KINSHASA. Štrnástich humanitárnych pracovníkov uniesli v nedeľu na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR), kde po vojnách z uplynulých desaťročí pretrváva neistá bezpečnostná situácia.
Informovali o tom v pondelok OSN a miestni aktivisti, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters.
Krehká bezpečnosť
Zamestnanci nemenovanej konžskej mimovládnej organizácie sa stali obeťami únosu v oblasti Rutshuru, ktorá je súčasťou provincie Severné Kivu.
Opäť sa tak potvrdila "krehká bezpečnostná situácia, v ktorej pracujú rôzne humanitárne skupiny a ktorej obeťami sú miestni obyvatelia", uviedol vo vyhlásení koordinátor humanitárnej pomoci misie OSN v KDR Mamadou Diallo.
Východné Kongo bolo v rokoch 1996-2003 dejiskom dvoch vojen, pri ktorých zomreli milióny ľudí, prevažne na vyhladovanie a choroby.
V regióne dodnes pôsobia desiatky ozbrojených skupín súperiacich o kontrolu nad zásobami zlata, cínu a tantalu.
Diallo vo svojom vyhlásení nespomenul, z ktorej organizácie unesení pracovníci pochádzali, ani to, kto by mohol byť za tento čin zodpovedný.
Ozbrojení povstalci
Aktivisti miestneho Centra štúdií na podporu mieru, demokracie a ľudských práv informovali, že k únosu došlo v meste Makoka, približne sto kilometrov severovýchodne od provinčného hlavného mesta Goma.
Podľa ich vyhlásenia zajala humanitárnych pracovníkov približne desiatka ozbrojencov z povstaleckej skupiny Demokratické sily za oslobodenie Rwandy (FDLR).
Konžská armáda začala vo februári nové operácie proti FDLR, čoho dôsledkom boli odvetné útoky na konžských vojakov a civilistov.