Washington 6. februára (TASR) - Americké úrady sa pokúšajú vystopovať 386 prasiatok, ktoré sa narodili geneticky modifikovaným rodičom, kvôli obavám, že by sa mohli dostať do potravín, informoval denník USA Today.
Prasiatka sa narodili na University of Illinois v meste Urbana-Champaign, odkiaľ ich predali dílerovi dobytka. Ten zasa zásobuje spracovateľské závody.
Rodičom prasiatok vedci z univerzity pridali dva cudzie gény. Jeden gén pochádza z hovädzieho dobytka a má pôsobiť na zvýšenú produkciu mlieka u prasníc. Ďalší umelo vytvorený gén má urobiť toto mlieko stráviteľnejším pre prasiatka.
Univerzitný výskum sa zameriaval na urýchlenie rastu ošípaných. Univerzita oznámila, že prasiatka neobsahujú modifikované gény. Americký Národný úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) však požaduje, aby bolo potomstvo geneticky manipulovaných zvierat zlikvidované.
Aj keď zatiaľ neexistujú dôkazy, že geneticky manipulované rastliny a živočíchy ohrozujú zdravie ich konzumentov, kritici varujú pred neznámymi dôsledkami geneticky manipulovaných potravín. Prípad predaných prasiatok podľa nich poukazuje na možnosť, že sa takéto geneticky manipulované potraviny dostanú do potravinových zásob.
V decembri americká vláda pokutovala texaskú spoločnosť, ktorá miešala geneticky manipulovanú strukovinu s normálnou sójou. Aj illinoiskej univerzite hrozí pokuta.