Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
Víťazné strany septembrových volieb pretlačili návrh, podľa ktorého začne Katalánsky parlament do 30 dní podnikať kroky vedúce k oddeleniu od Španielska. Madrid sa im vyhráža súdom.
BARCELONA, BRATISLAVA. V predvolebných sľuboch lákali voličov na samostatné Katalánsko. Na prvom zasadnutí regionálneho parlamentu tento pondelok urobili prvé kroky. Podľa prijatého plánu pribudne v Európe nový štát – Katalánsko.
Nový štát
Pred mesiacom získali strany Junts pel Sí (Spoločne za áno) a extrémne ľavicová CUP vo voľbách do regionálneho katalánskeho parlamentu väčšinu kresiel. Obe pred voľbami sľubovali samostatné Katalánsko.
Svoje predvolebné sľuby víťazné strany dodržali a v pondelok parlament prijal plán, podľa ktorého sa z Katalánska do roku 2017 stane samostatný štát. Návrh prešiel po tom, čo zaň hlasovalo 72 členov parlamentu. Proti bolo 63 členov.
„V Katalánsku narastá potreba nielen po samostatnej krajine, ale po samostatnom štáte so všetkým, čo k tomu patrí,“ povedal podľa agentúry AP na začiatku zasadnutia člen strany Junts pel Sí Raul Romeva.
Prijatý plán vyzýva k vytvoreniu samostatného sociálneho zabezpečenia a štátnej pokladnice Katalánska. To všetko v lehote tridsiatich dní. To budú podľa katalánskeho parlamentu prvé kroky na ceste k úplnej nezávislosti, ktorú plán odhaduje na rok 2017.
„S týmto uznesením sme slávnostne začali výstavbu štátu,“ povedal Romeva.
Španielsko sa neteší
Španielsky parlament, v ktorom majú väčšinu konzervatívci, sa zaviazal, že po prijatí plánu pôjde rovno k Ústavnému súdu. Chcú návrh vyhlásiť za neplatný, informuje portál Local. Oddelenie Katalánska podľa nich odporuje španielskym zákonom.
Vládnuce španielske strany sa hlasovanie pokúšali zastaviť už minulý týždeň, španielsky ústavný súd im však nevyhovel a minulý štvrtok rozhodol, že hlasovanie sa uskutoční.
Ak však súd bude akceptovať odvolanie, prijatý návrh bude automaticky pozastavený. Súd si potom vypočuje argumenty oboch strán a bude sa čakať na jeho rozhodnutie.
Narastajú tiež obavy, že katalánske hnutie podporí v snahe o oddelenie aj iné separatistické skupiny v Európe. Ako napríklad v Taliansku, Belgicku, Nemecku, či Škótsku. Kataláncami sa už inšpiroval aj ďalší španielsky región – Baskicko.
Na začiatku novembra baskickí separatisti požiadali o možnosť rozhodovať o svojej budúcnosti. Odvolávali sa pritom práve na zatiaľ úspešné katalánske hnutie.
Čo na to EÚ?
Prijatý plán môže podľa Elizy Gray z týždenníka TIME ohroziť stabilitu Európskej únie. Tá je v súčasnosti naštrbená ekonomickou krízou, gréckymi dlhmi a nezhodami na riešení masovej migrácie utečencov.
Mnohí odborníci Katalánsko varujú aj predtým, že by stratilo členstvo v Európskej únii a v konečnom dôsledku by ho ostatné štáty neuznávali ako samostatný štát.
Liz Castro z organizácie, ktorá bojuje za uznanie Katalánska ako nového štátu – Katalánske národné zhromaždenie– si nemyslí, že oddelenie by znamenalo automatické vylúčenie z Európskej únie.
„Katalánsko vždy bolo a bude kultúrnym aj finančným prispievateľom do Európskej únie. Európska únia bude šťastná, že nás má. Možno Španielsko by sa so svojím troj miliardovým dlhom, s korupciou prelezenou vládou a s kompromitovanou tlačou malo pozrieť do zrkadla,“ napísala Castro vo svojom otvorenom liste pre týždenník TIME.