SINDŽÁR, BRATISLAVA. Kurdské polovojenské jednotky vstúpili v piatok do severoirackého mesta Sindžár. Stalo sa tak iba deň po tom, ako spustili mohutnú ofenzívu proti extrémistom z Islamského štátu.
Do Sindžáru, ktoré malo pred útokom islamistov asi 80-tisíc obyvateľov, vstúpili Kurdi z viacerých strán a začínajú ho „čistiť“.
Sindžár dobyl Islamský štát pred rokom a začal s genocídu jezídov, ktorá viedla až k medzinárodnému zásahu.
Operáciou na znovuzískanie kontroly nad Sindžárom začalo vo štvrtok viac ako 7500 bojovníkov kurdských milícií pešmerga a jezídov. Postavili sa tak proti asi šesto členom teroristickej organizácie, ktorí sa v meste nachádzali.
Ide zatiaľ o najväčšiu operáciu Kurdov proti Islamskému štátu.
Obkľúčiť a odrezať Kurdi chceli prevziať kontrolu nad mestom aj strategickými cestami a vytvoriť nárazníkovú tak zónu, ktorá bude chrániť mesto pred delostrelectvom.
Veliteľ kurdských oddielov péšmarga Aští Kodžar v piatok vyhlásil, že kurdské sily majú úplnú kontrolu nad mestom. Oddiely péšmarga podľa neho ovládli strategicky dôležité body v meste: hlavný štáb polície a miestne sídlo Kurdskej demokratickej strany, ako aj obilné silo, cementáreň, nemocnicu a viacero ďalších verejných budov.
Ako uviedla agentúra Reuters, po vstupe do mesta začali kurdské oddiely s neutralizáciou síl protivníka a prehliadajú ulice i domy. Podľa Reuters sa z mesta ozýva streľba a silné výbuchy.
Do Sindžáru okrem toho začali z hôr ležiacich severne od mesta schádzať ďalší kurdskí povstalci, mnohí podľa Reuters vyzbrojení ručnými protitankovými granátometmi (RPG), ktoré nesú na pleciach.
Kurdský spravodajský portál Basnews informácie o vstupe kurdských oddielov péšmarga do Sindžáru potvrdil. Podľa jeho správ je v meste aj špeciálny tím, ktorého úlohou je zneškodňovať nastražené výbušniny na mestskom území. Výbuch jednej z takýchto náloží nastraženej v dome usmrtil štyroch kurdských povstalcov a zranil ďalších desiatich.
Kurdské jednotky v prvý deň ofenzívy oslobodili od Islamského štátu v okolí hory Sindžár viac ako 150 kilometrov štvorcových a získali kontrolu nad diaľnicou, informuje agentúra Reuters. Cesta je hlavnou zásobovacou trasou medzi dvomi baštami islamistov - sýrskou Rakkou a irackým Mosulom.
Strata kontroly nad cestou môže islamistov spomaliť v pohybe ich bojovníkov a v dodávke paliva a iných zásob. Museli by sa spoliehať na menej efektívne pašerácke trasy.
Exclusive: the first footage of the center of #Sinjar town after retaking from #ISIL #FreeSinjar #shingal pic.twitter.com/wsKcRDKRvB
— Rudaw English (@RudawEnglish) 13. Listopad 2015 Vo vzduchu aj na zemi Operáciu podporujú aj Spojené štáty, a to nielen zo vzduchu, povedal podľa portálu Vocativ plukovník Steve Warren. Odmietol však povedať, ako ďaleko sa americkí poradcovia nachádzajú od bojiska. Pomáhajú aj Briti, informuje portál Sky News.
Koalícia vedená Američanmi urobila v oblasti približne dvadsať náletov počas ôsmich hodín.
Islamisti podľa informácií zo sociálnych sietí bránili civilistom opustiť mesto. Chceli ich používať ako ľudské štíty, informuje Vocativ.
Sky News tiež priniesol informácie o rozhovoroch islamistov. Zachytili ich Kurdi v prednej línii pomocou vysielačiek. Islamisti sa v rozhovoroch navzájom podporovali v tom, aby bojovali až do smrti. Velitelia sa im vyhrážali, že každého, kto utečie z bojiska, zastrelia vlastní bojovníci.
Dodávky budú pokračovať Podľa novinárov Tima Wallacea a Josha Kellera z New York Times však operácia nemusí byť až taká úspešná, ako sa predpokladá. Dodávky pre Islamský štát podľa nich vôbec nemusia byť ohrozené. V piesočnatom teréne v regióne totižto nie je ťažké vytvárať nové provizórne trasy.
Dokazujú to aj satelitné zábery regiónu. Tie zobrazujú množstvo malých ciest, ktoré by islamisti mohli využívať. Napriek tomu, že tieto komunikácie sú pomalšie a v zime podliehajú záplavám, dodávky z Rakky do Mosulu by mohli pokračovať.
„Jediný spôsob, ako odrezať túto oblasť, je zriadiť vojenské základne v tesnej blízkosti a dohľade a veľkoryso ju pokryť leteckým dohľadom,“ hovorí pre NY Times Michael Knight, vojenský expert z Washingtonského inštitútu pre blízkovýchodnú politiku.
Why the operation to cut off key ISIS supply route at Sinjar may not be effective. https://t.co/xsctyy0d2N pic.twitter.com/hbZOtsu2lU
— NYT Graphics (@nytgraphics) November 12, 2015 Rozbroje medzi Kurdami O tom, komu presne sa podarilo obsadiť 35 kilometrov diaľnice po oboch stranách Sindžáru, kolujú dohady. Kurdi a jezídi pripisujú zásluhy sebe. Kurdská strana pracujúcich (PKK) tvrdí, že západnú časť cesty kontrolujú oni, kým východnú kontrolujú pešmergovia.
Pre rozbroje medzi PKK a pešmergami hrozilo, že operácia na obsadenie Sindžáru sa skončí ešte v plánovacej fáze. Útok nakoniec museli o niekoľko dní odložiť.
Obe strany majú totiž nedoriešené otázky o tom, kto bude nakoniec oblasť okolo Sindžáru kontrolovať, tvrdí podľa New York Times Matthew Barber, odborník na región okolo mesta.