BEJRÚT. V Libanone je piatok vyhlásený za deň štátneho smútku za obete dvoch samovražedných atentátov, ktoré sa odohrali vo štvrtok v južnej časti Bejrútu a vyžiadali si najmenej 44 obetí na životoch.
Prečítajte si tiež:
Samovražední útočníci zabili v Bejrúte desiatky ľudí. K útokom sa hlási Islamský štát
Prihlásil sa Islamský štát Ako informovala agentúra Reuters, miestna televízia venovala piatkové ranné vysielania správam o štvrtkových útokoch, ktorých dejiskom bola rušná obytná a obchodná štvrť Burdž barádžna, považovaná za baštu šiitského hnutia Hizballáh.
K útoku v Bejrúte sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát, ktorej jednotky sú účastníkmi ozbrojeného konfliktu v susednej Sýrii.
Oddiely hnutia Hizballáh v Sýrii bojujú po boku vládnej armády a s ňou spriaznených milícií proti protivládnym povstalcov, medzi ktorými sú aj radikáli z Islamského štátu a Frontu an-Nusra, napojeného na teroristickú sieť al-Káida.
Day of mourning in Lebanon day after 43 people killed in bombings in Beirut https://t.co/77WCXmMNo8 pic.twitter.com/fG9SkN2FJn
— AJE News (@AJENews) 13. Listopad 2015 Atentáty sú témou dňa Atentáty sú aj hlavnou témou piatkových vydaní libanonských denníkov, píše Reuters. Denník L'Orient má na prvej strane vydania len jediné slovo: "Neprijateľné".
Iné noviny, ad-Dijár, majú na titulke fotografie tiel útočníkov i so zakrvavenou hlavou odtrhnutou od tela. Denník al-Achbár, ktorý je blízky hnutiu Hizballáh, deklaroval, že "nie je priestor na ústupky" po tom, čo hnutie vyhlásilo "dlhú vojnu" svojim nepriateľom.
Štvrtkové útoky ostro odsúdil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý naliehal na libanonské bezpečnostné zložky a štátne inštitúcie, nech nedopustia, aby tento "odporný čin zničil relatívny pokoj, ktorý sa v krajine podarilo dosiahnuť za posledný rok".
Podarí sa udržať pokoj? Libanonský bezpečnostný kabinet sa v piatok zišiel na mimoriadnom zasadnutí, ktoré zvolal premiér Tammám Salám.
Minister spravodlivosti Ašraf Rífí po schôdzke bezpečnostného kabinetu vyjadril presvedčenie, že libanonským bezpečnostným zložkám sa podarí udržať v krajine relatívny pokoj.
Kolegov v politike však vyzval, aby prestali so spormi a sústredili sa na zvolenie prezidenta a podporu vlády a parlamentu. Štátne inštitúcie v Libanone sú totiž týmto bezvládím a neschopnosťou politikov dohodnúť sa doslova paralyzované, konštatuje agentúra Reuters.
Poslanci libanonského parlamentu v piatok druhý deň pokračujú vo svojej schôdzi, ktorá je prvou po ročnej prestávke.
Ich úlohou je prijať balík finančných zákonov, ktoré sú nutné na fungovanie štátu a súčasne vytvoria podmienky na získanie rozvojových pôžičiek a zabránia anulovaniu pôžičiek od Svetovej banky.
Poslanci by mali zaujať stanovisko aj k návrhu zákona o cezhraničnom pohybe kapitálu, ktorý súvisí s bojom proti daňovým únikom.
V programe je tiež diskusia o zmenách v zákone o praní špinavých peňazí. Finančné zákony - najmä tie, ktoré sa týkajú pôžičiek od Svetovej banky - musia byť schválené do konca kalendárneho roka.