoteli bolo v čase začiatku útoku 22 amerických vojakov a civilných zamestnancov a že všetci sú v poriadku.

18:31 Hovorca ministerstva vnútra v Mali tvrdí, že vojaci sa ďalej snažia dostať útočníkov, ktorí už nemajú rukojemníkov, z horného poschodia objektu hotela. Podľa vojenských a bezpečnostných zdrojov citovaných agentúrami, bolo v budove zatiaľ nájdených najmenej 27 mŕtvych a zabití boli dvaja z útočníkov.

Podľa televízie Al-Džazíra sa k útoku prihlásilo islamistické hnutie al-Murábitún, založené pred dvoma rokmi obávaným radikálom Mochtárom Belmochtárom. V nahranom vyhlásení sa uvádza, že Murábitún chce akciou dosiahnuť prepustenie svojich bojovníkov väznených v Mali a zastavenie útokov proti hnutiu na severe krajiny. Uviedla to agentúra ČTK.

18:15 Odborníci, ktorých cituje BBC špekulujú či útok v Maili mohol byť inšpirovaný tým z Paríža. Zatiaľ sa zhodujú, že na prípravu útoku aký dnes vykonali islamisti v Mali treba viac času ako je týždeň.

18:03 Bezpečnostný zdroj agentúry AFP uviedol, že vo vnútri hotela zasahujú príslušníci francúzskej špeciálnej jednotky, ktorí prileteli z metropoly Burkiny Faso Ouagadougou, a zúčastňuje sa v Mali operácie spoločne s domácimi silami. Avšak poradca miestnej vlády Amadou Sangho francúzskej televíznej stanici BFMTV tvrdil, že operáciu viedla výhradne domáca armáda.

17:53 Agentúra Reuters citovala vojakov OSN, ktorí uviedli, že v prízemí hotela objavili 12 tiel a na prvom poschodí ďalších 15. Počet obetí ale zrejme bude vyšší, prehľadávanie budovy pokračuje.

Medzi obeťami je podľa AFP prinajmenšom jeden občan Belgicka, zrejme poslanec parlamentu valónskeho regiónu.

17:43 Pri niekoľkých útokoch na juhu Bagdadu dnes zahynulo najmenej 15 ľudí. Najkrvavejší bol útok pri šiitskej mešite, kde explodovala výbušnina umiestnená na ceste a kde sa následne odpálil samovražedný atentátnik. O život prišlo desať ľudí, ďalších 28 bolo zranených. S odvolaním sa na miestne bezpečnostné zdroje o tom informovala agentúra AP.

K atentátom sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podobné útoky mali v minulosti na svedomí ozbrojenci z hnutia Islamský štát (IS), ktorí kontrolujú časť územia v Iraku a susednej Sýrii.

17:38 Zásah proti islamistickým ozbrojencom, ktorí ráno prepadli hotel v Malijská metropole Bamaku, sa oficiálne skončil. Podľa zahraničných tlačových agentúr to oznámil minister bezpečnosti Salif Traoré. Príslušníci síl OSN v Mali uviedli, že zatiaľ bolo nájdených najmenej 27 mŕtvych. Podľa bezpečnostných zdrojov boli zabití dvaja útočníci.

17:09 Medzi obeťami teroristického útoku je aj Belgičan Geoffrey Dieudonne.

16:29 V hoteli Radisson Blu našla armáda zatiaľ 18 mŕtvych tiel. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zahraničné bezpečnostné zdroje.Malijský minister bezpečnosti Salif Traoré podľa AFP zároveň oznámil, že ozbrojenci už nedržia žiadneho rukojemníka. Podľa jedného vojenského zdroja boli usmrtení dvaja útočníci.

16:02 Prvotné správy uvádzali, že útočníci prišli k hotelu v aute s diplomatickou značkou. Malijské ministerstvo vnútornej bezpečnosti však oznámilo, že útočníci iba využili moment, kedy do objektu vchádzalo auto s diplomatickou značkou. Takto sa dostali dovnútra a začali strieľať.

15:57 K útoku sa na Twitteri prihlásila africká džihádistická skupina napojená na al-Kájdu al-Murábitún. Skupinu tvoria prevažne Tuarégovia a Arabi a pôsobí na severe Mali. V máji jeden z členov sľúbil vernosť Islamskému štátu, zakladateľ organizácie Muchtár Belmuchtár však o niekoľko dní túto prísahu zrušil. Skupina al-Murábitún (Strážcovia) je na zozname teroristických skupín.

Kto je Muchtár Belmuchtár?

