Ankara/Rím/Vatikán 6. februára (TASR) - Turecký parlament dnes povolil USA pripraviť nešpecifikovaný počet tureckých vojenských základní a prístavov pre možný útok na Irak.
Rozhodnutie 550-členného zákonodarného zboru je prvým konkrétnym gestom podpory Washingtonu zo strany Turecka, ktoré sa obáva, že vojna by mohla destabilizovať celý región a negatívne ovplyvniť vývoj tureckej ekonomiky.
Schôdza parlamentu, na ktorej bolo rozhodnutie prijaté, nebola prístupná verejnosti ani médiám.
Turecký parlament by sa mal v súvislosti s hroziacim zásahom v Iraku stretnúť aj 18. februára s cieľom rozhodnúť o tom, či budú môcť tamojšie základne využívať americkí vojaci nasadení vo vojne proti Bagdadu.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi medzitým vyzval Európu, aby nevystupovala proti konaniu USA v irackej otázke, a vyhlásil, že svet sa nachádza pred najvážnejšou krízou od konca druhej svetovej vojny.
"Toto je nepochybne najvážnejšia kríza na medzinárodnej scéne od konca vojny. Európa sa nesmie rozchádzať a vystupovať proti Spojeným štátom," povedal Berlusconi, ktorý patrí medzi najpevnejších európskych spojencov administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha v otázke Iraku.
Arcibiskup Renato Martino však dnes v interview pre agentúru Reuters varoval, že zásah proti Iraku by viedol k nárastu počtu teroristických útokov a zabíjaniu civilistov. Dôkazy, ktoré prezentoval šéf americkej diplomacie Colin Powell, označil za nepresvedčivé a nejasné.
Martino konštatoval, že pápež Ján Pavol II. je zarmútený ostatným vývojom situácie v irackej kríze. Zdôraznil, že Vatikán nemôže považovať akúkoľvek Američanmi vedenú vojnu proti Iraku za "spravodlivú", a vyjadril predpoklad, že za protiirackou kampaňou treba hľadať aj ekonomické záujmy.