Cez facebookovskú skupinu „Jedu pomáhat uprchlíkům“ vznikla dobrovoľnícka sieť. Dnes na hraničnom prechode Berkasovo pracuje vyše stovka ľudí najmä vo vestách Czech Team. Organizátor ZDEŇĚK RALÍK s nami hovoril o sile sociálnych sietí, situácii v Berkasove a celoeurópskej snahe dobrovoľníkov pomáhať napriek nevôli ich vlád.
TEXT: Zuzana Keplová
Odkedy ste na hraničnom prechode Berkasovo ako dobrovoľníci?
Úplne od začiatku, čo je už mesiac a pol, ako tadiaľto začali voziť ľudí. Za tú dobu sme si vydobili nejakú pozíciu, že tu môžeme fungovať. Boli aj problémy, raz sme boli vykázaní. Nemali sme žiadnu registráciu. Teraz nás tu v Srbsku zaštíťuje Červený kríž a Člověk v tísni, ktorý však má čisto len podpornú rolu, nevstupuje do koordinácie.
Nepatríte teda pod žiadnu organizáciu.
Sú to čisto len ľudia, ktorí sa zorganizovali cez skupinu Jedu pomáhat uprchlíkům. Pridávajú sa k nám aj ľudia z rôznych charitných či mimovládnych organizácií, no základ tvorí táto facebooková skupina. Keď som prišiel z prechodu v Röszke, kam som šiel pomáhať počas svojej dovolenky, začal som hovoriť o tom, že moja domovská organizácia Člověk v tísni, kde pracujem ako šéf financií pre rozvojovú pomoc, by mala spolupracovať s dobrovoľníkmi. Teraz má skupina vyše 2000 ľudí a rýchlo rastie.
Na prechode v Berkasove Česi prebrali hlavnú úlohu v organizácii, no sú tu ľudia z celej Európy a tiež dvaja Austrálčania, pokiaľ viem.
Ako sa Nemci či Austrálčania dozvedeli o vašej facebookovej stránke?