Vatikán 6. februára (TASR) - Návrh budúcej európskej ústavy, ktorý dnes v Bruseli predstavil predseda Konventu o budúcnosti Európy Valéry Giscard d'Estaing, považuje Vatikán za absolútne neuspokojujúci, pretože v ňom niet zmienky o náboženstve.
Ide o ostro sledovaný druhý článok ústavy venovaný hodnotám, ktorý neobsahuje zmienku o náboženstve, hoci to viacero členov Konventu - zväčša konzervatívcov - i krajín požadovalo. V druhom článku sa píše, že únia je založená na hodnotách rešpektovania ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, vlády zákona a rešpektovania ľudských práv, ktoré sú spoločné pre členské štáty.
Podľa diplomatických zdrojov z Bruselu by sa zmienka o duchovných alebo náboženských hodnotách mohla ešte objaviť v preambule ústavy.
Oficiálna reakcia Vatikánu bude známa až po zverejnení definitívnej verzie európskej ústavy. Mnohé však naznačuje dnešný výrok pápeža Jána Pavla II. na prijatí delegácie srbskej pravoslávnej cirkvi vo Vatikáne, kde vyjadril ľútosť nad skutočnosťou, že kresťanská identita Európy býva predmetom diskusie. Aj preto vyzval pravoslávnych veriacich na spoluprácu s katolíkmi pri obrane kresťanských tradícií.
Predseda Konventu o budúcnosti Európy Valéry Giscard d'Estaing dnes v Bruseli predstavil návrh prvých 16 článkov európskej ústavy. Súčasne delegátom Konventu oznámil, že do pondelka 17. februára môžu podávať k navrhnutému textu pozmeňovacie návrhy. Na nasledujúcom plenárnom zasadnutí Konventu (27.-28. februára) sa potom bude diskutovať o možných zmenách prvých 16 článkov.
4 20 pel