Prekvapili vás útoky na Paríž?
„Nie, očakávali sme to. Tajné služby aj naša nadácia Quilliam hovorili, že takéto niečo sa stane. Prekvapilo nás však, ako sa tento útok odohral.!
V čom?
„V minulosti sme videli útoky, kde zabíjal samovražedný atentátnik, ktorý sa odpálil, chcel len zomrieť. Pri útoku na Charlie Hebdo a na židovské múzeum v Bruseli, útočníci strieľali a utiekli, aby mohli zabíjať ďalej. V Paríži to bola kombinácia oboch taktík. Na štadióne sa útočníci jednoducho odpálil, na iných miestach sa snažili zastreliť toľko ľudí, koľko sa dalo, aj keď na konci sa odpálili aj oni. Prvýkrát sme tiež videli útok na viacerých miestach s rozličnými taktikami.“
Tajné služby to očakávali, nedalo sa tomu zabrániť vopred?
„Niektorých z útočníkov tajné služby poznali, nedopustili sa síce trestného činu, ale vedelo sa, že majú extrémistické postoje. Francúzsko nemá program, aký máme v Británii, ktorý by ich deradikalizoval a vracal do spoločnosti. V tomto treba urobiť viac. V meste s miliónom ľudí sa však nedá zabrániť každému útoku, bezpečnostné zložky už teraz pracujú na vysokej úrovni. Prebieha globálny džihád, ktorý má svojich priaznivcov, to sa nedá všetko sledovať. Budú v tomto pokračovať.“
Takže sa máme pripraviť na ďalšie útoky po celom západnom svete?
„V minulosti sa v Británii odohrávali teroristické útoky v Severnom Írsku. Aj keď krajina využívala všetky svoje možnosti, nevedela zabrániť každému útoku. Len v posledných šiestich mesiacoch britské tajné služby zastavili sedem možných útokov, v posledných desiatich dňoch to bol jeden. Musíme byť pripravení, že môžu prísť ďalšie útoky a tiež na to, ako budeme reagovať. Nemôžeme ich nechať vyhrať, musíme pokračovať v našom spôsobe života a musíme si udržať naše hodnoty.“
Poradca britskej vlády: Nebojím sa utečencov, ale európskych extrémistovČítajte
Ak francúzske bezpečnostné zložky nevedia zabrániť takémuto útoku, sú toho schopné menšie štáty ako Slovensko?