Fort Worth 5. februára (TASR) - Východ Texasu je zvyčajne ospalým miestom, no od chvíle, keď tam dopadli trosky amerického raketoplánu Columbia, sa miestna rovina hemží ľuďmi.
Okrem policajtov, príslušníkov Národnej gardy a predstaviteľov ďalších úradov, ktorí sa usilujú zozbierať nespočetné množstvo úlomkov Columbie roztrúsených po niekoľko sto kilometrovej ploche, sa v oblasti vyrojili aj stovky novinárov, fotografov a televíznych štábov. Vidiecke cesty a miesta nálezov trosiek navyše blokujú stovky áut hľadačov kuriozít, ktorí si nemohli nechať ujsť takúto príležitosť.
"Z asi 300 miest nálezov v okrese Sabine zmizlo niekoľko úlomkov trosiek. Ak sa nám podarí páchateľov lokalizovať, americká prokuratúra ich bude žalovať," citoval denník Fort Worth Star-Telegram koordinátora krízových služieb Billyho Smitha.
Je skoro nemožné, aby oficiálne pátracie tímy zabezpečili každý úlomok raketoplánu v zóne primárneho nálezu, ktorá je v súčasnosti 400 kilometrov dlhá a 100 široká. Husté borovicové lesy, močiare a jazerá, ktoré sú typické pre východ Texasu, pátranie ešte viac komplikujú.
Navyše americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v noci nadnes oznámil, že malé množstvo trosiek dopadlo aj na územie Oklahomy, Arkansasu a Louisiany. Objavili sa tiež dôveryhodné správy o troskách v Novom Mexiku, Arizone a dokonca aj v Kalifornii.
Ak sa tieto správy potvrdia, trosky budú rozsiate po polovici severoamerického kontinentu. To by tiež znamenalo, že katastrofický rozpad sa začal oveľa skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.
Vyše 12.000 kúskov raketoplánu - od maličkých skrutiek až po veľké kusy vážiace stovky kilogramov - sa našli od sobotňajšej katastrofy. Väčšina nálezov je z texaského okresu Nacogdoches.
"Je to federálny majetok. Je zločinom vziať si (trosky) a ponechať si ich. Je však možné, že niektoré kusy nikdy nenájdeme," povedal pre miestny denník Daily Sentinel nacogdocheský šerif Thomas Kerss.
Podľa správ z tlače už zmizlo pri prevoze z nestrážených nálezísk vyše 100 úlomkov. Medzi ukradnutými "suvenírmi" sú vraj aj časti počítačov, ktoré môžu obsahovať dôležité údaje pre vyšetrovanie príčin tragédie.
Polícia už údajne prehľadala domy podozrivých zlodejov trosiek. Za krádež trosiek z leteckého nešťastia hrozí podľa texaskej federálnej prokuratúry až desať rokov väzenia a pokuta do výšky 250.000 dolárov.
Úrady sú však vydané na milosť jednotlivcom a opakovane apelovali na nálezcov trosiek, aby ich nechali nedotknuté a nahlásili ich objav miestnej polícii. Zároveň verejnosť varovali pred možnými zdravotnými rizikami, ktoré predstavuje palivo z raketoplánu a prchavé chemické zložky v jeho súčastiach.
Na aukčnom internetovom portáli eBay už niekoľko desiatok ľudí ponúklo na predaj úlomky Columbie. Ich výkričná cena bola 10.000 dolárov. Spoločnosť eBay tieto ponuky okamžite zrušila.
Na jej stránke sa však dramaticky zdvihol záujem o legálne memorabílie ako sú nálepky, magazíny, fotografie, modely i suveníry, ktoré mali astronauti so sebou na Columbii počas 22 úspešných misií.
Mnohým obyvateľom východu Texasu prevrátili trosky život naruby. Nielen preto, že sa úlomky - medzi ktorými boli aj ľudské pozostatky - zosypali na ich dvory, ihriská, školy, kostoly a farmy, no aj kvôli tomu, že sa ich domovy stali odrazu centrom celosvetového záujmu. Väčšina z nich zatiaľ toto vzrušenie v zvyčajne pomaly plynúcom živote víta.