Praha 15. júla (TASR) - Komisia, ktorá posudzovala vplyv juhočeskej jadrovej elektrárne Temelín (JETE) na životné prostredie, tento týždeň ukončila svoju činnosť a z Rakúska opäť zazneli nesúhlasné reakcie. V súvislosti s Temelínom sa dokonca objavili informácie, že Nemecko údajne žiada Prahu o vyradenie elektrárne z prevádzky.
Rozhlasová stanica BBC v piatok uviedla, že nemecká vláda schválila tento týždeň stanovisko, v ktorom poukazuje na bezpečnostné riziká elektrárne a žiada ČR, aby JETE vyradila z prevádzky. Podpredseda českej vlády Vladimír Špidla však tvrdí, že žiadna oficiálna informácia o podobnom dokumente neexistuje a o nemeckej výzve nevie ani minister priemyslu Miroslav Grégr.
Hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Aleš Pospíšil však potvrdil existenciu neoficiálneho dokumentu, ktorý ministerstvo získalo v súvislosti s údajnou výzvou nemeckej vlády na zastavenie elektrárne. Česká strana doteraz oficiálne stanovisko nedostala.
V piatok ukončila činnosť vládna komisia na posúdenie vplyvov Temelína na životné prostredie, ktorá mala na základe dohody premiérov z rakúskeho Melku vypracovať hodnotiacu správu. Komisia odovzdala dokumenty rezortu zahraničných vecí a o správe budú rokovať premiéri ČR a Rakúska - Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel. Komisia už dávnejšie vyhlásila, že vplyv elektrárne na životné prostredie je nízky a nevýrazný. V záverečnej správe navrhla 21 odporúčaní, ktorými by sa mal majiteľ JETE, elektrárenská spoločnosť ČEZ riadiť. Odporúčania sa však netýkajú bezpečnosti elektrárne.
So závermi komisie nesúhlasia rakúski protitemelínski aktivisti. Hovorca Hornorakúskej platformy proti jadrovému nebezpečenstvu Josef Pühringer označil správu za provokáciu a nevylúčil ani opätovné blokády česko-rakúskych hraníc. Celá vec by podľa neho mohla dokonca zablokovať vstup ČR do Európskej únie.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) ed