Rím 7. februára (TASR) - Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer a pápež Ján Pavol II. dnes vo Vatikáne varovali pred rizikami vojny USA proti Iraku.
"Sme spoločného názoru, že riziká vojny by sa dali len veľmi ťažko vypočítať," uviedol Fischer po stretnutí s najvyšším predstaviteľom rímskokatolíckej cirkvi.
Šéf nemeckej diplomacie zároveň dodal, že Svätá Stolica zohráva veľmi dôležitú politickú a morálnu rolu v irackom konflikte. V tomto kontexte dodal, že Bagdad musí byť prinútený k odzbrojeniu, ako to žiada OSN.
Nemecko a Francúzsko zastávajú odmietavý postoj k prípadnej vojenskej agresii v Iraku, pričom ich úplne nepresvedčil ani prejav amerického ministra zahraničia Colina Powella pred BR OSN.
Francúzsko po Powellovom prejave uviedlo, že dôkazy USA podčiarkujú potrebu dať zbrojným inšpektorom OSN viac času, ale svoju odmietavú pozíciu voči prípadnej vojne v Bagdade nezmenili.
Obe európske krajiny si však svojím postojom vyslúžili kritiku USA. Americký minister obrany Donald Rumsfeld, ktorý dnes pricestoval do Ríma za účelom hľadania podpory pre americký postoj k irackej otázke, zvolil veľmi ostrú rétoriku, keď kritizoval postoj niektorých európskych krajín. Otvorene napríklad kritizoval nemeckú vládu za to, že irackú otázku využila v predvolebnom boji.
Na Rumsfeldove ostré slová dnes krátko reagoval aj Fischer: "Pán Rumsfeld je taký, aký je a pri tom ostaneme."