SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má Bohuš

Teror sa vrátil do Paríža. Sme vo vojne, tvrdí francúzsky premiér

K zodpovednosti za útoky v Paríži sa prihlásil Islamský štát.

Bratislavský hrad vo francúzskych farbách.Bratislavský hrad vo francúzskych farbách. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
 • Teroristi zaútočili v piatok večer na viacerých miestach v Paríži
 • Počet obetí je zatiaľ 129, asi sto ďalších ľudí je kriticky zranených
 • Francúzsko vyhlásilo výnimočný stav
 • K útokom sa prihlásil Islamský štát
 • Všetkých sedem útočníkov zahynulo
 • Útoky realizovali pravdepodobne tri koordinované skupiny
 • "Sme vo vojne," vyhlásil francúzsky premiér Manuel Valls
 • Na mieste útokov sa našiel sýrsky pas

PARÍŽ. Desať mesiacov po útoku na redakciu Charlie Hebdo sa teror vrátil do Paríža. Pri najkrvavejšom útoku v Európe od roku 2004 zahynulo v Paríži viac než 120 osôb.

K útokom došlo na šiestich miestach v hlavnom meste vrátane reštaurácie, koncertnej haly a verejných miest pred futbalovým štadiónom aj obchodným centrom. Na koncerte americkej skupiny Eagles of Death Metal prebiehala rukojemnícka dráma.

"Boli sme v reštaurácii, priateľ videl niekoho utekať, tak sme išli domov aj my. Vtedy sme nevedeli, že útok bol len päť minút od nás," hovorí pre SME Slovenka Mária žijúca v Paríži.

Kliknite pre zväčšenie

Útočili aj pred štadiónom

Útočníkov bolo sedem, šesť z nich odpálilo výbušné samovražedné pásy. Všetci útočníci sú mŕtvi.

Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil mimoriadny stav.

K samovražedným útokom došlo pred štadiónom Stade de France, kde sa hral zápas medzi Francúzskom a Nemeckom. Na zápase bol aj prezident Hollande, ktorého evakuovali. Tisíce ľudí na štadióne postupne dostávali do bezpečia, pri presune vystrašení ľudia spievali francúzsku hymnu.

K útokom sa oficiálne prihlásil Islamský štát.

Koordinované útoky prišli v čase, keď sa Francúzsko, ako zakladajúci člen Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorá vykonáva operácie proti IS v Sýrii a Iraku, pripravuje protiteroristickými opatreniami na veľkú klimatickú konferenciu, ktorá sa začne koncom mesiaca v Paríži, pripomenula agentúra Reuters.

aptopix-france-paris-shooting-new-york06_r7897_res.jpg

Newyorskú budovu One World Trade Center rozsvietili na počesť obetí útokov vo francúzskych národných farbách. FOTO: TASR/AP

Vojna vyhlásená Francúzsku

Vláda poslala do ulíc Paríža stovky vojakov, uzatvorila metro, cesty, v sobotu zostali zatvorené aj školy a verejné inštitúcie. „Francúzsko musí zostať silné,“ povedal v prejave prezident Hollande.

"Sme vo vojne," vyhlásil francúzsky premiér Manuel Valls.

"Budeme konať a udrieme na nepriateľa, aby sme ho zlikvidovali vo Francúzsku, v Európe a v Sýrii aj Iraku," vyhlásil Valls v súkromnej televízii TF1. "Túto vojnu vyhráme," ubezpečil francúzsky premiér.

Tri skupiny

Atentátnici mali pravdepodobne kontakty v Belgicku. Jeden z nich bol Francúz, ktorý bol známy tajnej službe ako možný radikál. Narodil sa v roku 1985 na predmestí Paríža.

Podľa parížskej prokuratúry koordinované útoky s "vysokou pravdepodobnosťou" vykonali teroristi z troch skupín.

Sedem teroristov použilo útočné pušky kalašnikov a malo na sebe vesty s rovnakým druhom výbušniny, peroxidom acetónu (TATP).

Zvýšená pohotovosť

Kvôli zvýšenému riziku sa bezpečnostné opatrenia zvyšujú prakticky po celej Európe. Fínsko sprísnilo kontroly na letiskách a v prístavoch. Belgický premiér Charles Michel požiadal občanov Belgicka, aby sa vyhli cestám do Paríža.

Bezpečnosť posilnilo mnoho európskych krajín od Británie po Španielsko. Britské ministerstvo zahraničia vyzvalo svojich občanov k zvýšenej obozretnosti na verejných miestach vo Francúzsku.

Slovenská polícia síce zvýšila bezpečnostné opatrenia, ale nemá informácie o hroziacich útokoch na Slovensku.

Mimo EÚ uviedlo do stavu zvýšenej pohotovosti svoje bezpečnostné zložky Rusko. Interpol oznámil, že v reakcii na atentáty zriadil vo svojom ústredí v Lyone "krízovú operačný skupinu".

Solidaritu prejavujú ľudia na celom svete, desiatky tisíc ľudí sa k útokom vyjadrujú na sociálnych sieťach. Mnoho svetových miest vrátane New Yorku, Sydney alebo Toronta osvietilo už v noci výškové budovy alebo dominanty farbami francúzskej trikolóry.

Podobne nasvietili aj Bratislavský hrad.


Minúta po minúte

23:11 Spravodajstvo Minúta po minúte sme ukončili

22:41 Grécka polícia zaslala francúzskym vyšetrovateľom odtlačky prstov, ktoré začiatkom októbra odobrali držiteľovi sýrskeho pasu nájdeného na mieste jedného z piatkových útokov v Paríži, informovala agentúra AP.

Francúzska polícia sa teraz bude snažiť zistiť, či sú tieto odtlačky totožné s tými, ktoré odobrali na tele útočníka nájdenom v blízkosti miesta činu alebo s odtlačkami inej osoby známej polícii.

Grécky policajný zdroj spresnil, že držiteľom sýrskeho pasu bol mladý muž, ktorý priplával na ostrov Leros loďou z Turecka spolu s ďalšími 69 utečencami. Grécke úrady na ostrove mu potom - v súlade s predpismi EÚ - odobrali odtlačky prstov.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti napísala, že ak sa ukáže, že jeden či viacerí útočníci prišli do Európy s vlnou migrantov, zmení to podstatným spôsobom debatu o utečencoch a o tom, ako sa o nich postarať.

22:32 Budovy svetových metropol sa rozsvietili vo farbách francúzskej trikolóry. Pozrite sa v našej fotogalérii, ako si svet pripomenul obete parížskych útokov.

22:29 Šéf libanonského hnutia Hizballáh dnes odsúdil piatkové útoky v Paríži. Páchatelia atentátov sú podľa šejka Hasana Nasralláha zločinci.

22:24 Zásah v hoteli Pullman bol falošným poplachom, uviedol hovorca ministra vnútra.

22:10 Okolie Eiffelovej veže v Paríži evakuujú, v blízkom hoteli Pullman zasahujú ozbrojení policajti. Informuje agentúra Reuters. Podľa televízie Fox policajti prehľadávajú v hoteli izby.

21:56 Princ Charles, ktorý dnes oslavuje 67. narodeniny, si uctil obete útokov minútou ticha.

21:41 Dvaja muži, po ktorých pátra francúzska polícia v súvislosti s útokmi v Paríži, boli tento rok v Grécku zaregistrovaní ako žiadatelia o azyl. Uviedla to podľa agentúry AFP grécka polícia.

21:34 "Sme vo vojne," vyhlásil dnes francúzsky premiér Manuel Valls.

"Budeme konať a udrieme na nepriateľa, aby sme ho zlikvidovali vo Francúzsku, v Európe a v Sýrii aj Iraku," vyhlásil Valls v súkromnej televízii TF1.

"Túto vojnu vyhráme," ubezpečil francúzsky premiér.

21:24 Metropoly celého sveta vyjadrujú solidaritu vo francúzskych farbách.

21:11 Ľudia z celého sveta vyjadrujú svoju solidaritu s Parížom pred francúzskou ambasádou vo Washingtone.

20:58 Medzi obeťami útokov sú okrem Francúzov aj dva rumunskí a dvaja alžírski občania, najmenej dvaja Belgičania, jeden Švéd, jeden Španiel, jeden Portugalčan a najmenej jeden Brit. Zahynuli aj dve Tunisanky a jedna Američanka.

Oznámili to podľa agentúr AP a AFP ministerstvá zahraničia príslušných krajín.

20:54 Pri útokoch teroristi použili čierne autá značky Seat Leon a VW Polo s belgickou ŠPZ z požičovne. Na dnešnom brífingu to uviedol francúzsky prokurátor Francois Molins. Toto auto bolo v Belgicku prenajaté mužom, ktorého dnes spolu s ďalšími dvoma osobami zadržali po kontrole na hraniciach s Belgickom. Francúzskym úradom nie je známy žiaden z nich. Muži sa do Belgicka presúvali iným autom.

Podľa denníka Wall Street Journal najmenej jeden z útočníkov na Stade de France mal kúpený lístok na priateľský futbalový zápas medzi Nemeckom a Francúzsko, ktorý sa tam v piatok večer hral. Turniketom chcel prejsť asi 15 minút po začiatku, ale ochrankár si všimol, že má vestu s výbušninami. Následne sa muž odpálil. O život prišiel aj jeden blízko stojaci človek.

Nemenovaný policajný zdroj pre americký denník spresnil, že podľa pôvodného plánu sa útok mal zrejme odohrať vo vnútri štadióna, kde zápas sledovalo vyše 80-tisíc ľudí vrátane francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Tri minúty po prvom útoku nálože vo svojej veste aktivoval aj druhý atentátnik. O niečo neskôr nasledovala tretia explózia.

Na ďalších štyroch miestach útočníci strieľali do návštevníkov reštaurácií, kaviarní či náhodných okoloidúcich. Na každom z miest sa našlo vyše sto nábojníc, uviedol Molins.

20:39 Kresba "Peace for Paris" Eiffelovej veže od Jeana Julliena sa stala mierovým symbolom parížskych útokov. Jej zdieľaným na sociálnych sietiach ľudia vyjadrujú solidaritu s ťažko skúšaným mestom a jeho obyvateľmi.

20:27 Takto sme tlačili mimoriadne vydanie denníka SME:

20:13 Američanku Nohemi Gonzalezovú, študentku kalifornskej štátnej univerzity v Long Beach, identifikovali ako 129 obeť parížskych útokov. Gonzalezová je prvou americkou obeťou piatkových útokov.

20:06 Obete teroristických útokov v Paríži si prišli uctiť aj v Bratislave.

20:01 Solidaritu s obeťami atentátov vyjadril zábavný park Disneyland, ležiaci východne od Paríža, ktorý dnes neotvoril svoje brány.

Rovnako sa zachoval aj zábavný park Asterix neďaleko francúzskeho hlavného mesta. Zatvorené sú aj iné turistické atrakcie, vrátane symbolu Paríža, Eiffelovej veže.

Po vyhlásení výnimočného stavu parížska starostka Anne Hidalgová oznámila uzavretie múzeí a športovísk. Zatvorené na odporúčanie polície sú aj parížske kiná.

19:51 Francúzska polícia zakázala do štvrtkového poludnia organizovanie verejných demonštrácií v Paríži a v priľahlých oblastiach.

Bratislavský hrad vo francúzskych farbách na počesť obetiam parížskych útokov. (Foto: SME - Jozef Jakubčo)

19:31 Päťdesiatjedenročný muž, ktorého zatkli minulý týždeň so strelnými zbraňami, výbušninami a ručnými granátmi v aute v Bavorsku, môže mať spojitosť s útokmi v Paríži. Povedal to dnes bavorský premiér Horst Seehofer, informovala tlačová agentúra AP.

19:21 Počet obetí parížskych útokov sa zvýšil na 129. Uviedol to na brífingu francúzsky prokurátor Francois Molins. Počet zranených v súvislosti s útokmi stúpol na 352, 99 ľudí je stále v kritickom stave.

Molins zároveň uviedol, že za útokmi sú s najväčšou pravdepodobnosťou tri koordinované skupiny.

Spresnil, že sedem teroristov použilo pri útokoch útočné pušky typu kalašnikov, pričom mali na sebe vesty s rovnakým druhom výbušnín. Šiesti z nich sa zabili aktivovaním výbušnín na svojom tele. Pôvodné informácie uvádzali ôsmich útočníkov.

Atentátnici sa podľa neho pri útoku v klube Bataclan, kde prišlo o život 89 ľudí, zmienili aj o dianí v Sýrii a Iraku.

Molins potvrdil, že jeden terorista, ktorý zajal rukojemníkov v klube Bataclan, bol oficiálne identifikovaný vďaka odtlačkom prstov.

"Ide o osobu narodenú 21. novembra 1985 v Courcouronnes, v kraji lEssonne," ktorý mal v minulosti problémy so zákonom a od roku 2010 bol objektom záujmu tajných služieb pre podozrenie, že sa nechal radikalizovať. Nebol však sledovaný ako podozrivý z členstva alebo sympatií k teroristickým skupinám.

Ďalší samovražedný atentátnik, ktorý bol identifikovaný na základe sýrskeho pasu nájdeného pri jeho tele neďaleko futbalového štadióna Stade de France, nie je osobou známou francúzskym tajným službám, uviedol Molins. Spresnil, že muž sa narodil v roku 1990.

19:18 Čo presne sa stalo v Paríži a ako udalosti posledných dvoch dní zmenia náš kontinent. Pozrite si prehľad dôležitých udalostí a komentárov na jednom mieste.

19:13 Rodiny pátrajú po útokoch po svojich milovaných.

19:11 Musíme posilniť ochranu vonkajších hraníc Únie, zhodli sa na brífingu po rokovaní bezpečnostnej rady štátu český prezident Miloš Zeman a český premiér Bohuslav Sobotka.

19:08 "Slovensko smúti za obeťami útokov," tweetuje slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák a prikladá fotografiu Bratislavského hradu vo francúzskych farbách.

19:05 Islamský štátpremyslené svoje kroky, vie, čo chce nimi dokázať a vie, aké odvetné kroky očakáva od svojich nepriateľov. Ako šachová partia, v ktorej islamisti pozerajú minimálne niekoľko ťahov dopredu.

Až keď prijmeme túto premisu, dá sa hovoriť o tom, ako skutočne proti džihádizmu bojovať. Nielen proti jednotlivým útočníkom, ale proti myšlienkam, ktoré ľudí inšpirujú, aby zabíjali nevinných v mene viery, ktorú pochopili absolútne zvráteným spôsobom.

Viac od reportéra SME Matúša Krčmárika tu.

18:59 Šéfovia štátov a vlád krajín Európskej únie dnes vyzvali viac ako pol miliardu svojich spoluobčanov k minúte ticha v pondelok na poludnie. "Ide o útok proti nám všetkým, " zdôraznili lídri v spoločnom vyhlásení.

18:54 Svetové metropoly sa dnes na počesť obetí útokov "obliekli" do francúzskych farieb.

18:44 Denník SME pripravil na zajtra mimoriadne vydanie. Prečítať si ho môžete už teraz.

18:28 Írska skupina U2, ktorá mala v Paríži v sobotu a v nedeľu koncertovať, svoje vystúpenia zrušila. "Sme zničení stratou ľudských životov na koncerte Eagles of Death Metal," uviedla kapela vo vyhlásení. "Modlíme sa a dúfame, že všetci naši priaznivci v Paríží sú v bezpečí."

Svoje vystúpenie v Paríži zrušila aj kapela Foo Fighters. V rámci prebiehajúceho turné mala skupina v hlavnom meste Francúzska vystúpiť v pondelok.

18:22 Ak Európa nechce, aby Islamský štát zvíťazil, nemôže sa stať kontinentom strachu, musí sa držať svojich princípov, ktoré odsudzujú kolektívnu vinu a priznávajú rovnakú hodnotu každému človeku bez ohľadu na jeho vieru.

Nemôže prevládnuť zvrátená predstava, že za Paríž sú vinní všetci moslimovia a nielen niekoľko fanatikov, ktorí podľahli radikálnemu výkladu náboženstva.

18:13 Belgická polícia zatkla v Bruseli v súvislosti s útokmi v Paríži viacero ľudí. Informuje o tom Guardian s odvolaním sa na belgického ministra spravodlivosti.

Polícia spravila razie vo štvrti Molenbeek v západnej časti mesta. Tá je obývaná hlavne prisťahovalcami z Maroka a Turecka.

Opera Sydney

Solidaritu s obeťami parížskych útokov prejavili aj v Austrálii. Do farieb francúzskej trikolóry nasvietené budova opery v Sydney. FOTO: TASR/AP

17:51 Grécky vládny predstaviteľ podľa BBC vyhlásil, že majiteľ sýrskeho pasu, ktorý sa našiel na mieste útokov, prišiel do Európskej únie cez grécky ostrov Leros v októbri.

17:44 Poľské rozhodnutie neprijímať utečencov cez program Európskej únie označil The Guardian ako "hlboko kontroverzné", pretože spája utečencov s vraždením v Paríži.

17:29 Podpaľači v sobotu v skorých ranných hodinách podpálili mešitu v meste Don Benito v centrálnej časti Španielska.

Jeho starosta José Luis Quintana nevylúčil, že môže ísť o odvetu za sériu piatkových teroristických útokov v Paríži.

17:23 Neznámy muž zahral na klavíri pred klubom Bataclan na počesť obetiam parížskych útokov skladbu Imagine od Johna Lennona.

17:21 Medzi páchateľmi piatkového útoku v parížskom klube Bataclan bola údajne aj žena, informovala dnes rozhlasová stanica Europe 1.

Rozhlasová stanica spresnila, že očití svedkovia, ktorí boli v klube na koncerte americkej skupiny Eagles of Death Metal, videli, ako do sály vchádza trojica teroristov: dvaja muži a jedna žena.

Polícia tieto informácie zatiaľ nekomentovala.

17:14 Francúzsko nemieni zrušiť či odložiť plánovanú klimatickú konferenciu OSN. Tá má začať v Paríži 30. novembra. ČTK však informuje, s odvolaním sa na šéfa francúzskej diplomacie Laurenta Fabia, že kvôli udalostiam v Paríži sa výrazne sprísnia bezpečnostné opatrenia.

Agentúra AFP zase píše, že konferencie sa zúčastní aj americký prezident Barack Obama presne tak, ako bolo plánované. Odválava sa pritom na nemenovaných amerických predstaviteľov.

Prvý školský deň v týždni otvoria francúzske školy minútou ticha za obete parížskych útokov. Informoval o tom podľa BBC francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve.

16:58 Holandské úrady pozastavili odlet lietadla, ktoré malo v sobotu popoludní odletieť do Francúzska. Urobili tak v reakcii na výhražný tweet týkajúci sa práve tohto letu. Informuje o tom ČTK.

Lietadlo spoločnosti Air France-KLM malo odštartovať z amsterdamského letiska Schiphol približne 14:45. Úrady let preverujú.

16:36 Niektorí ľudia v Paríži sa nevedia spojiť so svojimi príbuznými či známymi. Zúfalo ich hľadajú aj medzi hospitalizovanými, ktorých do nemocnice previezli z napadnutého klubu Bataclan.

16:29 Na mieste útoku na futbalovom štadióne Stade de France sa pri tele jedného z predpokladaných útočníkov našiel egyptský pas, uviedla BFMTV. Vyšetrovatelia doklad totožnosti preverujú.

16:24 "Rezolútne a opakovane odsudzujeme všetky podoby súčasnej vlny násilia, ktoré je páchané na akejkoľvek ľudskej bytosti, bez rozdielu rasy, etnicity či náboženskej príslušnosti," píše Islamská nadácia na Slovensku v sobotňajšej reakcii na parížske udalosti.

Pripomína, že síce útočníci pri besnení volali meno Božie, no to nesvedčí o ich spätosti s islámom, ale ide len o "úbohú snahu ospravedlniť vlastné neľudské činy."

"Zároveň veríme, že Európa nepodľahne strachu a bezhlavej nenávisti. Nepoddajme sa tomuto tlaku a zachovajme si vzájomne pochopenie a ľudskosť. Revanšizmus a eskalácia násilia by totiž znamenali víťazstvo teroristov z Paríža," dodáva organizácia.

15:48 Nemecká polícia týždeň pred útokom v Paríži zadržala muža, ktorého podozrieva, že bol spojený s útokmi vo francúzskej metropole. Informuje o tom agentúra ČTK.

Nemecká polícia zadržala 5. novembra na diaľnici zo Salzburgu do Mníchova 51-ročného občana Čiernej Hory pri kontrole zameranej proti pašerákom ľudí do Nemecka. V aute mal profesionálne vytvorenú skrýšu, v ktorej bolo niekoľko strelných zbraní, veľké množstvo munície a výbušniny, okrem iného aj trubice s 200 gramami TNT.

Sumár piatkových útokov

15:36 Vďaka odtlačkom prstov francúzska polícia identifikovala jedného z páchateľov piatkových útokov v parížskom klube Bataclan. Ako informovala televízia BFMTV, ide o Francúza, o ktorého sa zaujímali aj francúzske tajné služby.

15:08 Sústrasť po teroristických útokoch v Paríži vyjadrila slovenská katolícka, evanjelická aj židovská obec. Slovenský kardinál Jozef Tomko spolu s biskupmi poslali telegram partnerskej organizácii vo Francúzsku. Tomko zároveň oznámil, že za obete a ich blízkych v sobotu budú sláviť eucharistiu.

14:50 Parížska radnica vyzvala obyvateľstvo, aby vychádzalo z domov len v nevyhnutných prípadoch. Z bezpečnostných dôvodov sú dnes v Paríži zavreté veľké obchodné domy, ako aj školy, kde malo byť vyučovanie. Pre verejnosť je neprístupná aj Eiffelova veža, veľké kiná, divadlá i múzeá a nekonajú sa trhy.

14:23 Francúzska spravodajská televízia BFMTV informovala, že pred transfúznymi stanicami sa vytvárajú dlhé rady ľudí ochotných darovať krv pre zranených. Väčšina z nich reagovala na výzvy na sociálnych sieťach. Kľúčové slová #jedonnepourparis (darujem pre Paríž) a #dondusang (darovanie krvi) patria dnes k najviac zdieľaným na sociálnej sieti Twitter.

14:21 Americký prezident Barack Obama označil útoky za "ohavnú snahu terorizovať nevinných civilistov", "srdcervúcu situáciu" a "útok na celé ľudstvo". Sľúbil, že spraví všetko pre to, aby boli páchatelia postavení pred spravodlivosť.

13:57 „Jeden zo samovražedných atentátnikov v Paríži mal pri sebe sýrsky pas," uviedla agentúra AP s odvolaním sa na dva zdroje francúzskej polície.

Francúzske médiá spresnili, že polícia preveruje, či tento pas korešponduje s identitou samovražedného atentátnika - páchateľa útoku pri futbalovom štadióne Stade de France.

13:52 Francúzska Justine Lefèvrová v Paríži v piatok v noci nebola - pred pár dňami odišla navštíviť rodičov do Normandie. Vrátiť sa mala v sobotu, plány však zmenila. „Kvôli útokom som sa rozhodla prísť do Paríža až zajtra v noci,” hovorí pre denník SME. “Vo vnútri zostanem pravdepodobne celý týždeň, okrem školy vôbec nebudem vychádzať,” pokračuje.

Justine Lefèvrovej tiež útok pripomína ten januárový v redakcii Charlie Hebdo, súhlasí však s Poľkou Haniou - teraz je to ešte horšie.

“Napádajú nás a naše každodenné životy, nebezpečné to začína byť všade, “ hovorí pre SME. “Som vystrašená, ale aj smutná z toho, že sa musím pozerať na svoju krajinu v takomto stave.”

Podľa jej slov sa útoky odohrali v jednej z obľúbených parížskych štvrtí, kde sa chodievajú zabaviť mladí. „Často tam chodievame von, a to hlavne v piatky večer,” pokračuje.

13:34 „Teraz je to iné ako pri útoku na Charlie Hebdo, teraz sa môže cítiť ohrozený každý obyvateľ Paríža," hovorí pre SME poľská študentka v Paríži Hania Wiadrowská. "Teroristi si pri útoku v januári obete vybrali veľmi precízne. Neboli to náhodní ľudia. Včera v reštaurácii Petit Cambodge zabili ľudí, ktorí sa tam prišli navečerať, ale aj človeka, ktorý len úplne náhodou išiel okolo na bicykli. Len zlá náhoda. Rozumiete, čo myslím?”

13:29 „Ľudia v celom Paríži navštevujú nemocnice a chcú darovať krv,“ povedal pre SME 31-ročný Parížan David, ktorý v jednej z miestnych nemocníc pracuje ako ošetrovateľ. „Ale v súčasnosti (v sobotu ráno) je to takmer nemožné. Nemáme dostatok sestričiek a ošetrovateľov.“

13:20 "Poľsko nemôže po piatkových útokoch v Paríži prijať migrantov na základe kvót Európskej únie," povedal v sobotu dezignovaný poľský minister pre záležitosti EÚ Konrad Szymaňski.

Vo vyjadrení, ktoré zverejnil stredopravý spravodajský portál wPolityce.pl , Szymaňski uviedol, že nová poľská vláda nesúhlasí so záväzkom Poľska, že prijme svoj diel migrantov v rámci ich prerozdelenia v EÚ a teraz, "vzhľadom na tragické udalosti v Paríži, nevidíme politickú možnosť realizovať to".

13:04 Britská polícia oznámila, že v rámci preventívneho opatrenia evakuovala dnes severný terminál londýnskeho letiska Gatwick po tom, čo tam bezpečnostné zložky našli podozrivý predmet a zadržali jedného človeka. Píše o tom agentúra AP.

12:50 Keď členovia metalovej kapely Eagles of Death Metal v piatok v noci vo vypredanom parížskom divadle Bataclan zabávali asi 1500 prevažne mladých ľudí, ich šiestu sladbu náhle prehlušila streľba. Bola hlasnejšia ako zvuky ozývajúce sa z reproduktorov. Prečítajte si viac v článku redaktora SME Pavla Štrbu.

12:46 Islamský štát vo vyhlásení tvrdí, že jeho bojovníci so samovražednými bombovými vestami a guľometmi podnikli dôkladne naplánované útoky na rôznych miestach v srdci francúzskej metropoly. IS uviedol, že útoky boli odpoveďou na francúzske ťaženie proti jeho bojovníkom a reakciou na urážku proroka Mohameda.

12:34 Francúzska polícia zakázala do štvrtka organizovanie verejných demonštrácií v oblastiach priľahlých k Parížu a aj v samom hlavnom meste. Zákaz sa okrem Paríža vzťahuje aj na priľahlé departementy Seine-Saint-Denis, Hauts-de-Seine a Val-de-Marne. Informovala o tom agentúra ČTK.

12:17 Francúzsko podľa premiéra Roberta Fica požiadalo Slovensko o súčinnosť pri identifikácii teroristov a zbraní použitých pri útokoch. Fico to povedal v Slovenskom rozhlase.

12:09 Najdôležitejšie opatrenie našej Bezpečnostnej rady štátu, ktorá predpoludním zasadala v Bratislave.

- Posilnia sa policajné hliadky a budú viditeľné pri najdôležitejších kultúrnych, spoločenských a športových akciách na Slovensku.

- Zvyšuje sa aj ochrana rizikových objektov ako sú Vodná nádrž Gabčíkovo a jadrové elektrárne.

- Zasadanie Bezpečnostnej rady je len prerušené, ak by niečo dôležité prihodilo, bude pokračovať. Bezpečnostné riziko pre Slovensko stále zostáva na úrovni nízke.

12:04 K piatkovým teroristickým útokom spáchaným v Paríži sa prihlásila vo vyhlásení organizácia Islamský štát. Informovala o tom agentúra Reuters. Krátko predtým Islamskému štátu atentáty pripísal francúzsky prezident François Hollande.

11:46 Futbalisti Nemecka po piatkovom prípravnom zápase na štadióne v Paríži, ktorým otriasli teroristické útoky, zostali cez noc na štadióne. Za doprovodu policajnej eskorty dnes ráno úradujúci majstri sveta odleteli domov, hoci pôvodne mali vo francúzskej metropole zostať až do nedele, informuje o tom ČTK. Po teroristických útokoch, ktoré si vyžiadali vyše 120 obetí, boli v Paríži a okolí zrušené všetky víkendové športové podujatia.

11:37 Americká televízia CCN píše na svojom webe už o 153 obetiach piatkových útokoch.

11:22 Francúzska novinárka Agnes Poirier dala dokopy časovú os piatkových útokov a zverejnila ho na twittri.

11:18 Atentáty v Paríži spáchala organizácia Islamský štát (IS). Po stretnutí krízového štábu to povedal francúzsky prezident François Hollande. Prezident označil útoky, pri ktorých zomrelo vyše 120 ľudí, za vojnový akt. K ucteniu obetí vyhlásil trojdňový smútok a tiež zvýšil bezpečnostné opatrenia na najvyšší stupeň. Informuje o tom agentúra ČTK.

11:01 Teroristická organizácia Islamský štát (IS) v novo zverejnenom videu hrozí Francúzsku. Informovala o tom dnes agentúra ČTK s odvolaním sa na agentúru Reuters. Video sa objavilo tesne po piatkových útokoch, pri ktorých v Paríži zahynulo podľa čerstvej bilancie 128 osôb. K akcii sa zatiaľ žiadna organizácia neprihlásila.

10:59 Po teroristických útokoch vo Francúzsku sú v pohotovosti aj slovenské spravodajské zložky. Stav pohotovosti bude podľa hovorcu Slovenskej informačnej služby (SIS) Branislava Zvaru trvať až do odvolania.

"Naša spravodajská služba ešte v noci na dnes po sérii teroristických útokov v Paríži prijala adekvátne bezpečnostné opatrenia. Zároveň prebieha intenzívna výmena informácií na úrovni zahraničných partnerských služieb," uviedol Zvara.

10:57 Prezident Andrej Kiska dnes o 13:00 na veľvyslanectve Francúzska na Hlavnom námestí v Bratislave zapáli sviečku za obete teroristických útokov v Paríži. Stretne sa s francúzskym veľvyslancom a poskytne tiež vyhlásenie pre médiá. Informoval o tom Martin Lipták z jeho tlačového odboru.

10:44 Nemocnice v Paríži potrebujú darcov krvi, informuje o tom BBC. Rovnako píše, že lietadlá British Airways stále do Paríža lietajú, ale cestujúci musia počítať s možnosťou meškania.

10:20 Česká polícia v reakcii na nočné atentáty v Paríži posilnila dnes dohľad v obchodných centrách s nepretržitou prevádzkou a na medzinárodných letiskách.

10:15 Prokuratúra vo Francúzsku oznámila, že počas útokov prišlo o život 128 ľudí a ďalších 99 je stále v kritickom stave. Informuje o tom BBC.

10:05 Predseda slovenskej vlády a predseda Bezpečnostnej rady SR Robert Fico zvolal na sobotu 14. novembra o 11.00 v priestoroch Úradu vlády v Bratislave rokovanie Bezpečnostnej rady. TASR o tom dnes informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

10:03 Slovenské bezpečnostné zložky aktivovali v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži vo Francúzsku všetky potrebné procedúry na analýzu rizík na území Slovenskej republiky. Uviedol to dnes minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) s tým, že jednotlivé bezpečnostné zložky okamžite zvýšili výkon služby na hraniciach aj vo vnútrozemí Slovenska.

"Sme pripravení na akékoľvek požiadavky francúzskych orgánov na pomoc a spoluprácu," potvrdil Kaliňák. Ako doplnil, zasadne expertný tím bezpečnostných zložiek, aby vyhodnotil informácie z noci a nastavil ďalšiu mieru bezpečnostných opatrení.

9:36 Český minister vnútra Milan Chovanec pre ČT24 uviedol, že medzi obeťami nebol žiadny občan Českej republiky ani iný cudzinec s jedinou výnimkou - podľa ministrových informácií je jedna obeť zo Švédska.

9:21 Európa potrebuje po teroristických útokoch v Paríži ešte väčšiu jednotu a skutočnú akčnosť. V reakcii na udalosti vo Francúzsku to vyhlásil prezident Andrej Kiska.

