Útoky v Paríži neboli podľa šéfa CIA jednorazové (pondelkové udalosti)

Moskva je pripravená podporiť sýrsku opozíciu v boji proti Islamskému štátu.

Hľadaný Salah Abdeslam.(Zdroj: TASR/AP)
 • Polícia hľadá Salaha Abdeslama, vyhlásili medzinárodné pátranie.
 • Strojcom útokov je Belgičan Abdelhamid Abaaoud.
 • Samy Amimour a Ahmad Al Mohammad - mená ďalších atentátnikov.
 • Razie sa uskutočnili vo Francúzsku, v bruselskej štvrti Molenbeek, v štrasburskej štvrti Neudorf.
 • Útoky hrozia aj ďalším krajinám Európy, tvrdí premiér Valls.
 • Riaditeľ CIA povedal, že útoky v Paríži neboli jednorazovou udalosťou.
 • Niekoľko amerických štátov odmieta prijať utečencov zo Sýrie.
 • IS sa v novom videu vyhráža štátom zapojeným do bombardovania v Sýrii.
 • Moskva je pripravená pomôcť sýrskej opozícii v boji proti IS.
 • Počet obetí teroristických útokov v Paríži zostáva oficiálne 129.

Dianie po teroristických útokoch sme celý deň sledovali minútu po minúte.

22:59 Francúzsky vládny zdroj uviedol, že Francúzi, ktorí sa vrátili zo Sýrie, by mohli byť držaní v domácom väzení a prísne sledovaní, píše agentúra APF.

22:43 Policajná akcia v mestskej časti Neudorf v Štrasburgu skončila. Podľa miestnych médií polícia nenašla Salaha Abdeslama. Polícia akciu vykonala na základe oznámenia svedka, ktorý si myslel, že tam hľadaného muža videl, píše BBC.

22:09 Riaditeľ CIA John Brennan dnes povedal, že útoky v Paríži nie sú jednorazovou udalosťou. "Je mi jasné, že Islamský štát má externú agendu, že je odhodlaný uskutočňovať takéto útoky. Očakávam, že táto operácia nebola jediná, ktorú má v pláne," povedal. Islamský štát podľa riaditeľa CIA plánoval útoky niekoľko mesiacov.

Ďalej zdôraznil, že neverí, že ďalšie útoky sú nevyhnutné, no verí, že môžu byť v stave plánovania.

22:00 Na severe Talianska zastavili pátranie po jednom z údajných aktérov teroristických útokov v Paríži, ktorého identifikovali ako 32-ročného francúzskeho občana Baptista Brugyho. Informovali o tom dnes tamojšie úrady s tým, že informácia o prekročení francúzsko-talianskej štátnej hranice dotyčným vo vozidle typu Seat Ibiza čiernej farby sa neukázala ako opodstatnená. V súvislosti s pátraním dnes uviedli do pohotovosti všetky útvary polície v Turíne a neskôr ho rozšírili na celé severné Taliansko.

20:26 Na sociálnej sieti Twitter vznikol účet @ParisVictims, ktorý slúži na pripomenutie obetí útokov v Paríži. Založila ho spravodajská stránka Mashable a pridáva naň fotografie s krátkym popisom ľudí, ktorí zomreli.

20:14 Salah Abdeslam hľadaný pre podozrenie z podieľania sa na útokoch v Paříži je vraj "celkom normálny chalan". Na tlačovej konferencii po svojom dnešnom prepustení z väzby to uviedol jeho brat Mohamed. Kde sa terau Salah nachádza vraj ale nevie. Tretí súrodenec, Brahim Abdeslam, spáchal v samovražedný útok pri reštaurácii na bulváre Voltaire.

Dvadsaťšesť ročný Salah podľa svojho brata vyrastal a študoval v Bruseli. "Nevieme ale, kde je práve teraz," povedal Mohamed novinárom pred svojím domom v bruselskej štvrti Molenbeek. "Neviem, či si trúfa vydať sa úradom, alebo nie," dodal. Jeho rodičia sú údajne v šoku.

20:04 Až 12-tisíc ľudí sa dnes zhromaždilo v Drážďanoch na demonštrácii hnutia Vlasteneckí Európania proti Islamizácii Západu (Pegida) zameranej proti prijímaniu utečencov. Ich počet oproti minulému týždňu stúpol asi o polovicu, informovala služba Durchgezählt, ktorá sa špecializuje na odhady počtov ľudí na verejných zhromaždeniach. Rečníci dávali príchod utečencov do súvislosti s útokmi v Paríži a žiadali obmedzenie imigrácie.

19:55 Sedem amerických štátov sa v reakcii na útoky v Paríži rozhodlo neprijať žiadnych sýrskych utečencov. Oznámili to republikánski guvernéri týchto štátov. Niektorí prezidentskí kandidáti pravice zase rozpútali debatu o tom, či výrazne neobmedziť výdaje na prijímanie utečencov zo Sýrie alebo neposkytovať útočisko iba kresťanom.

Podľa právnych expertov oslovených agentúrou AP však zrejme nemajú vedúci predstavitelia jednotlivých štátov právomoc zamedziť prijatie utečencov, pokiaľ o ich umiestnení na ich území rozhodne federálna vláda.

Republikáni v Snemovni reprezentantov dnes naznačili, že sa pokúsia prekaziť Obamov plán na prijatie 10-tisíc sýrskych utečencov v budúcom roku tak, že neumožnia Bielemu domu presadiť do federálneho rozpočtu peniaze potrebné k uskutočneniu tohto kroku.

19:49 Severoatlantická aliancia bude ešte viac spolupracovať so svojimi partnermi v boji proti extrémizmu a terorizmu. Uviedol to dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera Francúzsko pravdepodobne neaktivuje piaty článok zmluvy NATO, podľa ktorého je ozbrojený útok na jedného alebo viac signatárov považovaný za útok proti všetkým.

"Musíme zostať bdelí, odhodlaní a jednotní," uviedol Stoltenberg bez toho, aby oznámil konkrétne kroky, ktoré by sa aliancia chystala spraviť v reakcii na útoky v Paríži.

19:41 Prípadné prímerie v Sýrii sa v žiadnom prípade nemôže týkať organizácií ako je Islamský štát či či Al-Nusra. Prípadná dohoda ostatných strán o vzájomnom pokoji zbraní a začiatku politického prechodu bude naopak predpokladom k zničeniu týchto teroristických skupín. Po dnešnom jednaní ministrov zahraničných vecí Európskej únie to poznamenala šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

19:40 Niekoľko budov Harvardovej univerzity evakuovali po oznámení bombovej hrozby. Zatiaľ neexistuje náznak, že by hrozba mala súvislosť s útokmi v Paríži. Islamský štát však dnes oznámil, že útoky zastihnú všetky krajiny, ktoré sa zúčastňujú náletov v Sýrii a zároveň hrozil aj útokom vo Washingtone.

19:28 Po teroristických útokoch v Paríži slovenská polícia zvýšila počet policajtov hliadkujúcich v teréne. Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru Marianna Paulíková, pred útokmi bolo v bežnom výkone služby na území Slovenska zaradených približne 1 160 policajtov, čo predstavuje 580 hliadok. V súčasnosti má polícia v priamom výkone služby takmer 2 000 policajtov, čo predstavuje 1 000 hliadok.

19:21 Francois Hollande vystúpil vo Versailles na zasadnutí oboch komôr francúzskeho parlamentu. Toto sú hlavné body jeho prejavu.

19:17 Eiffelovu vežu ožiarili vo farbách francúzskej trikolóry na znak úcty k mŕtvym, ktorí prišli o život počas piatkových teroristických útokov. Dnes ju zároveň opäť otvorili pre verejnosť. Do trikolóry bude vysvietená na želanie parížskej radnice až do stredy.

Na Eiffelovu vežu budú až do jednej hodiny po polnoci premietať motto metropoly na Seine - Fluctuat nec mergitur (Zmieta sa, ale nepotopí).

Eiffelova veža v Paríži. FOTO - TASR/AP

19:13 Barack Obama dnes povedal, že bola by "chyba" vyslať pozemné sily do Sýrie do boja s militantmi Islamského štátu, pretože by to viedlo k stratám na životoch bez toho, aby to riešilo korene problému.

"Toto nie je... tradičný vojenský súper," povedal na tlačovej konferencii po summite skupiny G20 v Turecku. "Môžeme opätovne dobyť územie a - ak tam necháme našich vojakov - udržať si ho, ale to nevyrieši základný problém eliminácie dynamiky, ktorá produkuje takýto druh násilných extrémistických skupín," citovala Obamu tlačová agentúra DPA.

18:34 Kanada ani cez teroristické útoky v Paríži, ku ktorým sa prihlásil Islamský štát, neustúpi od svojho rozhodnutia stiahnuť svoje stíhačky z bojových misií proti tomuto hnutiu.

Povedal to dnes nový kanadský premiér Justin Trudeau po summite G20 v Turecku. Trudeau sa k tomuto kroku zaviazal počas volebnej kampane.

18:04 Tureckí bezpečnostní predstavitelia oznámili, že zatkli viac ako päť podozrivých militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorí si vymieňali odkazy s militantmi z Paríža pred tým, ako títo muži v podnikli krvavé útoky. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Nemenovaný turecký predstaviteľ uviedol, že medzi zatknutými podozrivými je aj muž, ktorí podľa presvedčenia expertov bol napojený na Mohammeda Emwaziho, militanta Islamského štátu známeho pod prezývkou Džihádista John.

17:49 Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Moskva je pripravená podporiť leteckými útokmi sýrsku opozíciu v jej boji proti Islamskému štátu.

"Môžem potvrdiť, že sme nadviazali styky so sýrskou opozíciou na bitevnom poli a tá nás požiadala o letecké útoky," povedal podľa agentúry Reuters šéf Kremľa behom summitu skupiny G20 v Turecku. Islamský štát je podľa Putina financovaný jednotlivcami z asi 40 krajín, pričom medzi týmito štátmi sú aj niektoré krajiny G20. Konkrétne štáty ale nemenoval.

17:35 Americké tajné služby vedeli o tom, že teroristi z Islamského štátu sú schopní udrieť v niektorej zo západných krajín, o útokoch v Paríži však nemali žiadne informácie. Vyhlásil to americký prezident Barack Obama, ktorý zároveň odmietol, že Spojené štáty podhodnocujú schopnosti tejto teroristickej organizácie.

"Obavy z možného útoku Islamského štátu na Západe máme už viac ako rok," povedal Obama počas summitu popredných svetových ekonomík G20 v Turecku. "Nemali sme však žiadne konkrétne náznaky o tomto útoku, aby sme mohli napríklad poskytnúť akékoľvek zmysluplné informácie francúzskym úradom, alebo podniknúť vlastnú akciu," dodal americký prezident.

17:01 Francúzsky prezident François Hollande vo svojom prejave k poslancom oboch komôr francúzskeho parlamentu ďalej povedal, že je potrebné vytvoriť širokú koalíciu na boj proti Islamskému štátu v Sýrii. V najbližších dňoch sa kvôli tomu stretne s prezidentmi USA a Ruska Barackom Obamom a Vladimirom Putinom.

Hollande v príhovore ďalej povedal, že plánuje zmenu francúzskej ústavy. Zákon by podľa neho mal umožniť odobrať teroristom občianstvo a zamedziť im v návrate do krajiny. Francúzsko podľa prezidenta požaduje efektívnejšiu kontrolu vonkajších hraníc Európskej únie, čo má podľa neho zamedziť obnovovanie kontrol na jednotlivých národných hraniciach a demontáž Európskej únie.

hollande_r3615_res.jpg

Francúzsky prezident François Hollande. FOTO - TASR/AP

16:54 V Bruselli v miestach, kde sa nachádzajú budovy viacerých inštitúcií Európskej únie došlo v pondelok okolo obeda k falošnému poplachu a zásahu špeciálneho policajného komanda. Dôvodom bolo vozidlo, ktoré bolo nesprávne zaparkované v jednej z uličiek v blízkosti sídla Európskej komisie.

Obavy z možného teroristického útoku si vyžiadali príchod špeciálnej ženijnej jednotky odmínovačov, ktorá preverila podozrivé auto s francúzskou poznávacou značkou a s kufrom uloženým vnútri.

16:36 Francúzsko zintenzívni letecké údery proti radikálnej organizácii Islamský štát v Sýrii. V príhovore k poslancom oboch komôr francúzskeho parlamentu to povedal prezident François Hollande.

Paríž podľa neho tiež požiadal Radu bezpečnosti Organizácie Spojených národov, aby prijala rezolúciu namierenú proti radikálom z Islamského štátu. Informuje o tom agentúra ČTK.

16:30 Keď sedem teroristov opásaných výbušninami v piatok večer začalo so svojimi kalašnikovovmi strieľať na stovky neozbrojených Parížanov, Abdelhamid Abaaoud v tej chvíli pravdepodobne všetko na diaľku sledoval zo Sýrie.

Tento rok tam odišiel bojovať svoj džihád a odvtedy má mať na svedomí už viacero podobných operácií v Európe. Vrátane parížskeho masakra, ktorý si podľa posledných údajov vyžiadal 129 mŕtvych a stovky zranených. Prečítajte si viac v článku Pavla Štrbu.

16:08 Talianske úrady začali na severe krajiny rozsiahle pátranie po mužovi podozrivom z účasti na teroristických útokoch v Paríži. Informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA. Akú úlohu tridsaťdvaročný francúzsky občan Baptiste Burgy pri atentáte podľa polície zohral, ale zatiaľ nie je jasné.

Burgy údajne prekročil francúzsko-taliansku hranicu pri meste Ventimiglia. Talianska polícia najprv začala po vozidle značky Seat Ibiza čiernej farby pátrať v oblasti mesta Turína, neskôr ale akciu rozšírila na celý sever Talianska. Informuje o tom agentúra ČTK.

15:55 Belgická polícia v priebehu pondelka v rámci protiteroristického vyšetrovania podnikla rozsiahlu raziu v problematickej bruselskej štvrti Molenbeek. Operácia skončila a zadržaný nebol nikto, uviedla podľa agentúry Reuters belgická federálna prokuratúra.

Dve zo siedmich osôb zadržaných cez víkend medzitým prokuratúra obvinila z terorizmu, ďalších päť ľudí sudca z väzby prepustil. Na slobode je ocitol mimo iných aj Mohamed Abdeslam, muž ktorého jeden z bratov v Paríži útočil a po druhom bratovi Salahovi policajti pátrajú.

15:41 Zastaviť príliv financií smerujúcich na podporu medzinárodného terorizmu, posilniť kontroly na hraniciach aj leteckú bezpečnosť a zdieľať spravodajské informácie chcú podľa spoločného vyhlásenia krajiny G20, ktoré dnes ukončili svoje zasadnutie v Turecku. Informuje o tom agentúra ČTK.

Dvojdňový summit najväčších svetových ekonomík zatienili atentáty v Paríži, ku ktorým sa prihlásilo hnutie Islamský štát. Žiadny výrazný posun ohľadom postupu voči sýrskemu režimu a IS v Sýrii ale počas rokovaní G20 nenastal, všímajú si svetové agentúry.

15:18 Srbská polícia zadržala človeka so sýrskym pasom na meno Ahmad Muhammad, cestovný dokument s rovnakými údajmi sa našiel aj pri štadióne Stade de France. S odvolaním sa na noviny Blic o tom informovala agentúra APA. Dokument je zjavne falošný, od toho nájdeného v Paríži, sa líši len fotografiou.

Muža s týmto pasom zadržali v sobotu v juhosrbskom Preševe pri hraniciach s Macedónskom. S atentátmi nemá nič spoločné, pas získal pred cestou do EÚ od priekupníkov v Turecku. Prípady falošných sýrskych pasov nie sú ojedinelé, keďže Sýrčania majú v Európe najväčšiu šancu získať azyl.

15:08 Na sociálnych sieťach sa objavili zábery z videa, na ktorých vidno hľadaného Salaha Abdeslama v deň parížskych útokov.

14:18 Ruské úrady zverejnili informácie o pripravovanom teroristickom útoku, ktorý mali vykonať na zimných olympijských hrách v Soči v roku 2014 samovražedné atentátničky. Ženy mali za cieľ prepašovať nálože do lietadla v obaloch na kozmetiku, neskôr ich však zatkli v Rakúsku a Francúzsku, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Oleg Syromolotov, ktorý má na starosti boj proti terorizmu.

14:15 Podľa EK sú udalosti v Paríži útokom na hodnoty, akými sú sloboda či tolerancia. Predseda EK Jean-Claude Juncker v tejto súvislosti zdôraznil, že EÚ bude tieto hodnoty aj naďalej chrániť. "Nesnažme sa zmiešať tých, čo sú zodpovední za útoky v Paríži, so žiadateľmi o azyl, čiže s migrantmi, ktorí majú dosť dobré dôvody na to, aby klopali na naše dvere. Nemali by sme si zamieňať páchateľov týchto ohavných činov s tými, ktorí utekajú pred svetonázorom a mentalitou poskytujúcou inšpiráciu pre teroristické činy," konštatoval Juncker.

14:12 Policajná akcia v Molenbeeku sa skončila, hľadaného Salaha Abdeslama nezatkli.

14:08 Francúzske noviny Le Monde priniesli v decembri minulého roka rozhovor s otcom atentátnika Samyho Amimoura. Mohamed (67), ktorý pracuje v obchode s odevmi v Seine-Saint-Denis, v júni 2014 odišiel do Sýrie, aby sa pokúsil priviesť svojho syna späť. „Samy bol s iným mužom, ktorý nás nikdy nenechal sám. Bolo to extrémne chladné stretnutie, nepozval ma do svojho domu, ani mi nepovedal, ako sa zranil,“ povedal Mohamed novinárom.

Syna, ktorý bol zranený, ani pri osobnom stretnutí nedokázal presvedčiť, aby sa vrátil domov. Jeho rozhodnutie akceptoval, ale nikdy sa nezmieril s tým, že chce celý život zostať súčasťou organizácie Islamský štát.

13:39 Mohammeda Abdeslama, brata atentátnika z klubu Bataclan a kľúčového podozrivého Salaha, prepustila polícia bez obvinení, informoval podľa BBC právnik.

13:34 Krajiny, ktoré sa zúčastňujú náletov v Sýrii, postihne rovnaký osud ako Francúzsko, varuje v novom videu Islamský štát. Islamisti tiež hrozia útokom vo Washingtone.

"Hovoríme štátom, ktoré sa zúčastňujú na tomto križiackom ťažení, nech nám je Boh svedkom, že zažijú, ak Boh dá, taký deň, aký zažilo Francúzsko a, nech nám je Boh svedkom, tak ako sme udreli v srdci Francúzska v Paríži, tak prisaháme, že udrieme na Ameriku v jej srdci vo Washingtone," hovorí na videu jeden z militantov IS. Pravosť videa nebolo možné bezprostredne po jeho zverejnení overiť.

jakl4139_r2508_res.jpg

Premiér Fico a veľvyslanec Didier Lopinot pre francúzskou ambasádou v Bratislave. FOTO: SME/Jozef Jakubčo.

13:30 Počas policajnej akcie vo štvrti Molenbeek bolo počuť dva malé výbuchy. Belgická polícia zatiaľ neposkytuje žiadne podrobnosti.

Veľká operácia belgickej polície je zameraná na kľúčového podozrivého z parížskych útokov Salaha Abdeslama, informoval agentúru AFP belgický prokurátor. Nevedel však potvrdiť, či sa Salah nachádza v budove, ktorú obkľúčila polícia.

13:03 Britská polícia zamedzila v uplynulých šiestich mesiacoch približne siedmim plánovaným teroristickým útokom. Uviedol premiér Cameron počas summitu skupiny G20.

12:58 Abdelhamid Abaaoud urobil vo februári 2015 interview pre magazín Islamského štátu v anglickom jazyku, Dabiq. V rozhovore sa chválil útekom po plánovanom útoku v belgickom meste Verviers.

Z Belgicka do Sýrie sa mu podarilo utiecť napriek tomu, že ho naháňala spravodajská služba. "Toto všetko dokazuje, že moslimovia sa nemusia báť nafúknutého obrazu zlej spravodajskej služby," povedal v rozhovore podľa portálu Vocativ. "Moje meno aj fotka boli vo všetkých správach a aj tak sa mi podarilo zostať v ich vlasti, plánovať operácie proti nim a bezpečne odísť, keď to bolo nutné."

12:30 Belgická polícia na svojom Twitteri kvôli bezpečnosti požiadala o okamžité zastavenie živých vysielaní zo zásahov vo štvrti Molenbeek.

12:07 Belgická polícia údajne pri záťahu v bruselskej štvrti Molenbeek zatkla Salaha Abdeslama, podozrivého zo spolupráce s parížskymi útočníkmi. Informovala o tom belgická stanica RTL. Belgická prokuratúra však zatknutie Abdeslama poprela.

12:00 Francúzsko stíchlo, minútou ticha si uctieva obete teroristických útokov. Prezident Hollande držal minútu ticha za obete najhorších útokov v krajine za niekoľko desaťročí spoločne so študentmi parížskej Sorbonny. Davy smútiacich obyvateľov prišli k provizórnemu pamätníku na Námestí republiky. Minútu ticha držali aj školy a firmy po celom Francúzsku.

11:57 Po útokoch je vo väzbe 23 ľudí a ďalších 104 je v domácom väzení, informoval francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve.

11:47 V bruselskej štvrti Molenbeek prebieha ďalšia policajná akcia.

11:38 David Cameron je kvôli spoločnému boju proti Islamskému štátu ochotný pristúpiť na kompromis s Ruskom. Britský premiér to vyhlásil pred stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, informovala BCC.

france-paris-attacks068178_r3837_res.jpg

Abdelhamid Abaaoud. Zdroj TASR/AP

11:02 Francúzi identifikovali strojcu útokov - je ním Belgičan marockého pôvodu Abdelhamid Abaaoud.

Abaaoud bojoval v radoch Islamského štátu v Sýrii a je známy z videozáznamu zhotoveného v roku 2014, na ktorom sedí za volantom nákladného auta vlečúceho za sebou zmrzačené telá. Abaaoud údajne v januári z Grécka organizoval útoky na belgických policajtov, ktoré sa však bezpečnostným silám podarilo prekaziť. Odvtedy bol na úteku. Podozrivý je aj z účasti na zmarených útokoch na rýchlovlak smerujúci do Paríža a najmenej jeden kostol vo francúzskej metropole.

Dvaja samovražední útočníci z Paríža, ktorých belgické médiá identifikovali ako Bilala Hadfiho a Ibrahima Abdeslama, sa mali s Abaaoudom poznať. Abaaoud býval v bruselskej štvrti Molenbeek, kde sa údajne zdržiaval aj Abdeslam. V júli ho belgický súd poslal v neprítomnosti na 20 rokov do väzenia za verbovanie radikálov pre Islamský štát.

10:50 Belgická polícia uskutočnila záťah v bruselskej štvrti Molenbeek, kde žili najmenej dvaja z parížskych atentátnikov. "Veľký počet ozbrojených policajtov zasahoval v budove na ulici Delaunoy," spresnila spravodajská stanica RTBF. Polícia zatkla jedného muža.

10:15 Francúzske orgány identifikovali už piatich zo siedmich mŕtvych páchateľov útoku. Samy Amimour vraždil v klube Bataclan, Ahmad Al Mohammad aktivoval samovražednú vestu pri štadióne Stade de France, informoval parížsky prokurátor Francois Molins.

Al Mohammada vyšetrovatelia definitívne spojili so sýrskym pasom nájdeným pri jeho tele. Odtlačky prstov zodpovedajú osobe, ktorá v októbri prešla cez územie Grécka. Narodil sa 10. septembra 1990 v Idlibe v Sýrii. Jeho pohyb po Európe odhalili podľa registrácie utečencov. Do Grécka vstúpil 3. októbra a o štyri dni neskôr prešiel cez macedónske hranice do Srbska, kde zažiadal o azyl. Podľa agentúry AP ďalej pokračoval do Chorvátska. Keďže nebol označený ako podozrivý, pustili ho ďalej do Maďarska a Rakúska.

Amimour sa narodil 15. októbra 1987 v Paríži, na severovýchodnom predmestí Drancy. Francúzske úrady už v roku 2012 vzniesli voči nemu obvinenia z terorizmu a nariadili monitorovanie. Podarilo sa mu však stratiť z dohľadu francúzskych orgánov, ktoré naň následne v roku 2013 vydali medzinárodný zatykač. Polícia tiež zadržala troch jeho príbuzných, podľa ktorých Samy odišiel do Sýrie pred dvoma rokmi.

Podozriví útočníci

Abdelhamid Abaaoud (Belgičan) - strojca teroristickej akcie v Paríži
Omar Ismail Mostefai, 29 (Francúz)- zomrel počas útoku na klub Bataclan
Samy Amimour, 28 (Francúz) - zomrel počas útoku na klub Bataclan
Bilal Hadfi, 20 (Francúz) - zomrel pri Stade de France
Ahmad Al Mohammad, 25 (Sýrčan) - zomrel pri Stade de France
Ibrahim Abdeslam, 31 (Francúz)
– zomrel v kaviarni Comptoir Voltaire
Salah Abdeslam, 26 (Francúz) –
je po ňom vyhlásené pátranie
Mohamad Abdeslam (Francúz) –
zatkli ho pri raziách v Belgicku ČÍTAJTE VIAC

10:10 Do boja proti Islamskému štátu sa zapojila aj skupina hackerov Anonymous.

10:01 Európske akciové trhy otvorili obchodovanie so stratami. Pod tlak sa dostali predovšetkým akcie firiem, ktoré priamo pocítia dôsledky útokov, teda napríklad aerolínií, cestovných kancelárií alebo poisťovní. Mierne klesol aj kurz eura.

9:56 Polícia údajne identifikovala štvrtého útočníka. Muž prezývaný "Samy" sa narodil v Paríži v roku 1987. Jeho rodina má stále žiť v Bobigny, kde polícia v pondelok ráno vykonala niekoľko domových prehliadok.

9:52 Nedávne útoky v Paríži, vyvraždenie redakcie periodika Charlie Hebdo, streľba v rýchlovlaku Thalys, či teroristické útoky v Madride. Všetky tieto akcie spája jedno miesto – Brusel. Čítajte viac.

9:31 Francúzske letectvo v nedeľu večer bombardovalo baštu Islamského štátu v meste Rakka v Sýrii. Dvanásť francúzskych lietadiel vzlietlo zo základne v Jordánsku a na Rakku zhodilo 20 bômb. Išlo zatiaľ o najväčší francúzsky nálet na pozície islamistov.

Údery zasiahli veliteľské stredisko, náborové stredisko džihádistov, sklad zbraní a výcvikový tábor, oznámilo francúzske ministerstvo obrany. Aktivisti z hnutia nazvaného Rakku potichu vraždia zverejnili zoznam cieľov, ktorý sa však líšil od francúzskeho. Sú medzi nimi aj múzeum a zdravotné strediská. Podľa aktivistov však nemocnice nehlásili žiadne obete na civilistoch. IS vyhlásil, že pri bombardovaní boli zasiahnuté „opustené miesta“ a nezaznamenali žiadne obete, píše Guardian.

9:14 Británia zvýši počet pracovníkov svojich spravodajských služieb o 15 percent a viac než zdvojnásobí výdavky na bezpečnosť leteckej dopravy v rámci opatrení proti rastúcej hrozbe islamských militantov.

9:03 Celkovo bolo prehľadaných minimálne 110 domov, okrem iného na parížskom predmestí Bobigny, v mestách Toulouse, Grenoble a Lyon. Počas domových prehliadok v Lyone zatkla polícia päť ľudí. Zhabala arzenál zbraní aj raketomet. Podľa premiéra Vallsa využívajú platný výnimočný stav na to, aby vypočúvali ľudí zapojených do radikálneho džihádistického hnutia a všetkých, ktorí "šíria nenávisť k Republike".

8:33 Turecké úrady podozrievajú britského džihádistu Ainea Lesleyho Davisa, ktorého zatkli minulý týždeň v Istanbule, že mohol v Turecku plánovať podobné útoky ako v Paríži. Davisa, ktorý bol spoločníkom Džihádistu Johna, zatkli v Istanbule spolu s ďalšími osobami. "Davis je osobou s kľúčovou zodpovednosťou v rámci Islamského štátu a nebol zadržaný sám. Bol súčasťou skupiny osôb," uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj.

"V súčasnosti preverujeme, či útok podobný tomu v Paríži plánovali aj v Istanbule. Máme podozrenie, že chceli uskutočniť útok súčasne s tým parížskym, teda v ten istý deň," dodal zdroj s tým, že ďalších osem osôb podozrivých z kontaktov s Islamským štátom zatkli úrady v nedeľu tureckej Ankare.

8:18 Francúzsky premiér Manuel Valls potvrdil, že polícia podnikla v noci 150 razií, vrátane domových prehliadok u predpokladaných islamských militantov.

Premiér tiež vyhlásil, že útoky v Paríži boli zorganizované a naplánované v Sýrii. Súčasne varoval, že riziko podobných útokov hrozí aj iným európskym krajinám. "Vieme, že sa pripravovali operácie a že sa stále pripravujú, a to nielen voči Francúzsku, ale aj voči ďalším európskym krajinám," povedal.

7:01 Najvyššiu budovu na svete, mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji, tiež osvetlili vo farbách francúzskej vlajky - na červeno, bielo a modro - podobne ako ďalšie významné budovy v Spojených arabských emirátoch. Lídri po celom moslimskom svete vyjadrili Francúzsku sústrasť, saudskoarabský kráľ Salmán zaslal francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi telegram, v ktorom uviedol, že útoky v Paríži sú "neprijateľné pre akékoľvek náboženstvo a medzinárodné normy".

mideast-emirates-france067029_r3901_res.jpg

Burdž Chalífa vo farbách trikolóry. FOTO: TASR/AP

6:48 Španielske noviny El País informovali, že francúzske vyšetrovacie orgány upozornili príslušné španielske miesta na to, že podozrivý, po ktorom vyhlásili medzinárodné pátranie, mohol utiecť do Španielska. Podľa správy bolo Španielsko rovnako ako Belgicko prostredníctvom informačného systému schengenského priestoru varované pred možným príchodom Salaha Abdeslama. Jeho útek do Španielska je však "len možnosťou".

6:30 Pri pátraní po páchateľoch uskutočnila francúzska polícia v nedeľu neskoro večer domovú prehliadku na parížskom predmestí Bobigny. Podľa svedka policajti okrem toho hovorili so susedmi. Bližšie podrobnosti o domovej prehliadke a jej výsledkoch nie sú zatiaľ známe.

Polícia tiež podnikla razie v mestách Toulouse, Grenoble a Jeumont na francúzsko-belgickej hranici. Akcia v Toulouse nemala súvislosť s útokmi v Paríži, ale bola súčasťou protiteroristickej operácie.

6:18 Tisíce ľudí vyšli v nedeľu do ulíc, aby si opäť uctili obete teroristických útokov v Paríži. V nedeľu večer sa v katedrále Notre-Dame konala zádušná omša za obete útokov. "Muži a ženy boli kruto popravení," povedal parížsky arcibiskup kardinál André Vingt-Trois na bohoslužbe.

Zhromaždenia na počesť obetí sa uskutočnili aj v početných iných krajinách. Bohoslužby za účasti vládnych predstaviteľov i členov kráľovských rodín sa konali v Dánsku, Nórsku i Fínsku. V Berlíne začalo asi 500 miestnych obyvateľov spontánne spievať francúzsku hymnu po minúte ticha pred francúzskym veľvyslanectvom.

Prezident USA Barack Obama nariadil zvesiť americké vlajky na pol žrde v Bielom dome, na federálnych budovách po celej krajine a na amerických vojenských a diplomatických objektoch po celom svete, a to do štvrtkového západu slnka.

6:00 Salaha Abdeslama v sobotu ráno policajti kontrolovali, ale nezadržali. Informovali o tom francúzske noviny Le Monde. Polícia ho kontrolovala v meste Cambrai na severe Francúzska v rámci sprísnených kontrol na hraniciach. V aute s ním cestovali ďalší dvaja pasažieri, napísala agentúra DPA.

"Bola to bežná kontrola. V tom čase po ňom ešte nebolo vyhlásené pátranie," povedal jeden z policajných predstaviteľov. Salah Abdeslam sa podľa úradov snažil dostať do Sýrie a polícia ho pozná aj v súvislosti s drogami a držaním zbraní.

Tieto informácie sú v súlade s vyjadrením parížskeho prokurátora Francoisa Molinsa, ktorý povedal, že neďaleko hranice pri rutinnej kontrole zastavili vozidlo s troma cestujúcimi. Jedným z nich bol francúzsky občan s bydliskom v Belgicku, ktorý prenajal jedno z áut použitých atentátnikmi.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 4. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 8. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 693
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 693
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 242
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 836
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 834
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 796
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 767
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 981
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 967
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 678

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.

Neprehliadnite tiež

Svet

Pri výbuchu v továrni na výrobu cementu zahynulo päť ľudí

Osem ľudí pri explózii utrpelo zranenia.

Svet

Ruský vrtuľník počas cvičenia Západ 2017 omylom pálil po divákoch

Na zverejnenom videu vidieť, ako dva vrtuľníky preleteli nízko nad zemou a jeden z nich vystrelil raketu, ktorá explodovala neďaleko diváka.

Svet

V Moskve odhalili pamätník Michailovi Kalašnikovovi

Pamätník zobrazuje Kalašnikova v nadživotnej veľkosti, ako drží v rukách legendárnu útočnú pušku.

Svet

Pri pobreží Belgicka objavili nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Ponorka má nárazom poškodenú prednú časť, avšak zostala zatvorená a na jej palube sa stále nachádza 23 ľudí.