BUDAPEŠŤ. Maďarský parlament v utorok schválil návrh zákona zaväzujúci vládu, aby sa obrátila na Súdny dvor Európskej únie a iniciovala zrušenie právnej normy únie o povinnom prerozdeľovaní utečencov na základe kvót.
Informovala o tom agentúra MTI.
Za návrh predložený stranami vládneho bloku Fidesz-KDNP pod názvom "O napadnutí povinných prisťahovaleckých kvót v záujme ochrany Maďarska a Európy" hlasovalo 154 poslancov, 41 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania.
Parlament v prijatej právnej norme konštatuje, že Rada EÚ schválila uznesenie o rozdelení žiadateľov o medzinárodnú ochranu založenú na základe povinných kvót tak, že pritom nebrala do úvahy princíp subsidiarity a nezabezpečila možnosť vyjadrenia sa národným parlamentom.
Tento spor sa podľa ministra spravodlivosti Lászla Trócsányiho stane precedensom.

Bez spoločenskej legitimity a s právnymi nedostatkami
Podľa agentúry MTI šéf rezortu povedal, že žalobu by Maďarsko mohlo podať už v decembri. Trócsányi vyjadril názor, že rozhodnutie o povinných kvótach nie je v súlade s vôľou väčšiny obyvateľstva Európy, teda nemá spoločenskú legitimitu.
Rozhodnutie o kvótach má okrem toho aj niekoľko právnych nedostatkov, dodal.
Poslanci maďarského parlamentu v pondelok prerokovali návrh na iniciovanie súdneho sporu v zrýchlenom legislatívnom konaní a v utorok o ňom hlasovali.
Mali by prijať toľko ľudí ako obyvateľov Segedína
Minister riadiaci Kabinet úradu predsedu vlády Antal Rogán 2. novembra povedal, že vláda považuje aj naďalej prerozdelenie migrantov v Európskej únii na základe kvót za nezmyselné, neprijateľné a protiprávne.
Dodal, že Maďarsko sa v otázke návrhu systému kvót obráti na Súdny dvor Únie.
"Systém kvót Únie je vlastne povinné presídľovanie, ktoré z pohľadu Maďarska znamená ročne vyše 13-tisíc ľudí," povedal Rogán a dodal, že v priebehu piatich rokov by museli prijať toľko ľudí, koľko obyvateľov má Segedín - štvrté najväčšie mesto Maďarska.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu