PARÍŽ, BRATISLAVA. Na náboženstvo sa nikto nikoho nepýta a základy štátu sú postavené na prísnom oddelení viery a vládnucej moci.
Možno práve preto sa v poslednom čase stáva Francúzsko najčastejšie cieľom islamských extrémistov.
Pri útoku na Charlie Hebdo či židovské potraviny zabili v januári minulého roka 17 ľudí, v novembri zasa zažil Paríž najhorší útok v dejinách, keď teroristi napojení na Islamský štát zabili 120 ľudí. Teraz opäť udreli v Nice, útok má zatiaľ 80 obetí. Ide o druhý najhorší masaker v krajine od roku 1995.

Podľa odhadov z Francúzska odišlo bojovať za Islamský štát najviac ľudí spomedzi európskych krajín, píše Guardian. Francúzsky Senát zas v správe z apríla píše, že od 1430 do 3000 známych džihádistov z Európy, ktorí vycestovali do Sýrie alebo do Iraku, pochádzajú z Francúzska.

Pod dohľadom tajných
Podľa AFP ďalších 1570 ľudí je pod dohľadom tajných služieb na francúzskom území, podozrievajú ich, že sú napojení na islamistov v Sýrii. Pri ďalších siedmich tisíckach bola hrozba, že sa vydajú rovnakou cestou.
Viac ako 150 radikálov už je vo väzení, no väčšou hrozbou môže byť dvesto údajných džihádistov, o ktorých sa vie, že sa už vrátili zo Sýrie.
Podľa tohtoročnej správy britského Medzinárodného centra pre skúmanie radikalizácie a politického násilia na King’s College’s majú len štyri štáty sveta viac svojich občanov medzi zahraničnými bojovníkmi Islamského štátu – Saudská Arábia, Tunisko, Rusko a Jordánsko.
Vo Francúzsku žije asi 4,7 milióna moslimov (približne sedem percent populácie). Často ide o mladých ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Majoritu obviňujú, že ich potláča, majú problém nájsť si prácu či bývanie.

Dôvod na obavy
Moslimom sa nepáčili ani symbolické kroky namierené proti ich viere, napríklad zákaz buriek, ktoré zakrývajú tváre žien na verejnosti.
V tomto prostredí môžu „loviť“ radikáli, ktorí mladých ľudí zlákajú na cestu džihádizmu.
„Vieme, odkiaľ tieto útoky prichádzajú,“ povedal ešte v piatok v noci po útokoch v Paríži francúzsky prezident Francois Hollande, aj keď podrobnosti neuviedol. „Máme mnoho dôvodov na to, aby sme sa obávali.“
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu