RANGÚN. Americký prezident Barack Obama v piatok v telefonickom rozhovore zablahoželal mjanmarskému prezidentovi Thein Seinovi k úspešnému zvládnutiu nedeľňajších parlamentných volieb, ktoré triumfálne vyhráva opozičná Národná liga za demokraciu (NLD) vedená nositeľkou Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.
Konečné výsledky parlamentných volieb stále nie sú známe, ústredná volebná komisia zverejňuje len čiastkové, z ktorých však vyplýva, že NLD k väčšine v parlamente chýbajú len tri mandáty.
Výsledky sčítania ďalších hlasov celoštátna volebná komisia zverejní v piatok popoludní.
Prečítajte si tiež:
Barma volila zmenu, aj keď nevie akú
Doterajšie vedenie je zatiaľ ústretové Thein Sein a vplyvný hlavný veliteľ armády Min Aun Hlain už medzičasom uznali víťazstvo NLD a zablahoželali jej vodkyni.
Obaja lídri sa znova prihlásili k svojmu záväzku, že budú plne rešpektovať vôľu voličov. Prezident súhlasil aj s požiadavkou Su Ťij na zvolanie schôdzky o národnom zmierení.
Agentúra AP informovala, že tieto ústretové kroky doterajšieho vedenia by mohli zjednodušiť prechodné obdobie po voľbách, ktoré sa de facto začne prvým zasadnutím nového parlamentu na budúci pondelok, a pripraviť pôdu pre spoluprácu medzi prodemokratickými aktivistami a armádou.
Tá krajinu spravovala takmer pol storočia - až do roku 2011, keď moc odovzdala polocivilnej vláde.
Vojenské vedenie síce oficiálne neuznalo svoju porážku vo voľbách, ale uznalo veľký úspech NLD, pripomenula agentúra AP.
Su Ťij ku kandidatúre bráni občianstvo V prvých slobodných voľbách v Mjanmarsku sa rozhodovalo o rozdelení mandátov v dvojkomorovom parlamente, v ktorom štvrtina miest podľa ústavy automaticky pripadne nominovaným, nie voleným, predstaviteľom armády.
Agentúra DPA v piatok uviedla, že NLD by podľa doteraz zverejnených čiastkových výsledkov mohla nominovať svojho kandidáta na post prezidenta. Na to, aby NLD mala isté aj jeho zvolenie za prezidenta, jej zatiaľ chýba 38 hlasov.
Trojicu prezidentských kandidátov nominujú po oznámení konečných oficiálnych výsledkov obe komory parlamentu a armáda.
Poslanci potom jedného z nich zvolia za hlavu štátu. Porazená dvojica kandidátov bude zastávať funkcie viceprezidentov.
Podľa mjanmarskej ústavy, schválenej v roku 2008, sa však Su Ťij nemôže stať hlavou štátu. Osobám, ktorých rodinní príslušníci majú cudzie štátne občianstvo, totiž ústava zakazuje uchádzať sa o najvyšší post v Mjanmarsku. Synovia Su Ťij majú britské občianstvo. Jej zosnulý manžel bol Brit.
Obama calls Myanmar president, endorses election as Suu Kyi eyes majority https://t.co/YnTUx7pMHS
— Reuters Top News (@Reuters) November 12, 2015