KYJEV, BRATISLAVA. Zaručenie práv pre sexuálne menšiny, na ktoré sa väčšina Ukrajincov stále pozerá cez prsty, má Kyjevu otvoriť hranice do Európy.
Ukrajinský parlament po búrlivej debate problematický zákon tento týždeň prijal. Podľa ministra zahraničia Pavla Klimkina vďaka plneniu podmienok, ktoré stanovila EÚ, by mohol byť vízový režim s krajinami Únie zrušený už koncom leta alebo začiatkom jesene 2016.
Aj keď tesná väčšina poslancov nakoniec za zákon zahlasovala, podľa politológa Jevgenija Kisiľova diskusia Európe ukázala, že Ukrajina je stále „divokou, postsovietskou netolerantnou krajinou“. Údajne niektorí poslanci po tom, čo zdvihli ruku za zákon, v kuloároch vyhlasovali: „Odpusť mi Bože, že som hlasoval za tú hnusnú vec.“
Boja sa sobášov
Poslanci uprednostnili možnosť voľného cestovania a inkriminovaný pracovný kódex bol zmenený tak, aby zabraňoval všetkým druhom diskriminácie v pracovnom prostredí.
Zákon zakazuje nielen diskrimináciu homosexuálov, ale aj ľudí všetkých etník a rás, náboženských skupín či HIV pozitívnych. Poslanci však majú najväčšie obavy z „rovnakých práv gayov a lesbičiek“. Podľa niektorých ide o prvý krok k legalizácii sobášov občanov rovnakého pohlavia.
„Presadzujeme rodinné hodnoty a v žiadnom prípade nemôžu existovať akékoľvek homosexuálne sobáše. Nedaj Bože, aby sa to niekedy stalo,“ vyhlásil už po odhlasovaní zmeny predseda Najvyššej rady Vladimir Grojsman.
Aj prezident Petro Porošenko bol nervózny a snažil sa ubezpečiť konzervatívnych voličov, že síce nepodporuje akúkoľvek diskrimináciu, ale ako kresťan a otec bude kategoricky brániť aj tradičné rodinné hodnoty.
Prijatie zákona poslancom odporučil z praktických dôvodov – bez neho budú Ukrajinci aj naďalej stáť v rade na možnosť vycestovať do Európy. Aj požiadavka EÚ má pragmatický dôvod – európske krajiny sa chcú poistiť, že ukrajinskí homosexuáli nebudú žiadať v EÚ politický azyl pre diskrimináciu.
Neovládajú hranice
Rozhlasový komentátor Matvej Gonopolskij sa domnieva, že táto zmena naopak ukazuje nevídaný pokrok Ukrajiny. Krajina teraz čaká na decembrovú správu EÚ o plnení podmienok potrebných na liberalizáciu vízového režimu pre Ukrajinu. Od mája mal Kyjev za úlohu urobiť 54 závažných krokov - úplne splnili 18 bodov, 36 je v procese a do decembra splnené údajne budú.
Ukrajina však ešte musí preukázať, že nové zákony sa presadia aj v praxi. Pritom obnovenie kontroly hranice s Ruskom na východe krajiny je zatiaľ v nedohľadne. Naopak. Na východe sa v posledných dňoch opäť ozýva streľba, predovšetkým v oblasti Mariupoľa.
Minister zahraničia je presvedčený, že Ukrajina môže dosiahnuť bezvízový režim ešte pred tým, než sa ukrajinskí pohraničníci vrátia na najvýchodnejšiu hranicu, ktorú teraz kontrolujú separatisti a ruské ozbrojené zložky.