ĽUBĽANA/ZÁHREB. Za uplynulého poldruha dňa prišlo do Chorvátska menej utečencov než zvyčajne.
Na závery je priskoro
Hovorca polície Domagoj Džigumovič informoval, že v stredu dopoludnia vstúpilo na chorvátske územie 2700 migrantov a v utorok to bolo 5700 ľudí, čo je veľký pokles v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami.
Chorvátsko hlásilo napríklad len v sobotu 24. októbra rekordných 11.500 utečencov, uviedla agentúra AP.
Podľa Džigumoviča je však ešte priskoro povedať, či sa migračná vlna smerujúca do západnej Európy spomaľuje. Dodal, že musí prejsť najmenej desať dní, kým bude možné urobiť závery.
Polícia tvrdí, že od 15. septembra prišlo do Chorvátska takmer 270-tisíc migrantov. V tento deň Maďarsko zatvorilo hranice so Srbskom a utečenci tak začali prúdiť po tzv. balkánskej trase do Chorvátska.

Slovinsko zvažuje plot
Menej utečencov hlásilo aj Slovinsko. Polícia v stredu oznámila, že počas noci dorazilo do krajiny z Chorvátska 2234 utečencov. V utorok išlo celkovo o 6877 ľudí.
Slovinsko je tiež pripravené na svojej hranici s Chorvátskom vybudovať plot, ak plán Európskej únie zameraný na obmedzenie prílevu utečencov cez Balkán nebude fungovať.
Vyhlásil to v stredu slovinský premiér Miro Cerar. Po zasadnutí slovinskej rady pre národnú bezpečnosť Cerar podľa agentúry AP povedal, že "ak to bude potrebné, sme pripravení postaviť plot okamžite".
Lídri viacerých krajín Únie a Balkánu sa na mimoriadnom stretnutí minulý víkend v Bruseli dohodli na pláne zvládnutia hromadného príchodu utečencov zavedením prísnejších hraničných kontrol.
Od 16. októbra, keď Maďarsko uzavrelo svoje hranice s Chorvátskom a trasa utečencov sa tak odklonila do Slovinska, prišlo do tejto krajiny viac než 89.700 ľudí, ktorých prepravujú ďalej k Rakúsku.
Slovinsko kritizuje Chorvátsko, že k hranici posiela viac migrantov, než dokáže zvládnuť.
Uchádzači o azyl putujú z Turecka cez more do Grécka a potom cez Macedónsko, Srbsko, Chorvátsko a Slovinsko do bohatších krajín západnej Európy, najmä do Nemecka.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu