Miss Kanada nechce prestať s kritikou rodnej Číny ani napriek tomu, že jej otcovi sa vyhráža polícia.
BRATISLAVA. Nemajú politickú moc, nechcú sa ani politicky angažovať a hovoria o zušľachťovaní mysle a tela. Napriek tomu sú cvičitelia spirituálneho učenia Falun Gong v Číne prenasledovaní, mučení a aj zabíjaní.
„Títo ľudia prešli hroznými vecami – mučili ich, elektrizovali im intímne partie, bili ich, znásilňovali...“ hovorí 25-ročná Anastasia Lin, rodáčka z Číny a v súčasnosti Miss Kanada.
Do trinástich rokov Lin o Falun Gong vôbec nepočula. Žila v Číne a o politiku sa nezaujímala. Keď aj s matkou emigrovala do Kanady, dostala sa ku knihe o prenasledovaní náboženských skupín v Číne.
„Nikdy som o tejto skupine nepočula. Začala som viac čítať o Falun Gong, Tibete aj o masakre na Námestí nebeského pokoja v Pekingu,“ hovorí Lin pre SME. V Číne sú cvičitelia démonizovaní, prezentujú ich ako ľudí, ktorí zabíjajú či dokonca jedia deti, tvrdí.
Anastasia Lin tento rok získala titul Miss World Canada a mala by sa zúčastniť aj na celosvetovom finále. To sa však koná v Číne a práve pre kritiku porušovania ľudských práv modelke a herečke hrozí, že nedostane víza.
Zakázaná tradícia
Prvé roky od vzniku v roku 1992 bolo tradičné čínske spirituálne učenie tolerované, jeho vysoká popularita v Číne však dráždila komunistickú stranu, preto ho v roku 1999 postavila mimo zákona. Podľa americkej správy o ľudských právach z roku 2008 Čína v tom období zadržiavala tisíce a pravdepodobne až desaťtisíce prívržencov Falun Gong.
Dnes sa Falun Gong venuje asi sto miliónov ľudí vo vyše 70 krajinách sveta vrátane Slovenska. Z čínskej populácie ho praktizuje 70 miliónov ľudí.
„To je podľa mňa dôvod, prečo sa komunistická vláda cíti ohrozená. Vtedajší čínsky prezident Ťiang Ce-min nezniesol niekoho iného s vplyvom,“ hovorí Lin o zákaze učenia v roku 1999.

Odoberajú im orgány
Kanadská herečka sa začala viac zaujímať o osudy prenasledovaných aj kvôli postavám v jej filmoch.