BEJRÚT. Sýrski povstalci sa v piatok zmocnili obce Atšán v provincii Hamá, ako aj ďalších oblastí na západe Sýrie, čím nadviazali na pozoruhodný postup svojich síl zaznamenaný vo štvrtok, keď dobyli neďaleké mesto Múrak, analyzuje agentúra Reuters.
Prečítajte si tiež:
Rana pre sýrsku armádu, povstalci dobyli strategické mesto
Múrak leží severne od mesta Hamá a v blízkosti strategicky významnej cesty, ktorá je pre všetky strany konfliktu dôležitá ako spojnica so západnou časťou Sýrie, kde sa momentálne odohráva veľká ofenzíva vládnej armády.
Tá chce za pomoci náletov ruských lietadiel a svojich miestnych spojencov z tohto priestoru vytlačiť protivládnych povstalcov a obnoviť nad ním kontrolu.
Ako v piatok uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), dedinu Atšán dobyli bojovníci islamistickej skupiny Ahrár aš-Šám a ďalšie povstalecké zoskupenia.
Veľká rana pre armádu Atšán leží neďaleko Múraku, ktorý vo štvrtok dobyli islamistickí povstalci zo sunnitskej islamistickej skupiny Vojaci z al-Aksá (Džund al-Aksá) podporovaní ďalšími jednotkami vrátane Brigád rytierov spravodlivosti.
Sýrske vládne sily sa Atšánu zmocnili v októbri, dodalo centrum. Pri operácii im vtedy výrazne pomohli ruské nálety na pozície povstalcov.
Dobytie mesta Múrak povstalcami je veľkou ranou pre sýrsku armádu, ktorú okrem ruských lietadiel v jej ofenzíve na západe krajiny podporujú aj proiránske sily a ozbrojenci libanonského proiránskeho hnutia Hizballáh, konštatuje Reuters.
Západ tvrdí, že terčom ofenzívy sú povstalci podporovaní zo zahraničia a bojujúci na strane umiernenej opozície. Moskva však tvrdí, že terčom náletov jej lietadiel v Sýrii sú pozície extrémistickej organizácie Islamský štát.
Rusko posúdilo s Tureckom dianie v Sýrii Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok so svojím tureckým kolegom Feridunom Sinirlioglom v telefonickom rozhovore posúdil najnovší vývoj v Sýrii, ktorá je od roku 2011 dejiskom občianskej vojny.
Rusko opakovane vyhlasuje, že je pripravené pomôcť Sýrii s politickým riešením krízy v krajine, ako aj spolupracovať s ostatnými svetovými veľmocami, ktoré si želajú mierové rozuzlenie zdĺhavého sýrskeho konfliktu.
Ako nedávno uviedol ruský prezident Vladimir Putin, pozitívny vývoj na sýrskom bojisku bude základom pre dlhodobé politické riešenie s účasťou všetkých politických síl a etnických a náboženských skupín.
Prečítajte si tiež:
V Sýrii pokračovali nálety. Ruské aj koaličné pod vedením USA
Kurdi prímerie vypovedali Veľký záujem o urovnanie krízy v Sýrii má aj Turecko, ktoré musí zvládať nápor sýrskych utečencov prichádzajúcich na svoje územie.
Súčasne má však veľké obavy z vyzbrojovania kurdských milícií v Sýrii západnými štátmi i Ruskom, pretože sa obáva, že tieto zbrane by mohli skončiť aj v rukách v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich.
Tá vo štvrtok vypovedala jednostranné prímerie, ktoré vyhlásila 10. októbra.
Turecko v lete avizovalo aktívnejší boj proti islamistom. Tí ovládli sýrske územie pozdĺž hraníc s Tureckom.
Komandá islamistov podnikli v poslednom čase v Turecku viacero útokov, najväčší z nich sa odohral pred necelým mesiacom v Ankare tesne pred začiatkom zhromaždenia prokurdských a občianskych aktivistov.
O život prišlo viac ako 100 ľudí.
Okrem toho turecké úrady tento týždeň oznámili, že zadržali deväť osôb podozrivých z prípravy samovražedného bombového útoku v Istanbule.
Turkey detains 20 IS suspects in Antalya ahead of G20 https://t.co/rdjFjdNTso
— Agence France-Presse (@AFP) November 6, 2015