LONDÝN. Západom podporovaná Slobodná sýrska armáda v pondelok informovala, že neodmietla ponuku na vojenskú podporu zo strany Ruska. Uviedla však, že Moskva by mala zastaviť útoky na základne armády v Sýrii.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v sobotu 24. októbra oznámil, že Moskva je pripravená spolupracovať so sýrskou vlasteneckou opozíciou a poskytnúť leteckú podporu armáde.
A to aj napriek tomu, že "nám neposkytujú informácie, kde sa podľa Američanov nachádzajú teroristi a kde vlastenecká opozícia", uviedol Lavrov.
Prečítajte si tiež:
Rusko chce hrať v Sýrii prvé husle, Asada pozval Putin
Stop útokom na základne
Pretrvávajúci nesúhlas USA koordinovať svoju leteckú kampaň s Ruskom označil Lavrov za "veľkú chybu".
"Neodmietli sme ponuku. Len sme povedali, že ak to Rusi s ponukou myslia vážne, mali by okamžite prestať útočiť na naše základne a civilistami obývané oblasti," vysvetlil v pondelok pre britskú spravodajskú stanicu BBC hovorca armády, major Isám ar-Rajs.
Spresnil, že armáda teraz nepotrebuje pomoc, ale zdôraznil, že Rusko by malo prestať s útokmi na základne armády a "potom môžeme hovoriť o budúcej spolupráci".
Rusko obete civilistov odmieta Kremeľ v pondelok odmietol správu ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch, ktorá tvrdí, že ruské lietadlá v Sýrii pravdepodobne usmrtili 59 civilistov vrátane 33 detí.
Organizácia to označila za porušenie zákonov o spôsoboch vedenia vojny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však v pondelok spomínané tvrdenie označil za novinársku kačicu.
Organizácia vo svojej správe citovala vyjadrenia miestnych obyvateľov z okolia sýrskeho mesta Homs, pričom uviedla, že ruská vláda by vznesené podozrenia mala prešetriť.
Prečítajte si tiež:
Rusko a Jordánsko budú koordinovať vojenskú činnosť v Sýrii
Novinárskych kačíc je neúrekom Peskov správu Human Rights v pondelok odmietol. Vyhlásil, že v posledných dňoch Rusko zaznamenalo "obrovské množstvo" správ, novinárskych kačíc a prípadov zámerného ignorovania faktov ohľadom následkov leteckej operácie ruských lietadiel v Sýrii. Vyjadril presvedčenie, že správa organizácie je jednou z nich.
Kremeľský hovorca zopakoval, že ruské vojenské velenie už viackrát zdôraznilo, že pri výbere terčov svojich náletov v Sýrii sa riadi údajmi vlastnej i sýrskej rozviedky a informáciami od kolegov v koordinačnom centre v Bagdade. Prízvukoval, že veľká pozornosť je venovaná práve tomu, aby pri náletoch neboli zasiahnuté civilné ciele.
Peskov dodal, že "teroristi" - ako v Sýrii volajú protivládnych povstalcov - tento prístup Ruska zneužívajú a schovávajú sa práve v osídlených oblastiach.
Dodal, že v takých prípadoch ruské velenie "vedome" nepodniká útoky na osídlené lokality.
Najmenej dva nálety sú sporné V správe organizácie sa uvádza, že zákony o vedení vojny porušili najmenej dva nálety, ktoré podľa tvrdenia miestnych obyvateľov podnikli ruské lietadlá 15. októbra.
Ochrancovia ľudských práv s odvolaním sa na miestnych tvrdia, že o život pri nich prišli aj civilisti.
Rusko začalo s náletmi na pozície islamistických militantov v Sýrii 30. septembra. Nálety pomáhajú sýrskej armáde a spriazneným silám, aby podnikali zatiaľ najmohutnejšiu ofenzívu, ktorá sa sústreďuje na západnú časť krajiny.
Rusko od začiatku odmieta tvrdenia, že by pri jeho náletoch dochádzalo k obetiam na životoch z radov civilistov. Vylučuje tiež, že by zasahovalo pozície jednotiek bojujúcich na strane umiernenej sýrskej opozície, ktorá sa snaží o zvrhnutie prezidenta Bašára Asada.
Daily Brief: Civilians hit by bombing in Syria & Yemen; deaths in custody in Tunisia; more https://t.co/gAyCmUUeXY pic.twitter.com/KBzgbrN5HR
— Human Rights Watch (@hrw) October 26, 2015