PARÍŽ. Po piatkových atentátoch v Paríži mnohé mestá a obce v jeho bezprostrednej blízkosti sprísnili už existujúce bezpečnostné opatrenia a zrušili pripravované spoločenské podujatia.
Mnohé radnice nariadili posilnenie kontrol v okolí škôl, informoval na svojej webovej stránke denník Le Parisien.
Zrušené akcie
V obci Chevilly-Larue radnica zrušila deň detí, v rámci ktorého mali svoje práce predstaviť centrá detskej tvorivosti. Naplánované boli aj dielne pre deti a ich rodičov. Radnica ubezpečila, že bezpečnostné opatrenia sú dostačujúce. Dodala, že zavážila skôr nálada, ktorá po útokoch zavládla.
V obci Choisy zrušili premietanie filmu Yeeleen, diskusiu s jeho režisérom Souleymanom Cissém a diskusiu o projektoch zameraných na rozvoj obce, ako aj sobotňajší bazár.
Iné obce v oblasti Ile-de-France po útokoch v Paríži prijali dodatočné bezpečnostné opatrenia: posilnili hliadky mestskej polície pred školami, centrami voľného času, knižnicami a umeleckými školami, pričom napríklad v Saint-Maur budú hliadky kontrolovať aj batožinu ľudí prichádzajúcich do verejných budov.
Nemenovaná obec na brehu rieky Marne sa rozhodla nezrušiť programy pripravené na tento víkend, ale nepropaguje ich mimo svojho územia.
V Charentone zrušili na štvrtok naplánovaný deň otvorených dverí v centre pre mladé matky, v Chennevieres na neurčito odložili verejnú diskusiu za účasti rady občanov mesta. Vo Villejuif sa dnes neuskutoční konferencia o deťoch a hrách, ktorá sa mala konať pri príležitosti Dňa práv detí.
Mesto Villecresnes sa rozhodlo zrušiť výročnú výstavu venovanú umeniu, kultúre a gastronómii, neuskutoční sa ani detský piknik naplánovaný na 12. decembra či vianočný večer 19. decembra.
Starostovia, primátori a poslanci obcí a miest parížskej oblasti sa zídu na prefektúre v Créteil, kde ich úrady budú informovať o existujúcich hrozbách a opatreniach, ktoré je nutné prijať po atentátoch v Paríži.
Za obeť padol aj svetový pochod za klímu
Neuskutoční sa ani svetový pochod za klímu, ktorý mal byť sprievodným podujatím k blížiacej sa 21. konferencii o klimatickej zmene v Paríži. Dohodli sa na tom v stredu večer predstavitelia mimovládnych organizácií, ktoré pochod zvolali.
Podľa francúzskych médií počas konferencie budú zakázané všetky verejné zhromaždenia.
Zástupcovia mimovládnych organizácií sa zišli v stredu v Paríži na krízovom zasadnutí, aby sa dohodli na svojom postoji v novej situácii, ktorá nastala po piatkových teroristických útokoch v Paríži, i vzhľadom na celkovú situáciu vo Francúzsku, kde bude podľa všetkého predĺžený výnimočný stav.
Pochod za klímu sa mal uskutočniť v parížskych uliciach v predvečer otvorenia summitu, na ktorom sa zídu stovky šéfov štátov a vlád, vedcov, či ochrancov prírody. Samotná konferencia sa uskutoční v avizovanom termíne - od 30. novembra do 11. decembra, o čom v stredu ubezpečil francúzsky premiér Manuel Valls.
Útoky na rôznych miestach Paríža a na jeho predmestí Saint-Denis si vyžiadali 129 mŕtvych a 352 zranených, z ktorých 221 je stále hospitalizovaných na 57 jednotkách intenzívnej starostlivosti. Medzi obeťami boli aj cudzinci z 19 štátov, informoval v pondelok francúzsky prezident Francois Hollande.