BELEHRAD. Slovinsko začne čoskoro s výstavbou plota pozdĺž svojej hranice s Chorvátskom, aby sa tak lepšie vyrovnalo s náporom migrantov, vyhlásil v utorok slovinský premiér Miro Cerar. Citovala ho agentúra DPA.
Slovinská vláda sa podľa Cerara rozhodla zaviesť viaceré technické opatrenia vrátane plota s ostnatým drôtom, keďže pokusy Európskej únie o kontrolu prílevu migrantov podľa nej nefungujú.
Premiér doplnil, že spoločné hranice Chorvátska so Slovinskom ostanú aj naďalej otvorené, budú však kontrolované.
Prečítajte si tiež:
Slovinsko očakáva v najbližších dňoch stotisíc utečencov, zvažuje plot
Tranzitná krajina Dvojmiliónové Slovinsko je najmenšou krajinou ležiacou na takzvanej balkánskej ceste, ktorú migranti využívajú, aby sa dostali ďalej do Európy.
Napriek tomu, že krajina im slúži výlučne na tranzit, denne cez ňu prejde v priemere 5-tisíc až 7-tisíc migrantov, uviedla agentúra STA s odvolaním sa na pondelňajšie údaje miestnej polície.
"Až 100-tisíc utečencov by mohlo prísť v nadchádzajúcich desiatich dňoch, čo je pre nás nezvládnuteľné," povedal Cerar vo víkendovom rozhovore pre slovinský denník Večer.
Dodal, že v tomto bode má Slovinsko primárnu zodpovednosť voči svojim obyvateľom.
Slovinsko sa súčasťou takzvanej balkánskej trasy stalo 17. októbra po tom, ako Maďarsko uzavrelo svoje hranice s Chorvátskom.
Náklady súvisiace s migráciou Okrem toho by sa malo Maďarsko pokúsiť dosiahnuť, aby Európska komisia pri výpočte štátneho deficitu zohľadnila náklady štátu vynaložené v súvislosti s migračnou krízou, vrátane výstavby zábran na ochranu južných hraníc.
Podľa agentúry MTI to v utorok vyhlásil maďarský minister národného hospodárstva Mihály Varga. Uviedol to v Bruseli, kde sa zúčastnil na schôdzke šéfov rezortov financií krajín Európskej únie.
Varga podotkol, že v uplynulom mesiaci už došlo v tejto otázke k posunu.
"Na úrovní únie sa už diskutuje o tom, ktoré výdavky by bolo možné zohľadniť," povedal minister, podľa ktorého už ani Európska komisia netrvá na doposiaľ striktne odmietavom postoji.
Náklady Maďarska na riešenie migračnej krízy prekročili 60 miliárd forintov (193 miliónov eur). Do týchto nákladov je zarátané budovanie hraničných zábran, preprava migrantov vlakom i autobusmi.
Polícii od vlaňajšieho decembra vznikli v súvislosti s migráciou dodatočné náklady vo výške 8,3 miliardy forintov (26,6 milióna eur).
Úrad pre prisťahovalectvo a občianstvo (BÁH) minul na starostlivosť o migrantov 2,8 miliárd forintov (9 miliónov eur). Náklady Budapeštianskeho dopravného podniku (BKK) na prepravu migrantov dosiahli 100 miliónov forintov (321.543 eur).
Sýrčania i Afganci Podľa utorkového vyjadrenia agentúry EÚ Frontex, ktorá chráni vonkajšie hranice EÚ, dorazilo v prvých desiatich mesiacoch tohto roka na niektorý z gréckych ostrovov dohromady vyše 540-tisíc migrantov, čo je približne 13-krát viac než počas rovnakého obdobia v minulom roku.
Najpočetnejšou skupinou spomedzi týchto migrantov sú aj naďalej Sýrčania, výrazne sa zvýšil však aj počet Afgancov, dodala Frontex.
More than 540 000 migrants arrived on the Greek islands in the first 10 months of 2015 https://t.co/G7kAGRiLo7 pic.twitter.com/ow0ZzKy6Xw
— Frontex (@FrontexEU) 10. Listopad 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu