SME

Konflikt v Južnom Sudáne: masové hroby a nútený kanibalizmus

Mocenský zápas medzi prezidentom a jeho bývalým viceprezidentom prerástol koncom roka 2013 do vojenského konfliktu.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SITA/AP)

Mocenský zápas medzi prezidentom a jeho bývalým viceprezidentom prerástol koncom roka 2013 do vojenského konfliktu.

DŽUBA. Správa vyšetrovateľov Africkej únie (AÚ) uvádza, že v Južnom Sudáne boli objavené masové hroby, a píše o hrozných zločinoch spáchaných na civilistoch, vrátane núteného kanibalizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správu zverejnili v utorok večer a v stredu o nej informovala tlačová agentúra AP. Spochybňuje tiež údajný pokus o prevrat, ktorého sa mal podľa obvinenia prezidenta Saalvu Kiira v decembri 2013 dopustiť bývalý viceprezident Riek Machar.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovatelia AÚ vedení bývalým nigérijským prezidentom Olusegunom Obasanjom zistili, že konflikt v Južnom Sudáne sa začal potýčkami medzi členmi prezidentskej stráže v hlavnom meste Džuba, po ktorých nasledovalo vládou organizované etnicky motivované zabíjanie civilistov a vojakov z kmeňa Nuer, druhého najpočetnejšieho v krajine.

African Union investigators cite mass graves and forced cannibalism in South Sudan violence: https://t.co/Hw5k0GpQ6t

— The Associated Press (@AP) October 28, 2015 Prezident Kiir je príslušník kmeňa Dinka, čo je najpočetnejší kmeň v Južnom Sudáne. Vodca povstalcov Malchar patrí ku kmeňu Nuer.

Agentúra AP s odvolaním sa na správu Africkej únie píše, že boli zadržané a zastrelené stovky mužov z kmeňa Nuer. Uvádza tiež, že páchatelia etnických čistiek svoje obete mučili, nútili ich napríklad jesť ľudské mäso.

SkryťVypnúť reklamu

Mocenský zápas medzi prezidentom Kiirom a jeho bývalým viceprezidentom Macharom prerástol koncom roka 2013 do vojenského konfliktu. V najmladšom štáte sveta, ktorý vznikol v júli 2011 odčlenením od Sudánu, odvtedy zahynuli desaťtisíce ľudí a približne dva milióny obyvateľov museli opustiť svoje domovy.

V auguste tohto roka podpísali obe strany mierovú dohodu, ktorá však nezastavila 20 mesiacov trvajúce boje medzi vládnymi a povstaleckými silami. Obe strany sa vzájomne obviňujú z porušovania prímeria, napísala agentúra DPA.

Prečítajte si tiež:

Južný Sudán na ceste k vojne

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 143
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 184
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 559
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 031
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 897
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 500
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 134
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 915
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Washington Capitals - Montreal Canadiens: ONLINE prenos z 2. zápasu 1. kola play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu 1. kola play-off NHL: Washington Capitals - Montreal Canadiens. Hrá aj Juraj Slafkovský.


Na snímke uprostred tréner FC Košice Roman Skuhravý.

Mali sme prehrať 0:5. Neviem, ako sme to prežili.


Róbert Boženík.

Slovák sa už mal nachádzať v USA, prestup nakoniec nevyšiel.


Víťazná fotka hráčov ŠKF Sereď po zápase s Interom.

Súťaž je brutálne vyrovnaná, vraví tréner lídra.


SkryťZatvoriť reklamu