BRUSEL. Pred nedeľňajšími mimoriadnymi rokovaniami o utečeneckej kríze v Bruseli zaslal v piatok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker účastníkom 16-bodový plán.
Schôdzka by podľa Európskej komisie mala viesť k lepšej výmene informácií medzi krajinami na trase utečencov cez západný Balkán, píše agentúra DPA.

Potreba vymieňania informácií medzi štátmi
Príslušné krajiny by mali nielen hovoriť o tých druhých a vzájomne si adresovať obvinenia, ale aj hovoriť jedna s druhou, uvádza sa v dokumente. "Susedia by nemali pracovať proti sebe," zdôrazňuje návrh.
Vysokopostavení diplomati zúčastnených štátov - krajín Únie i nečlenských krajín na tzv. balkánskej trase migrantov - by mali v nedeľu vypracovať spoločné vyhlásenie, vyplýva z návrhu, ktorý má DPA k dispozícii a o ktorého obsahu informovali aj nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Komisia v dokumente navrhuje, aby lídri poverili úzkych spolupracovníkov koordináciou v utečeneckej kríze. Štáty by si mali okamžite začať vymieňať presné informácie o prúdení utečencov.
Prepravu migrantov k ďalším hraniciam by mali zastaviť, ak s ňou nesúhlasí štát príchodu.

Pripúšťajú zmeny
Komisia tiež v pláne navrhuje novú operáciu agentúry pre ochranu vonkajších hraníc Únie Frontex na hranici Grécka s Macedónskom a Albánskom, kde by mali jej pracovníci zaznamenávať osobné údaje migrantov, ktorí predtým neboli zaregistrovaní v Grécku.
Do Slovinska by mohlo byť do budúcej stredy vyslaných 400 príslušníkov hraničnej stráže, ak Ľubľana aktivuje mechanizmus Frontexu pre tímy rýchlej intervencie na hraniciach.
V dokumente môže pred nedeľňajšími rokovaniami ešte dôjsť k zmenám, upozorňuje DPA.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu