MOSKVA, LÁZIKÍJA. Ruské lietadlá v utorok počas náletov v Sýrii zhodili aj silné letecké protibetónové bomby, ktorými zlikvidovali objekty extrémistickej organizácie Islamský štát.
Informoval o tom predstaviteľ ruského letectva Igor Klimov.
Bomby ničia bunkre
Podľa Klimova ruský bombardér Su-24 zhodil dve po 500 kilogramov vážiace letecké protibetónové bomby BETAB-500.
Tento typu munície sa používa na zničenie mimoriadne dobre zabezpečených opevnených podzemných bunkrov. "Na mestá sa nezhadzujú," ubezpečil Klimov.
Rusko začalo s náletmi na pozície islamistických militantov v Sýrii 30. septembra.
Pomohli so pšenicou
Rusko dodalo do Sýrie v rámci humanitárnej pomoci 100-tisíc ton pšenice. Informoval o tom v utorok v Moskve ruský minister poľnohospodárstva Alexandr Tkačov. Dodal, že pšenicu do Sýrie dopravili lode a dodávky boli postupné: v máji, júni, auguste a septembri.
OSN pred časom konštatovala, že plocha osiata v Sýrii obilninami sa výrazne zmenšila a je menšia než kedykoľvek doteraz od roku 1960.
Experti uviedli, že tento rok bolo zožatých necelých 2,5 milióna ton pšenice, čo je o 40 percent menej než pred vypuknutím občianskej vojny v roku 2011.
V Sýrii sa ročne spotrebuje v priemere päť miliónov ton pšenice, uvádza sa v správach OSN.
Problémy s potravinami
Podľa expertov v Sýrii teraz asi 9,8 milióna ľudí zápasí s problémami pri zásobovaní potravinami, pričom 6,8 milióna z nich potrebuje urgentnú potravinovú pomoc zo zahraničia.
Rusko je spolu s Iránom hlavným podporovateľom armády a režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorému obe krajiny poskytujú aj priamu vojenskú pomoc: Rusko v podobe náletov, ktoré od konca septembra pomáhajú sýrskej armáde pri jej najnovšej ofenzíve, a Irán vyslaním vojenských expertov.
Rusko pritom odmieta tvrdenia, že by pri jeho intervencii dochádzalo k obetiam na životoch z radov civilistov. Vylučuje tiež, že by zasahovalo pozície jednotiek bojujúcich na strane umiernenej sýrskej opozície, ktorá sa snaží o zvrhnutie prezidenta Bašára Asada.