Každý má však o svojej úlohe iné predstavy.
SINDŽÁR, BRATISLAVA. Viac ako rok severoiracký Sindžár ničili boje s Islamským štátom, samovražední atentátnici aj americké nálety. V piatok, keď nad mestom zaviala kurdská vlajka, v uliciach zostali len trosky, aj telá teroristov stihli odpratať, opisuje na Twitteri korešpondent BuzzFeedu Mike Giglio.
„Prišiel som sem, aby som zmiernil svoju bolesť,“ povedal mu jeden z jezídskych bojovníkov, ktorý pre Islamský štát prišiel o sedem súrodencov.
Kedysi 80-tisícové mesto leží na strategickej ceste zo sýrskej bašty islamistov Rakky do irackého Mosulu. Jeho oslobodenie môže nielen narušiť hlavnú distribučnú trasu, ale aj povzbudiť irackú armádu a Kurdov v ďalších bojových akciách proti islamistom.
Kurdské milície pešmerga podľa bezpečnostnej spoločnosti Stratfor obsadili nemocnicu, továreň na cement aj desiatky ďalších verejných budov v meste. Podarilo sa im obsadiť aj kľúčovú cestu k rafinérii Bajdží, ktorú Islamský štát využíval.
Just back from an hour+ in Sinjar town. No ISIS on the streets—not even corpses. They left total destruction behind: pic.twitter.com/eR4GBQLmoq
— Mike Giglio (@mike_giglio) November 13, 2015 Prečítajte si tiež:
Islamský štát je porazený, hlásia Kurdi po dobytí Sindžáru
Tlak na všetkých frontoch Súčasne so ziskom Sindžáru postúpila aj iracká armáda, ktorá sa snaží získať naspäť mesto Ramádí západne od Bagdadu. Americká armáda zase v Rakke zabila džihádistu Johna známeho z videí, na ktorých popravuje zahraničných novinárov.
Okrem toho podľa New York Times zintenzívnili bombardovanie ropných polí v Sýrii, z ktorých majú islamisti najväčšie zisky. S útokmi Američanov, sýrskej a irackej armády aj kurdských bojovníkov čelí Islamský štát čoraz väčšiemu tlaku na viacerých frontoch.
„Niet pochýb, že víťazstvo na jednom mieste bude mať veľký vplyv na víťazstvo na ďalších miestach,“ povedal podľa denníka Wall Street Journal (WSJ) prezident kurdskej regionálnej vlády Masúd Barzani.
Izolácia strategického Mosulu by mohla zastaviť expanziu Islamského štátu. Jeho tvrdenie, že má štát, by stratilo opodstatnenie, hovorí pre Washington Post iracký analytik Hišam al-Hašími.
#Sinjar is strategic. Cutting off Highway 47 interrupts #ISIS supply route between Mosul in Iraq and Raqqa in Syria. pic.twitter.com/1jNtq0szGW
— HSC (@HS_Centre) November 12, 2015 Kurdi za svoj štát Podľa magazínu New Yorker však nie je možné očakávať, že Kurdi budú s ofenzívou pokračovať aj v ďalších oblastiach. Ich prioritou stále zostáva vznik vlastného štátu. „Radi podporíme útok na znovuzískanie Mosulu, ale nebudeme ho viesť,“ povedal anonymný kurdský zástupca pre New Yorker.
Útok na Sindžár bol dlho pripravovanou akciou, milície pešmerga hory nad mestom obsadili už pred rokom. „Lídri v Bagdade aj vo Washingtone chcú, aby Kurdi bojovali proti Islamskému štátu, ale Kurdi chcú zväčša zabezpečiť len kurdské územie v Iraku,“ píše New Yorker.
Jednotní nemusia byť ani samotní Kurdi. Podľa reportéra Mika Giglia sa zástupcom Kurdskej strany pracujúcich (PKK) a ľudovým obranným jednotkám (YPG) nepáči, že uznanie za obsadenie mesta dostávajú milície pešmerga, aj keď im oficiálna kurdská armáda v boji výrazne pomohla.
Prečítajte si tiež:
Kto sú jezídovia, ktorých islamisti tak strašne nenávidia?
Jezídovia chcú ísť domov Aj keď Islamský štát môže stratiť kľúčovú cestu, podľa analytikov využíva už desiatky iných trás naprieč irackými púšťami. Jeho oslabenie v Iraku tiež nemusí znamenať veľké zmeny na západe Blízkeho východu. Vo štvrtok sa napríklad islamisti prihlásili k samovražedným útokom v libanonskom Bejrúte, ktoré zabili 43 ľudí.
Po pätnástich mesiacoch obsadeného Sindžáru je však jeho získanie veľkým úspechom. Islamský štát tu za ten čas vyvraždil alebo uväznil početnú etnickú a náboženskú menšinu – jezídov. Kým sa do Sindžáru vrátia žiť civilisti, potrvá to ešte dlho a na jeho znovuvybudovanie bude potrebná medzinárodná pomoc.
Mnohí jezídovia bojujú, aby sa mohli vrátiť späť domov. „Ako jezídovi sa mi boj proti islamistom páči. Toto víťazstvo si zaslúžime,“ hovorí pre BuzzFeed 45-ročný Ali Taalo.