Lietadlo spoločnosti Kogalymavia s 217 cestujúcimi a siedmimi členmi posádky na palube smerovalo z prímorského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu.
Do cieľa však nedorazilo, stroj sa v sobotu zrútil v centrálnej časti egyptského Sinajského polostrova.
Egypt sa v spolupráci s medzinárodným tímom expertov pustil do vyšetrovania príčin pádu Airbusu A321. Podľa prvotných zistení sa lietadlo rozpadlo vo vzduchu, informovala BBC odvolávajúc sa na ruské zdroje.
Vedúci ruskej medzištátnej leteckej komisie Viktor Soročenko novinárov informoval, že úlomky stroja našli rozptýlené na ploche dvadsať kilometrov štvorcových.
Vyšetrovateľom sa podarilo nájsť už 163 tiel.
Prečítajte si tiež:
Okrem Rusov leteli havarovaným Airbusom aj Ukrajinci
Russian jet that crashed in Egypt broke up in midair, Russian state-run media quoted aviation official as saying. https://t.co/5CF8dchlfo
— CNN Breaking News (@cnnbrk) 1. Listopad 2015 Zostrelené raketou? Bezpečnostní technici nepovažujú prihlásenie sa spojencov Islamského štátu v Egypte k zodpovednosti za pád lietadla za pravdivé.
Ako uviedla BBC, egyptský premiér Šarif Ismail sa odvolal na slová expertov s vyhlásením, že lietadlo nemohlo byť zostrelené z nadmorskej výšky 9 450 metrov žiadnou zbraňou, ktorú podľa predpokladov militanti vlastnia.
Ruský minister dopravy Maksim Sokolov zasa povedal, že doposiaľ neobjavili žiadne dôkazy, fotografie či videá, ktoré by potvrdili, že za zrútením lietadla v skutočnosti stoja militanti z Islamského štátu.
Vyšetrovatelia však budú môcť túto teóriu vyškrtnúť zo zoznamu príčin havárie až po podrobnom preskúmaní trosiek a úlomkov zrúteného stroja.
A Condolence Book in memoriam of victims of #Russia|n plane crash in Egypt will be open on Nov. 2-3, at 10.00-13.00 pic.twitter.com/53OW04fM1o
— Russian Embassy, UAE (@RusEmbassyUAE) 1. Listopad 2015 Bomba na palube? Objasniť príčiny tragickej havárie ruského lietadla pomôže aj analýza čiernych skriniek, ktoré sa vyšetrovateľom už podarilo nájsť.
Žiadne dôkazy však nenasvedčujú ani teórii, žeby sa na palube zrúteného airbusu nachádzala bomba. Jeden z expertov sa pre BBC vyslovil, že túto možnosť ešte netreba zahadzovať medzi tie nemožné.
„Prvé výsledky vyšetrovania naznačujú, že lietadlo sa rozpadlo na dva kusy. Myslím si, že v tomto prípade nemusí ísť o mechanickú poruchu stroja. Ak by som mal v tomto štádiu vyšetrovania hádať, čo bolo príčinou tragédie, uviedol by som skôr bombu na palube, než raketu odpálenú zo zeme,“ vyhlásil americký profesor Michael Clarke.
Technická porucha? Podľa egyptského premiéra bola príčinou pádu lietadla technická porucha, ako však povedal, vyvrátiť alebo potvrdiť túto teóriu je úlohou vyšetrovateľov.
Egyptský minister civilného letectva Hosam Kamal uviedol, že pri lietadle žiadne poruchy nezaznamenali, čo je však v rozpore s prvotnými informáciami, podľa ktorých pilot žiadal o núdzové pristátie pre technické problémy, píše BBC.
Žena druhého pilota pre ruskú televíziu NTV povedala, že sa jej manžel pred odletom zo Šarm aš-Šajch počas telefonického rozhovoru sťažoval na technický stav lietadla.
Letecká spoločnosť Kogalymavia však trvá na tom, že osemnásťročný stroj bol plne funkčný, pričom Hosam Kamal dodal, že povinná prehliadka stroja pred odletom neodhalila žiadne nedostatky.
Egypt crash co-pilot's wife says he had been concerned about the condition of the plane https://t.co/wvCP1N7Idn pic.twitter.com/49UVPkCT7B
— Sky News (@SkyNews) 1. Listopad 2015 Zlyhal ľudský faktor? Letecká spoločnosť pilota identifikovala ako Valeryho Nemova, ktorý mal nalietaných viac ako 12-tisíc hodín, z toho približne 3860 v airbuse A321 a uviedla, že nie je žiadny dôvod sa domnievať, že za tragédiou stojí zlyhanie ľudského faktora.
Čo bolo skutočnou príčinou tragédie lietadla, pri ktorej zahynulo 224 ľudí, a či sa niektorá zo spomínaných teórií ukáže ako pravdivá, by mali priniesť výsledky prebiehajúceho vyšetrovania.