Paríž 15. júla (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý v ostatných týždňoch čelí tlaku médií za súkromné cesty do zahraničia v rokoch 1992-95, prešiel v sobotu do protiútoku a podrobil kritike činnosť vlády Lionela Jospina.
Chirac v televíznom prejave pri príležitosti sobotňajšieho štátneho sviatku Francúzskej republiky preukázal dostatočnú bojovnosť, analyzuje dnes agentúra AFP.
Aféra vyvolaná v spojitosti so súkromnými cestami J. Chiraca, zaplatenými v rokoch 1992-95 v hotovosti, otravuje prezidentovi život. Komentáre v zahraničnej tlači o prezidentových cestách boli štipľavé a škodili Chiracovmu imidžu štátnika, lebo spochybňovali jeho povesť. Prezident preniesol diskusie do politickej roviny a načrtol obrysy svojej kampane pre druhé funkčné obdobie v úrade prezidenta krajiny.
Chiracova pravda o cestách do zahraničia je jednoduchá: "Áno, zaplatil som tieto cesty v hotovosti z dôvodu bezpečnosti a diskrétnosti." Finančné vyrovnanie ciest sa uskutočnilo úplne zákonným spôsobom faktúrou a prezident ich vyplatil z osobných príplatkov, ktoré mu prináležia, uviedol Chirac.
Týždenník LďExpress po tom, ako sa začali polemiky o Chiracových letných cestách na Maurícius, zistil, že prezident má veľmi slušné príjmy. Celkový mesačný príjem Chiraca údajne predstavuje 130.000 frankov.
Jacques Chirac odmietol v tlači uvádzanú sumu za cesty do zahraničia vo výške 2,4 milióna frankov. Povedal, že si prezrel osobné diáre z minulých rokov a zistil: prisudzujú sa mu cesty, na ktorých nikdy on, ani jeho dcéra ani priatelia neboli.
V spojitosti so špeciálnymi štátnymi fondmi Chirac uviedol, že prezidentský palác má len "časť z dotyčných fondov, práve na to, aby mohol pracovať" a ich podstatnú časť má k dispozícii predseda vlády, ktorý ich "voľne a bez kontroly" využíva.
Jacques Chirac prešiel do protiútoku a konštatoval, že je "hlboko zranený" podozreniami dopadajúcimi na jeho dcéru Claude a manželku Bernadette. Claude Chiracovú v uplynulých dňoch vypočuli ako svedkyňu sudcovia, poverení vyšetrovaním prípadu ciest J. Chiraca do zahraničia. Francúzsky prezident okrem toho poukázal na spochybňovanie inštitúcií a zdôraznil: "Nedám rozbiť štát."
Druhú časť protiútoku Chirac zameral na kritiku činnosti premiéra Jospina, protikandidáta v budúcoročných prezidentských voľbách.
Témy, ktoré si Chirac vybral, sú maximálne zaujímavé pre verejnosť - ide o otázku bezpečnosti, kúpnu silu, dôchodky, nezamestnanosť, daňovú oblasť a zadlženosť Francúzska - a zároveň načrtli hlavné línie jeho predvolebnej kampane.
Na Chiracov prejav reagovali niekoľkí ministri Jospinovej vlády a vyjadrovali nesúhlas s niektorými jeho bodmi.