HROZN NOCprimn sstras pozostalm teroristickch tokov v Pari. primn sstras franczskemu udu. primn s...

Posted by Andrej Kiska on 13. listopad 2015

9:13 Najviac ľudí prišlo o život počas rukojemníckej drámy na koncerte skupiny Eagles of Death Metal. "Otočil som sa a zbadal jedného z útočníkov, bol veľmi mladý, sotva 20 rokov," povedal Reuters reportér rádia Europe 1 Julian Pearce, ktorý bol na koncerte v klube Bataclan. "Spočiatku sme si mysleli, že išlo o súčasť show, pyrotechnika alebo niečo podobné. Keď som sa však otočil a videl ho s útočnou puškou, pochopil som, že to nie je žiadna sranda," dodal.

Prečítajte si tiež:

8:53 "Šialeným teroristickým násilím" nazval Vatikán zabíjanie v Paríži a vyzval na ráznu a rozhodnú odpoveď na toto rozširovanie "vražednej nenávisti". "Spolu s pápežom a všetkými, ktorí milujú mier, (tieto teroristické útoky) čo najdôraznejšie odsudzujeme," uviedol vo vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

8:48 Francúzske úrady zatiaľ nepotvrdili, či medzi obeťami boli aj slovenskí občania. Na ministerstvo, ani na slovenské veľvyslanectvo v Paríži sa zatiaľ neobrátili žiadni slovenskí občania so žiadosťou pomoc.

8:36 Je dôležité, aby teroristickým útokom nepadli za obeť hodnoty, ktoré z nás robia Európanov, lebo ak naše kroky budú živené nenávisťou, frustráciou a strachom, tak teroristi vyhrávajú. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

7:48 Horor v Paríži. Pozrite sa, ako svetové médiá reagujú na teroristický útok v srdci Francúzska.

7:30 "Bol som blízko, možno dva metre od neho. Oblečený mal oblek a so zbraňou vyzeral ako gangster. Tvár nemal zahalenú. Nič nepovedali. Boli pokojní a uvoľnení," opísal Damien Jalet denníku Wall street Journal situáciu na ulici Rue de Charonne. Jalet videl na najmenej dvoch útočníkov.

7:22 Iránsky prezident Hasan Rúhání v reakcii na útok zrušil plánovanú návštevu Francúzska.

6:51 "Povedieme vojnu, ktorá bude neľútostná. Pretože ak sú teroristi schopní spáchať takéto zverstvá, musia si byť istí, že budú čeliť odhodlanému Francúzsku, jednotnému Francúzsku; Francúzsku, ktoré drží spolu a nepodľahne dojmom, hoci dnes cítime nesmierny smútok," povedal v reakcii na útoky prezident Hollande.

6:42 Nevýslovná tragédia v Paríži láme paradigmy svetovej politiky, píše Peter Schutz.

6:22 Prvé informácie hovorili o tom, že počet obetí rukojemníckej drámy na koncerte bol asi 120 ľudí, podľa Reuters sa však toto číslo znížilo na 87.

Na ďalších piatich miestach v Paríži zabili teroristi okolo 40 ľudí, celkový počet obetí útoku sa tak znížil na najmenej 120.

Dvesto ľudí utrpelo zranenia, z toho 80 vážne.

3:03 Vyšetrovatelia tvrdili, že niektorí komplici ešte môžu byť na úteku. Šéf francúzskej polície však tvrdí, že všetci útočníci by mali byť mŕtvi.

2:36 Podľa očitých svedkov jeden z útočníkov spomínal vojenskú prítomnosť Francúzska v Sýrii.

2:09 Francúzsko sa po útokoch viac uzavrie, no môže vyraziť aj do pozemného boja proti Islamskému štátu. Prečítajte si, ako útoky v Paríži môžu zmeniť Francúzsko.

1:59 Bezprostredne po útokoch v Paríži došlo k útokom na utečencov vo francúzskom Calais. Ľudia na mieste potvrdili, že utečenecký tábor nazývaný džungľa horí.

1:44 Do ulíc Paríža vyslala armáda asi 1500 vojakov. Americké aerolinky dočasne pozastavili lety do Paríža.

1:39 Počet obetí teroristického útoku je podľa zdroja z parížskej radnice 140, píše Reuters.

1:35 V Európe teroristi v minulosti zabíjali v Londýne aj Madride. Po útoku v Madride bol terajší útok najkrvavejší v Európe.

1:14 V koncertnej hale je asi 100 obetí, tvrdí AFP s odvolaním na políciu.

01:11 Agentúra Reuters informuje o celkovo asi 60 obetiach. Francois Hollande zrušil cestu na summit G20 v Turecku a cestuje ku koncertnej hale. Paríž zhasol na počesť obetí Eifellovu vežu.

01:09 V hale jedného útočníka zadržali, tvrdí, že patrí k Islamskému štátu.

00:55 Dvaja teroristi v koncertnej hale sú mŕtvi. Rukojemnícka dráma skončila.

00:38 Podľa AFP polícia vnikla do koncertnej haly s rukojemníkmi. Podľa Guardianu vychádzajú z haly desiatky ľudí s rukami nad hlavou.

00:37 Jeden z útočníkov kričal pri streľbe na koncerte "Allahu akbar". Islamský štát útoky na Twitteri podporil, ale zatiaľ sa oficiálne neprihlásil.

00:30 Pred koncertnou halou, kde držia rukojemníkov, bolo podľa Reuters počuť päť výbuchov, agentúra AP hovorí aj o streľbe. Podľa agentúr môže ísť o policajnú streľbu pri snahe o oslobodenie rukojemníkov.

