SME

Zastavený čas. Ako to vyzerá v ruskom kozmickom mestečku

Zastavený čas. Ako to vyzerá v ruskom kozmickom mestečku

Maria Gruzdeva vo svojom fotografickom dokumente zachytila starnúcu krásu pre verejnosť uzavretých centier vesmírneho programu v Rusku.

FOTO: Maria Gruzdeva,

mariagruzdeva.com

TEXT: Matúš Halás

K eď sa 12. apríla 1961 odlepila zo zeme ruská raketa Vostok 1, meno prvého človeka vo vesmíre začalo žiť svojim vlastným životom. Pôvodne vojenský pilot Jurij Gagarin sa stal okamžite celosvetovou celebritou. Jeho let zároveň znamenal medzník v pretekoch superveľmocí pri dobývaní vesmíru.

Dodnes nesie meno prvého kozmonauta aj Vedecko-výskumné skúšobné centrum prípravy kozmonautov J. A. Gagarina v známom Hviezdnom mestečku neďaleko Moskvy.

Práve toto stredisko spolu s kozmodrómom Bajkonur zdokumentovala vo svojom projekte Direction-Space! mladá ruská fotografka Maria Gruzdeva.

Mladé pušky

Maria Gruzdeva je 26-ročná fotografka, ktorá pôsobí v Londýne a venuje sa najmä dokumentovaniu súčasného Ruska.

To je aj dôvod, prečo minulý rok patrila medzi tridsiatku fotografiek pod 30 rokov, ktoré stoja za pozornosť. Časopis Calvert ju navyše zaradil medzi 24 najsľubnejších fotografov novej generácie, ktorí menia pohľad na súčasnú ruskú identitu.

Podobne ako slovenská dizajnérka Katarína Rimarčíková, návrhári Stela McCartneyová či Alexander McQueen, aj Gruzdeva študovala na škole Central Saint Martins v Londýne. S vyznamenaním tiež absolvovala London College of Communication, ktorá tak isto patrí pod Univerzitu umení v Londýne.

Ako iba 22-ročná vyhrala súťaž IdeasTap Photographic Award podporovanú prestížnou agentúrou Magnum.

Jej projekt Direction-Space!, ktorý v tlačenej podobe vydalo britské nakladateľstvo Dewi Lewis, si len nedávno na svojej stránke všimol aj denník Guardian.

Direction-Space!

Hviezdne mestečko spolu s Bajkonurom patrili počas komunizmu k uzavretým a prísne stráženým vojenským komplexom.

Aj dnes, po niekoľkých desiatkach rokov fungovania, ich stále spravuje armáda. To výrazne prispieva k zakonzervovaniu tamojšieho prostredia, ktoré miestami pripomína hollywoodske sci-fi filmy.

Fotografický dokument Direction-Space! však mapuje nie len materiálnu ale aj mentálnu stránku fungovania ruského vesmírneho programu.

Jeho uzavretosť a odstup od okolitého sveta umožňujú, aby vizuálna stránka miesta spolu s každodennými postupmi pretrvávali bezo zmeny.

Špecifická estetika vznikajúca počas studenej vojny stále spoluvytvára identitu kozmonautov a zamestnancov ruského vesmírneho programu aj dnes. Genius loci, ktorý chcela Maria Gruzdeva zachytiť, tam preto i v súčasnosti neraz pripomína ťažobu minulého storočia.

Snímky zverejňujeme so súhlasom autorky.

Čítajte ďalej

Na prvého mája hádzal po súdruhoch vajcia. Trafil a šiel sedieť do Ilavy Plus

Vladimír Červeň sa už odmalička do sveta budovateľských hesiel a komunistického blahobytu obohnaného ostnatým drôtom nehodil.


Prvý máj v Bratislave v roku 1987. Za mikrofónmi reční Jozef Lenárt, 1. tajomník ÚV KSS, napravo od neho predseda vlády Peter Colotka, Viliam Šalgovič a šéfka Slovenského zväzu žien Elena Litvajová. O chvíľu začnú na tribúnu lietať pokazené vajcia.

Sládok: Kvalitu vieme zaručiť len po bránu pivovaru Plus

Pivná kultúra Slovákov sa pomaly zlepšuje.

Karol France zasvätil pivu takmer celý život. Ako obchodný sládok sa v súčasnosti stará predovšetkým o kvalitu piva na trhu.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop