BRUSEL. Európska únia po piatkových útokoch v Paríži prvýkrát vo svojej histórii aktivuje článok zmluvy o tom, že ostatné krajiny napadnutému štátu poskytnú pomoc a podporu všetkými prostriedkami.
Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian v utorok (17.11.) novinárom povedal, že jeho kolegovia túto žiadosť Paríža jednomyseľne podporili. O konkrétnej podobe chce Francúzsko s partnermi rokovať dvojstranne.
Le Drian pritom naznačil, že môže ísť tak o priamu podporu a zapojenie do operácií v Sýrii a Iraku, tak o prevzatie časti úloh, ktoré francúzske jednotky teraz plní inde vo svete.
Politický signál Francúzsky minister Le Drian tiež zdôraznil, že už samotný jednomyseľný súhlas európskych partnerov s francúzskou požiadavkou je jasným politickým signálom. Paríž podľa neho začne s partnermi z EÚ o konkrétnej podobe pomoci rokovať už v najbližších hodinách.
Le Drian pripomenul rozsiahle francúzske zapojenie do operácií v rôznych častiach Afriky, potrebu posilniť operácie v Sýrii aj chrániť vlastné územie.
"Povedal som svojim partnerom, že to nemôžeme robiť všetko sami, "pripustil.
Ministerský súhlas Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová uviedla, že po ministerskom súhlase už k aktivácii príslušnej časti únijné zmluvy nie je potrebné žiadne ďalšie formálne schvaľovanie.
"Neznamená to misiu či operácii v rámci Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (CSDP). Znamená to bilaterálnu pomoc a podporu, ktorú môže EÚ koordinovať, ak to bude užitočné a nutné," vysvetlila.
Text príslušného siedmeho paragrafu 42. článku Lisabonskej zmluvy uvádza, že "ak sa členský štát stane na svojom území terčom ozbrojenej agresie, poskytnú mu ostatné členské štáty pomoc a podporu všetkými prostriedkami, ktoré sú v ich moci".
L'invocation de l'article 42.7 a reçu un soutien unanime. C'est un acte historique et politique de grande ampleur https://t.co/MD8Jkcun2D
— Jean-Yves Le Drian (@JY_LeDrian) 17. Listopad 2015 Francúzsku chce pomôcť aj Slovensko "To ako môže Slovenská republika v tomto prípade pomôcť bude závisieť od toho, s akými konkrétnymi požiadavkami Francúzsko príde."
Slovenská republika je ochotná poskytnúť Francúzsku spôsobilosti svojich ozbrojených zložiek v rámci účinnejšieho boja Paríža proti terorizmu, francúzska strana však musí najskôr špecifikovať akú konkrétnu pomoc potrebuje.
Uviedol štátny tajomník ministerstva obrany SR Miloš Koterec v rámci utokového zasadnutia Rady EÚ pre obranu v Bruseli.
Koterec potvrdil, že francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian v Bruseli požiadal a aktiváciu článku 42.7 Lisabonskej zmluvy.
Ten hovorí o tom, že v prípade, že je niektorá z členských krajín únie napadnutá alebo je cieľom ozbrojenej agresie, tak ostatné členské krajiny sú povinné jej poskytnúť všetku dostupnú pomoc. A to vrátane vojenskej pomoci, čo síce nie obsahom predmetného článku zmluvy o fungovaní EÚ, ale všetky strany tento význam chápu.
"V tomto zmysle francúzsky minister obrany požiadal členské krajiny, aby prišli na pomoc. Je to článok, ktorý sa spolieha na bilaterálnu pomoc," spresnil Koterec.
Pripomenul, že hoci Európska vonkajšia služba môže plniť v tomto procese nejakú koordinačnú úlohu, celá zodpovednosť o poskytnutí pomoci leží na pleciach členských krajín po rokovaniach na bilaterálnej báze.
"To ako môže Slovenská republika v tomto prípade pomôcť bude závisieť od toho, s akými konkrétnymi požiadavkami Francúzsko príde," skonštatoval slovenský diplomat.
Dodal, že táto pomoc môže byť v rámci nejakej skupinovej podpory alebo čisto na bilaterálnej dohode.
tasr
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu