VIEDEŇ/MOSKVA. Diplomati, ktorí sa zišli na rokovaniach vo Viedni, sa dohodli na časovom pláne krokov vedúcich k ukončeniu občianskej vojny v Sýrii.
Ako informoval nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, prechodná vláda by mala vzniknúť do šiestich mesiacoch a do 18 mesiacov by sa mali konať voľby, a to pod dohľadom OSN.
Naliehavé hľadanie spoločného prístupu
Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius tesne pred začatím rozhovorov povedal, že po útokoch v Paríži je o to naliehavejšie, aby medzinárodné spoločenstvo našlo spoločný prístup v otázke Sýrie a boja proti terorizmu.
"Jedným z cieľov viedenského stretnutia je vidieť konkrétne, ako môžeme posilniť medzinárodný boj s Dáišom (Islamským štátom)," povedal Fabius reportérom.
Ministri zahraničných vecí Nemecka, Jordánska a Saudskej Arábie sa vyjadrili obdobne ako Fabius.
Dôveryhodná dočasná vláda
Americký minister John Kerry uviedol, že dočasná vláda by mala byť dôveryhodná, zastupujúca záujmy všetkých zložiek spoločnosti a nadstranícka.
Ďalej potvrdil, že 1. januára sa by sa mali na rokovaniach stretnúť zástupcovia sýrskej vlády a opozície. Osobitný predstaviteľ OSN pre Sýriu Staffan de Mistura má v súlade s závermi viedenskej schôdzky začať okamžite pracovať na tom, aby určil, kto by si mal sadnúť za rokovací stôl.
Prímerie v čo najkratšom čase
Účastníci rokovaní vo Viedni sa dohodli na vyhlásení prímeria v čo najkratšom čase. Jeho monitorovaním sa bude zaoberať osobitná komisia OSN.
Podľa Kerryho zastavenie paľby umožní nielen rýchlo zastaviť krviprelievanie, ale poskytne aj možnosť "rýchlo zistiť, kto chce, aby bol považovaný za teroristu, a kto nie". Dohoda o prímerí sa nebude týkať extrémistickej organizácie Islamský štát a Frontu an-Nusra napojeného na teroristickú sieť al-Káida, uviedli diplomatické zdroje.
Na tlačovej konferencii po skončení konferencie Kerry informoval, že ani tentoraz nebolo rozhodnuté o osude sýrskeho prezidenta Bašára Asada.