Povstanie na Sinajskom polostrove sa začalo ako snaha beduínov získať svoju pôdu späť. Teraz si už toto územie privlastňuje Islamský štát.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Obrovské púšte, do ktorých chodili turisti na púštne safari. Jedno z kľúčových miest Biblie, vrch Sinaj. Sinajský polostrov lákal turistov, teraz je miestom, na ktoré sa podľa odporúčaní vlád nemá chodiť.
Paradoxne, na tomto polostrove sa nachádzajú aj kľúčové egyptské turistické strediská na čele so Šarm aš-Šajchom.
Samozrejme, v týchto rezortoch varovanie vlád neplatí, tie sú až príliš dobre chránené na to, aby si na ne teroristi trúfli. No aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí občanom neodporúča, aby opúšťali turistické strediská.
Sinaj v tieni iných bojísk
Toto prostredie teraz prilákalo pozornosť sveta. Práve nad Sinajom totiž spadlo ruské lietadlo s 224 ľuďmi na palube. Až doteraz sa pritom o teroristickej hrozbe zo Sinajského polostrova hovorilo menej, najmä v porovnaní s Irakom, Sýriou, Líbyou, Somálskom či severnou Nigériou.
Aj tu sa pritom odohráva boj proti skupinám napojeným na al-Káidu či Islamský štát. Bojuje proti nim egyptská armáda, v hre je aj ohrozenie Izraela, ktoré priamo susedí so Sinajským polostrovom.
Na polostrove totiž ústia pašerácke tunely do pásma Gazy, kadiaľ v minulosti prenášali zbrane pre palestínske hnutie Hamas.