SME

Turecko bude patriť Erdoganovi, Kurdov to sklamalo

Turecko bude patriť Erdoganovi, Kurdov to sklamalo

Vládnej strane tesne ušla ústavná väčšina, viac právomocí Erdoganovi nepridá. Zo slabého výsledku sú sklamaní Kurdi.

Vládnej strane tesne ušla ústavná väčšina, viac právomocí Erdoganovi nepridá. Kurdi sa dostali do parlamentu, čakali však lepší výsledok.

TEXT A FOTO: Petra Procházková, Istanbul

ISTANBUL. Dnes je tu víťazstvo pre demokraciu a našich ľudí, povedal turecký premiér Ahmet Davutoglu ešte tesne pred tým, ako volebná komisia spočítala všetky výsledky nedeľných parlamentných volieb. Jeho strana totiž získala väčšinu v tureckom parlamentne a môže vládnuť sama.

V tom čase sa pred jeho domom aj pred sídlom Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) už stáli tisíce podporovateľov. Strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa opäť v plnej sile vracia k moci a na rozdiel od júnových volieb má teraz dostatok kresiel, aby nemusela hľadať koaličného partnera. Volebný výsledok predčil aj očakávania či prieskumy.

Takmer 50-percentná podpora zabezpečí viac moci nielen strane, ale práve Erdoganovi.

turkey.jpg

Kliknite pre aktuálne výsledky.

Ušla mu väčšina

„Jedine za Erdogana,“ naliehavo vysvetľuje žena zahalená do čierneho hidžábu. Vidieť jej len oči, čo v Istanbule síce nie je nič výnimočné, ale ani obvyklé. Do volebnej miestnosti v strednej škole vo štvrti Fatih v európskej časti mesta prišla s manželom a trojročnou dcérou.

„Erdogan je náš prezident a vie, čo robiť. Je to správny moslim,“ vraví a vôbec jej neprekáža, že nejde o prezidentské, ale parlamentné voľby.

Ale jej tušenie je správne – voľby rozhodli o tom, koľko moci bude sústredenej v rukách hlavy štátu. Podľa prvých výsledkov Erdoganova vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) výrazne zvíťazila – získala polovicu hlasov a môže vládnuť sama. V júni sa jej to nepodarilo. Erdoganovi však tesne ušla ústavná väčšina, ktorou by mu jeho strana mohla pridať viac právomocí.

dsc_0800_r930_res.jpg

Volička Erdoganovej strany.

Vo štvrti zahalených brád

Štvrť Fatih na prvý pohľad prezrádza, že tu žije oveľa viac prívržencov prísneho islamu než v centre a kurdských častiach Istanbulu. Víťazstvo AKP sa tu predpokladalo rovnako ako vysoká účasť.

Pred volebnými miestnosťami sú rady už od rána a ešte krátko pred piatou hodinou miestneho času, keď sa začali počítať hlasy, prichádzajú ľudia hlasovať. „V našom okrsku to odhadujeme na 80 percent, možno aj viac,“ hovorí mladý člen volebnej komisie pol hodiny pred koncom hlasovania.

Fatih je síce typicky moslimskou štvrťou, kde sa nosí hidžáb v štýle „zahalená brada“ (tvár je vidieť celú okrem brady), ale nikoho nepohoršuje žena v upnutých legínach a kratučkej koženej bundičke. Prišla voliť s dospelým synom.

Čítajte ďalej

Majú noviny, možno budúcu stranu i lukratívny areál. Volajú sa Eset

Nadácia Zastavme korupciu, za ktorou stojí zakladateľ Esetu, odhalila predražené nákupy nemocnice, ktorej bývalý areál teraz firma získala.

Najznámejším predstaviteľom Esetu je jeho spoluzakladateľ Miroslav Trnka.

U. S. Steel namieta sudcov: Hovorili skôr, než mali

Majetok súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

Výroba ocele v U. S. Steel Košice.

RTVS nie je vaša televízia (píše Michal Havran) Plus

Krajinu neurobíte prosperujúcejšou tak, že budete určovať, kto môže diskutovať.

RTVS ako objekt záujmu.

Polícia obvinila poslanca ĽSNS, opozícia ju kritizuje

Stanislava Mizíka polícia odviedla počas rokovania v parlamente.

Poslanec Stanislav Mizík je obvinený z extrémistických trestných činov.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop