KYJEV. Nedeľné voľby do miestnych samospráv na Ukrajine potvrdili líderskú pozíciu Bloku Petra Porošenka (BPP).
Vyplýva to z prvých predbežných výsledkov sčítania odovzdaných hlasov zo strednej časti územia krajiny, ktoré súčasne naznačujú debakel strany Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej.
Ľudia v zmenu vraj neveria
Politológovia v súvislosti s voľbami upozornili na relatívne nízku účasť voličov - podľa ústrednej volebnej komisie prišlo uplynulú nedeľu voliť 46,5 percenta oprávnených občanov.
Podľa odborníkov ide o "jasný signál: ľudia sú nespokojní so situáciou a neveria, že v rámci systému možno niečo zmeniť".
"Je to morálno-psychologická rana zasadená súčasnej moci," uviedol podľa tlačovej agentúry RIA Novosti politológ Jevhen Filindaš.

V niektorých mestách reálne voľby neboli
Predseda poslaneckého klubu BPP v ukrajinskom parlamente Jurij Lucenko podľa agentúry RIA Novosti vyhlásil, že voľby do miestnych samospráv sú platné, a to aj napriek tomu, že v niektorých mestách sa reálne nekonali.
Stalo sa tak v Mariupole, kde by sa podľa Lucenka mohli voľby konať 15. novembra.
Podľa miestnych volebných komisií sa voľby neuskutočnili ani v mestách Lysyčansk, Krasnoarmijsk a Svatove. Aj tam sa voľby uskutočnia v náhradnom termíne.
Z predbežných výsledkov vyplýva, že v mestách Kyjev, Ľvov, Dnepropetrovsk a Odesa sa podľa všetkého bude musieť konať druhé kolo volieb primátora.
Manipulácia či vyhrážky
Agentúra RIA Novosti pritom priniesla informáciu, že v meste Dnepropetrovsk sa úrady obávajú manipulácie s výsledkami hlasovania.
Tieto obavy potvrdili aj pondelkové vyhlásenia občianskej iniciatívy OPORA, ktorí informovali o prípadoch menej závažného porušovania volebného zákona po zatvorení volebných miestností a pri sčítavaní hlasov.
Došlo však aj k prípadom, keď sa členovia volebných komisií vyhrážali občianskym aktivistom, keď ich upozornili na prechmaty pri sčítavaní hlasov.
Možný nedostatok hlasovacích lístkov aj v druhom kole
Sťažnosti vyjadril aj Výbor voličov Ukrajiny, ktorého členovia monitorovali nedeľňajšie voľby. Podľa neho počas hlasovania zaznamenal 1500 porušení volebného zákona.
Väčšinou - vo viac ako 70 percentách - ide o prípady porušenia procedurálneho alebo technického charakteru, ktoré podľa výboru nebudú mať vplyv na výsledok volieb.
Ide napríklad o oneskorené otvorenie volebnej miestnosti, nedodanie formulárov na zapisovanie výsledkov hlasovania či kabínok na tajné hlasovanie.
Výbor tiež upozornil, že nedostatok hlasovacích lístkov v mnohých mestách spôsobil veľké problémy. Varoval, že práve problém s hlasovacími lístkami by mohol byť jedným z hlavných nedostatkov aj v druhom kole hlasovania.
Vyzval preto na zabezpečenie ich centralizovanej tlače s príslušnými ochrannými prvkami, pretože to podľa neho povedie k čestnému hlasovaniu a voľbám v súlade so zákonom.
Voľby v Mariupole až v roku 2016
Výbor konštatoval, že komunálne voľby mali vcelku demokratický charakter, súčasne však upozornil na viacero problémov, ktoré by sa mohli vyskytnúť v súvislosti s druhým kolom hlasovania.
Problémovými mestami by mohli byť Dnepropetrovsk, Užhorod a Odesa.
Výbor sa súčasne vyslovil za preloženie komunálnych volieb v meste Mariupol až na rok 2016 a vyzval parlament, aby neprijímal unáhlené rozhodnutia a neorganizoval voľby v tomto meste 15. novembra.
Výsledky volieb musia byť podľa zákona známe do 4. novembra. Zverejnené potom musia byť do piatich dní.