00:22 Francúzska polícia zatiaľ upravila počet obetí na 40. Potvrdila dva samovražedné útoky a jeden výbuch.

00:10 V Paríži vyhlásili prvýkrát od druhej svetovej vojny zákaz vychádzania. Metro uzavreli, taxíky berú ľudí domov zadarmo.

00:06 Benjamin Cazenoves je v koncertnej hale. Na Twitter píše: "Som stále živý. Len porezania... krviprelievanie... všade telá." Podľa CNN ich teroristi zabíjajú jedného za druhým.

00:02 Slovenka Mária prechádzala po útoku len pár minút od jedného z miest, kde došlo k útoku. "Boli sme v reštaurácii, priateľ videl niekoho utekať, tak sme odišli. Vtedy sme nevedeli, že tam bol útok," hovorí pre SME. V uliciach sú sanitky aj polícia. Polícia vyzvala Parížanov, aby zostali vo svojich bytoch. Náhodní ľudia na Twitteri ponúkajú prístrešie tým, ktorí nemajú kam ísť.

23:59 Francúzsko dočasne zatvorí hranice, informoval francúzsky prezident Hollande.

23:49 Islamský štát na Twitteri napísal, že oslavuje útoky v Paríži. Pridal hashtag Paríž horí.

23:39 Podľa Rádia Europe1 došlo k ďalšej streľbe v centre Paríža pri nákupnom centre Les Halles.

23:33 Al Arábia informuje o 60 obetiach. V uliciach Paríža je armáda, v okolí haly aj miest útokov rozkladajú zábrany. Video je zo streľby v uliciach.

23:19 V koncertnej hale bol koncert rockovej kapely Eagles of Death Metal, ktorá hrala aj na festivale Pohoda. Podľa BBC útočníci hovorili o Sýrii, tvrdí svedok, ktorý z haly utiekol. Útočníci majú na koncerte stále strieľať.

23:15 Francúzska polícia hovorí o 35 mŕtvych v koncertnej hale, sto rukojemníkoch a 11 obetiach v reštaurácii. Má ísť aj o samovražedný útok, polícia našla roztrhané ľudské telo. Podľa polície ide o koordinované útoky na viacerých miestach.

23:10 Podľa televízie France24 bolo počuť tri výbuchy pred štadiónom, Reuters informuje o 30 obetiach. Útok prišiel desať mesiacov po útokoch na redakciu Charlie Hebdo.

23:04 Výbuch pri štadióne bolo počuť aj počas zápasu. Sledoval ho aj prezident Francois Hollande, evakuovali ho. Evakuujú postupne aj všetkých návštevníkov.

23:01 Očitý svedok Ben Grant podľa Guardianu videl šesť alebo sedem tiel pri reštaurácii, kde sa strieľalo. "Povedali nám, že ľudia z auta začali strieľať na bar. Je tam veľa mŕtvych ľudí." Podľa AFP je 26 mŕtvych.

22:57 Podľa BBC je zadržiavaných 60 rukojemníkov. Pätnásť obetí je v koncertnej hale, traja zahynuli pri výbuchu v blízkosti štadiónu Stade de France, kde prebiehal zápas.

22:54 Polícia hlási podľa agentúry AFP rukojemníkov v koncertnej hale Paris Bataclan.


22:38 Neznámy útočník spustil paľbu z automatickej zbrane v parížskej reštaurácii Cambodge. Informuje o tom BBC s odvolaním sa na miestne médiá. Francúzska polícia hovorí o 18 mŕtvych. Útočníci zajali aj rukojemníkov v koncertnej hale Bataclan.

Explóziu navyše hlásia aj z baru, ktorý je situovaný neďaleko parížskeho futbalového štadióna. Na mieste je novinár BBC. Podľa jeho slov leží na ceste desať ľudí, ktorí sú mŕtvi alebo ťažko ranení. Z viacerých miest sa naďalej ozýva streľba.

Parížsky štadión Stade de France hostí Nemecko počas priateľského futbalového zápasu. Na štadióne bol aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorého evakuovali.

Diskusiu sme po veľkom počte urážlivých príspevkov uzavreli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 9. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 10. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 8 955
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 727
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 599
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 540
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 539
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 800
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 2 600
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 545
 9. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 536
 10. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 2 464
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ukrajina žije vo vojne od roku 2014.

Diplomacia zatiaľ neuspela, Rusko môže zaútočiť kedykoľvek.


56m
Ben Cunningham.

Poučme sa z mníchovskej zrady a nehovorme o Ukrajine bez jej zástupcov pri stole.


3 h
Rozhovory ZKH: Vladimír Lengvarský.

Nad štvrtou dávkou zatiaľ neuvažujeme.


a 1 ďalší 3 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Prípadom sa zaoberajú libereckí kriminalisti s podozrením na všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti.


TASR 11m
Demonštrácia za nezávislosť Katalánska vo francúzskom meste Perpignan 29. februára 2020.

Jediné obmedzenie, ktoré ostáva v platnosti, je zatvorenie nočných klubov.


TASR 37m
Trosky jemenského väzenia.

Piatkový nálet si vyžiadal najmenej 91 mŕtvych a viac ako 200 zranených.


TASR 1 h
Ukrajina žije vo vojne od roku 2014.

Diplomacia zatiaľ neuspela, Rusko môže zaútočiť kedykoľvek.


56m
Skryť Zatvoriť reklamu