Muchtar Belmuchtár sa „preslávil“ na začiatku roka 2013, keď jeho muži obsadili ropný vrt v Alžírsku a zabili tam viac ako tridsať rukojemníkov. Odvtedy sa stal jedným z najhľadanejších teroristov planéty.
O jednookom teroristovi sa viackrát hovorilo, že zomrel, zásluhy za jeho zabitie si robila napríklad čadská armáda. Al-Káida to popierala a v tomto roku teroristi oznámili, že Belmuchtár sa postavil na čelo severoafrickej organizácie Murabitún. Nemali veľmi na výber, predošlí lídri padli pri protiteroristických operáciách a Belmuchtár je spomedzi nich najskúsenejší. V januári vyjadril podporu teroristickému útoku na satirický týždenník Charlie Hebdo a vyzval tiež moslimov na Západe, aby podnikali podobné útoky.
Rodený Alžírčan zbohatol na pašovaní cigariet cez Saharu a na výkupnom za rukojemníkov, robil to viac ako dvadsať rokov. V 90. rokoch absolvoval výcvik v Afganistane, ktorý bol vtedy otvorený džihádistom z celého sveta.

(mk)

15:44 Medzi oslobodenými rukojemníkmi je aj šesť Američanov, sedem Alžírčanov, dvaja Rusi a dvaja Nemci.

15:41 Do hotela už dorazili aj francúzske elitné protiteroristické jednotky GIGN, ktoré sa špecializujú na rukojemnícke situácie.

15:24 Špeciálne jednotky zabili počas operácie v hoteli troch ozbrojencov, informovalo malijské ministerstvo. Teroristi podľa BBC údajne smerovali na strechu.

15:13 Militanti sa podľa bezpečnostného zdroja zabarikádovali na siedmom poschodí, informuje agentúra Reuters. Z hotela sa ozýva streľba.

15:03 Stanica France 24 oznámila, že sanitky odvážajú zranených, z ktorých niektorí sú vo vážnom stave. Malijským vojakom pri zásahu pomáha 25 amerických špecialistov, ktorí dopravili do bezpečia amerických občanov, uviedla stanica CNN.

14:18 Spolu 138 ľudí - 125 hostí a 13 zamestnancov je stále v Radisson Blu, informovala spoločnosť Rezidor Hotel Group, ktorej hotel patrí.

13:59 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita v dôsledku udalostí prerušil svoju účasť na regionálnom summite v Čade.

Sumár udalostí:

 • Najmenej desať džihádistov zaútočilo ráno na hotel Radisson Blu v centre malijskej metropoly Bamako.
 • Maskovaní ozbrojenci kričali Alláhu Akbar a zajali celkovo 170 ľudí.
 • V hoteli boli ubytovaní občania Turecka, Francúzska, Indie, Číny a Guiney.
 • Potvrdená je smrť troch ľudí - dvoch Malijčanov a jedného Francúza.
 • Na slobode je osemdesiat rukojemníkov, niektorých prepustili útočníci, ďalší utiekli sami.
 • Sú medzi nimi aj piati zamestnanci leteckej spoločnosti Turkish Airlines, dvanásti z Air France, 20 indických a desať čínskych občanov, ako aj päť pracovníkov OSN.
 • Malijská televízia ORTM tiež ukázala zábery niekoľkých rukojemníkov, ktorým sa podarilo dostať na slobodu.
 • Na ceste z Paríža do Bamaka je elitná protiteroristická jednotka. Situáciu sleduje aj francúzsky prezident Hollande.
 • Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita prerušil účasť na regionálnom summite v Čade.

13:40 Špeciálne jednotky čistia poschodie po poschodí, sporadicky počuť streľbu.

13:32 Medzi hosťami, ktorým sa podarilo z hotela ujsť, bol aj populárny guinejský hudobník Sékouba Bambino Diabaté. "Zobudil som sa na výstrely a myslel som si, že je to len malá skupina banditov. Po 20 alebo 30 minútach, som si uvedomil, že to nie sú len takí obyčajní zločinci," povedal spevák pre BBC. Za dverami svojej izby počul atentátnikov, ako medzi sebou hovoria po anglicky. "Nabil si to? Tak ideme na to," povedal vraj jeden.

13:27 Z Paríža do Bamaka letí elitná francúzska protiteroristická jednotka GIGN. Prezident Francois Hollande vyzval Francúzov, ktorí sa nachádzajú v krízových oblastiach, aby boli opatrní. "Uisťujem Malijčanov, že ich podporujeme. Našich občanov, ktorí sú v citlivých oblastiach, žiadam, aby boli opatrní," povedal Hollande.

13:12 Medzi oslobodenými sú dvaja piloti a desať členov posádky Air France, potvrdila letecká spoločnosť.

13:02 Podľa zdroja z ministerstva bezpečnosti sa väčšine klientov aj zamestnancom hotelu, ktorí sa nachádzajú na siedmom poschodí, podarilo zabarikádovať v izbách. Priamemu nebezpečenstvu od útočníkov teda nie sú vystavení, píše Le Figaro.

12:57 K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna teroristická skupina.

12:53 Policajná akcia podľa agentúry Reuters začala. Policajné jednotky obsadzujú hotel, aby zachránili rukojemníkov a zneškodnili útočníkov.

12:45 Podľa miestnej televízie už prepustili najmenej 80 rukojemníkov. Sú medzi nimi napríklad zamestnanci Turkish Airlines.

12:38 AirFrance zrušil lety z Paríža do Bamaka.

12:26 „Videl som mŕtvoly, je to strašné,“ opísal Le Parisien situáciu jeden z oslobodených zajatcov.

12:17 Na mieste sú podľa hovorcu malijského ministerstva pre vnútornú bezpečnosť najmenej traja mŕtvi, v rukách teroristov je okolo 150 ľudí.

12:06 V napadnutom hoteli sa nachádza aj šesť zamestnancov tureckých aerolínií, trom sa podarilo z hotela utiecť.

12:05 Oslobodiť sa údajne podarilo už 50 rukojemníkov.

12:03 Fotograf agentúry AFP z miesta oznámil, že v hoteli boli ubytovaní francúzski vojaci, členovia misie OSN MINUSMA a podľa niektorých správ tiež nigérijský miliardár Aliko Dangote, píše agentúra ČTK.

11:58 Malijský armádny veliteľ potvrdil oslobodenie dvadsiatich rukojemníkov, píše agentúra AP.

11:56 Medzi zatiaľ tromi potvrdenými obeťami útoku sú dvaja občania Mali a jeden Francúz.

11:52 Podľa zdrojov CNN sa podarilo z hotela evakuovať troch zamestnancov OSN.

11:46 Informácie o počte teroristov sa líšia. V hoteli by malo byt desať až dvanásť militantov.

11:41 Polícia vtrhla do hotela, oslobodiť sa podarilo 15 rukojemníkov, minimálne traja ľudia neprežili.

11:25 Strelci prepustili niekoľko rukojemníkov, vrátane tých, ktorí vedeli recitovať verše Koránu, informuje agentúra Reuters. Polícia tiež eskortovala z hotela dve ženy.

11:17 Útočníci majú pri sebe pušky a granáty, citovala svedkov agentúra AP. Jeden zo zamestnancov oznámil, že cestu do hotela si komando volajúce "Alláhu akbar" (Alah je veľký) vybojovalo granátmi.

11:11 V budove je 90 izieb, ktoré boli na 90 percent obsadené. Jeden z čínskych hostí informoval agentúru Nová Čína, že je "medzi niekoľkými čínskymi hosťami, ktorí v hoteli uviazli".

11:00 Hotel obkľúčila polícia a zároveň zablokovala cesty, ktoré vedú do inkriminovanej štvrte. Ozbrojenci napadli hotel s pokrikom Alláhu Akbar, informovala agentúra Reuters.

((lokacia))

10:49 V hoteli by sa mali nachádzať občania USA, Francúzska, Belgicka a Číny. Streľba prebieha na siedmom poschodí, kde sú apartmány posádok leteckej spoločnosti Air France. "Útok prebieha na siedmom poschodí, džihádisti strieľajú na chodbe," povedal bezpečnostný zdroj agentúre AFP.

10:44 Radisson je jeden z najluxusnejšieho hotelov v meste. leží západne od mestského centra a využívajú ho často cudzinci.

10:42 Podľa malijskej polície sa na mieste strieľa od skorého rána. Francúzska televízia France 24 oznámila, že útočníci prišli k budove na autách s diplomatickými značkami.

10:30 Mali má za sebou dlhý boj proti islamským radikálom, ktorí v roku 2012 začali obsadzovať sever krajiny. Ich postup k Bamaku sa podarilo zastaviť aj vďaka intervencii francúzskej armády. V auguste počas rukojemníckej drámy v hoteli v malijskom meste Sevar zabili ozbrojenci 13 ľudí, vrátane piatich pracovníkov OSN, píše BBC. Maskovaní muži zasa v marci vtrhli v Bamaku do cudzincami obľúbenej reštaurácie a zastrelili tam päť osôb.

10:20 Americké veľvyslanectvo v Mali vyzvalo amerických občanov, aby nevychádzali von. Poradca malijského ministerstva obrany oznámil, že zatiaľ nie je jasné, čo sa v hoteli presne deje.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 286
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 899
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 004
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 468
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 917
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 915
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 751
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 544
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 542
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 537

Téma: Útok v Barcelone


Článok je zaradený aj do ďalších tém Terorizmus

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Svet

Zemetrasenie v Mexiku má už 293 obetí, z trosiek vytiahli asi 70 preživších

Len v hlavnom meste je 30 či 40 ľudí stále nezvestných.

Svet

S kým bude Merkelová vládnuť? Všetky možnosti sú ťažké

Nemci by si mohli opäť zopakovať širokú koalíciu. Stále je však možné, že krajina bude mať aj menšinovú vládu.

Svet

Trump nemá morálne právo súdiť nás, vyhlásil kubánsky minister

Bruno Rodríguez Parilla kritizoval Trumpa aj za ustupovanie od reforiem Baracka Obamu.

Svet

V Nemecku vyvrcholila predvolebná kampaň najsilnejších strán

Angela Merkelová a Horst Seehofer zabudli na spory, Martin Schulz kritizoval kancelárku.