Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
PEKING, BRATISLAVA. Wang Siao-ping a jej manžel Sue Tchao žijú v Pekingu so svojou desaťročnou dcérou. Už dlhé roky túžia po ďalšom dieťati.
Komunistická strana Číny vo štvrtok urobila radosť nielen tomuto páru ale aj mnohým iným. Po 36 rokoch chce zrušiť politiku jedného dieťaťa.
Politika jedného dieťaťa platí v Číne od roku 1979, vodcovia komunistickej strany ju zaviedli v obavách z populačnej explózie.
Po takmer troch dekádach sa strana rozhodla povoliť obmedzujúce pravidlá a svojim obyvateľom dovolí dvoch potomkov. O rozhodnutí z informovala bez ďalších podrobností štátna tlačová agentúra Sin-chua.
Stámilióny nenarodených
Vďaka obmedzujúcemu pravidlu sa v krajine podarilo predísť zhruba 400 miliónom pôrodov, informuje denník Guardian. Ľudí, ktorí porušili tento zákon, čakali násilné sterilizácie a potraty, či zabíjanie novorodencov.
„Historicky sa na politiku jedného dieťaťa bude spomínať ako na jednu z najväčších politických chýb, ktoré Čína urobila vo svojej modernej histórii,“ cituje CNN Wanga Fenga, popredného čínskeho experta na demografiu.
Podľa odborníkov obmedzenie neovplyvnilo len jednotlivé životy Číňanov. Okrem toho, že podľa vlády splnilo obmedzenie svoj účel a zabránilo populačnej explózii, malo neprirodzené obmedzovanie pôrodnosti aj mnohé negatívne vplyvy na celkovú populáciu.
Pre tradíciu, ktorá uprednostňuje chlapcov pred dievčatami, je v krajine v súčasnosti až príliš veľa mužov. Takmer 25 miliónov z nich si zrejme nikdy nenájde ženu. Nemajú akú. Pôrodnosť v krajine totiž neustále klesá.
Druhým negatívnym dôsledkom je starnúca spoločnosť. Ak sa nezačnú v krajine diať zmeny, je možné, že o pätnásť rokov bude mať najstaršie obyvateľstvo na svete. To by podľa výskumníkov značne zaťažilo systém zdravotnej starostlivosti a ekonomika krajiny by prestala rásť, informuje CNN.
Ako riešenie týchto problémov chce preto krajina zaviesť novú politiku dvoch detí, ktorá dovolí všetkým párom v krajine splodiť aj druhého potomka.
Druhé dieťa znamená viac záväzkov
Čína prvýkrát obmedzenie uvoľnila už v januári 2014. Vtedy povolila druhé dieťa párom, z ktorých bol aspoň jeden z rodiny s jedným dieťaťom. Povolenie bolo oslavované ako obrovský akt liberalizácie.
Avšak údaje z januára 2015 ukázali, že možnosť rozšíriť svoju rodinu využilo menej ľudí ako sa predpokladalo, informuje magazín TIME. Nie všetci ľudia v Číne po druhom dieťati túžia, tak ako Wang a Sue.
Podľa štúdie, ktorá skúmala vplyv obmedzenia na populáciu, Číňanky nechcú veľké rodiny. Z celkového počtu žien v produktívnom veku túži len 57 percent po dvoch deťoch. Podobný trend vidíme takmer na celom svete.
Patrí medzi ne aj Čang Li, ktorú cituje CNN. „Druhé dieťa by nám prinieslo oveľa viac finančných záväzkov. Nikto tiež nebude mať čas a energiu, na starostlivosť o novorodenca,“ uviedla.