Moskva 6. februára (TASR) - Rozhodnutie pozastaviť program letov vesmírnych turistov do kozmu po tragédii amerického raketoplánu Columbia bude Rusko stáť 45 miliónov dolárov, oznámil dnes generálny riaditeľ Ruskej vesmírnej agentúry Jurij Koptev.
Navyše, Rusko bude musieť nájsť iné zdroje zahraničného kapitálu na to, aby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) vynieslo posádky a zásoby. USA pozastavili všetky lety raketoplánov.
Podľa Kopteva je Rusko pripravené vyplniť medzeru medzi letmi amerických raketoplánov letmi ich sojuzov s ľudskou posádkou a nákladných rakiet Progress. Riaditeľ v rozhovore pre ruskú tlačovú agentúru ITAR-Tass dodal, že ďalšie náklady na tieto lety by mali pokrývať ostatní partneri zúčastnení na projekte.
Rusko do splnenia svojich záväzkov na ISS investovalo 130 miliónov dolárov. Tohtoročné zdroje "sotva pokryjú" dva lety sojuzov a tri štarty progressov, ktoré sa Rusko zaviazalo k ISS vyslať.
K ISS však bude potrebné vyslať každoročne ešte ďalšie dve až tri dopravné lode bez raketoplánov. Každý štart by vyšiel na 22 miliónov dolárov, spresnil Koptev. "Prístup k rozpočtu ISS na rok 2004 by sa mal zmeniť", aby Rusku preplatili každý štart navyše, konštatoval.
V minulosti americké raketoplány privážali na ISS dlhodobú posádku a ruské rakety tam privážali na krátke návštevy kozmonautov a vesmírnych turistov. Kozmonauti tam priletia na novom module Sojuz, ktorý na ISS nechajú ako pohotovostný dopravný prostriedok pre stálu posádku ISS, a na Zem sa vrátia na starom module.
Na ISS už prišli ruskými raketami aj dvaja vesmírni turisti - Američan a Juhoafričan - obaja zaplatili za cestu 20 miliónov dolárov.