RANGÚN. Národná liga za demokraciu (NLD), ktorá sa podľa všetkého stala víťazom nedeľných parlamentných volieb v Mjanmarsku, v utorok obvinila celoštátnu volebnú komisiu, že zámerne odďaľuje zverejnenie výsledkov.
NLD vyslovila podozrenie, že vďaka tomu môže dôjsť k manipulácii s výsledkami volieb, ktoré boli v Mjanmarsku po 25 rokoch prvýkrát slobodné.
Vláda sľúbila rešpekt
Líderka NLD Aun Schan Su Ťij v rozhovore pre britskú vysielaciu spoločnosť už nezopakovala žiadne výhrady k voľbám, ale pripomenula, že armádou podporovaná vláda sľúbila rešpektovanie vôle, ktorú národ vyjadril v hlasovaní. Dodala, že jej strana očakáva zisk asi 75 percent mandátov v parlamente.
Hovorca NLD uviedol, že postup ústrednej volebnej komisie, ktorá zverejňuje stále iba čiastkové výsledky, nedáva zmysel. "Nemalo by to tak byť," dodal a vyslovil špekuláciu, že sa "možno snažia podvádzať".
Volebná komisia zatiaľ bez reakcie
Ústredná volebná komisia na tieto obvinenia a dohady zatiaľ nereagovala. Podľa agentúry AP však celoštátna komisia doteraz - dva dni po voľbách - informovala len o tom, kto obsadí 83 z celkovo 664 kresiel v parlamente: 74 má pripadnúť NLD a štyri v súčasnosti vládnucej Strane zväzovej súdržnosti a rozvoja (USDP).
Obvinenia zo strany NLD vyvolávajú podľa AP otázky ohľadom zámerov USDP napojenej na armádu, ktorá v Mjanmarsku vládla v rokoch 1962-2011. Pozorovatelia pripomínajú aj situáciu z roku 1990, keď NLD takisto s prevahou vyhrala parlamentné voľby, ale vládnuca chunta odmietla tento výsledok uznať.
Na otázku BBC, či vývoj po voľbách bude teraz iný ako v roku 1990, Su Ťij odpovedala, že vláda opakovane prisľúbila, že bude rešpektovať vôľu ľudu a bude implementovať výsledky volieb. Dodala, že v porovnaní s rokom 1990 sú teraz občania Mjanmarska uvedomelejší.
Prekvapivo hladký priebeh
Napriek obvineniam NLD voľby v Mjanmarsku mali lepší priebeh, ako sa očakávalo, konštatoval v utorok vedúci tímu pozorovateľov EÚ, nemecký europoslanec Alexander Graf Lambsdorff, ktorý ich však súčasne odmietol označiť za slobodné a spravodlivé.
V rozhovore s novinármi Lambsdorff uznal, že Mjanmarsko ako krajina "prešlo dlhú cestu" a uskutočnilo veľké politické a ekonomické zmeny, ale je potrebných "viac reforiem, aby sa v budúcnosti konali skutočne pravé voľby".
Spresnil, že jedným z existujúcich problémov je ústavný rámec, ktorý armáde zaručuje štvrtinu miest v parlamente, čo v praxi znamená, že voliči rozhodujú len o 75 percentách poslancov budúceho zákonodarného zhromaždenia.
Voľby v Mjanmarsku monitoroval 150-členný tím z EÚ, poznamenala agentúra AP.
Možné negatíva
Na negatívny dôsledok parlamentných volieb v Mjanmarsku, ktoré boli po 25 rokoch vlády vojenskej chunty prvými slobodnými, upozornila v noci nadnes vo svojej správe ľudskoprávna nezisková organizácia Spoločne za ukončenie genocídy (United to End Genocide).
Podľa nej Mjanmarsku hrozí, že po voľbách by mohli opäť vypuknúť etnické a náboženské nepokoje. Organizácia svoje obavy vysvetlila faktom, že asi 500-tisíc oprávnených voličov z moslimskej menšiny Rohingov úrady nedovolili voliť.
Organizácia upozornila, že negatívny postoj k moslimom, a osobitne k Rohingom, v Mjanmarsku "nezmažú žiadne voľby". Správa obsahuje varovanie, že prípadné náboženské a etnické nepokoje v Mjanmarsku by prospeli jedine záujmom armády, ktorá víťazstvom NLD prichádza o časť moci. Organizácia preto vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby monitorovalo situáciu v Mjanmarsku.
Doterajšia vláda v Mjanmarsku považovala Rohingov za cudzincov, aj keď v krajine žijú už niekoľko generácií. Agentúra AP upozornila, že vládne ani opozičné strany nemali na kandidátskej listine žiadneho moslima.