MOSKVA, PRAHA. Sýrsky prezident Bašár Asad v utorok prvýkrát oficiálne od začiatku konfliktu v roku 2011 opustil Sýriu. Jeho príchod do Moskvy bol utajený až do chvíle, keď už bolo po všetkom. O tom, že sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, informoval tlačový hovorca Kremľa Dmitrij Peskov až v stredu ráno, keď bol Asad už späť v Damasku.
Utajenie takejto schôdzky nie je bežné, vzhľadom na to, že obsah rokovania dvoch lídrov zaujíma prakticky celý svet. Na druhej strane Asad v poslednom čase nerád cestuje aj pre obavy o svoju bezpečnosť.
Assad and Putin making eyes at one another over dinner in the Kremlin. Cute. pics via @dimsmirnov175 pic.twitter.com/pfNVhoJ8rZ
— Christopher Miller (@ChristopherJM) October 21, 2015 Rusko je späť v hre Podľa oficiálnej správy išlo o pracovnú návštevu. Asad tri hodiny rokoval s užším kruhom aj so širšou zostavou najvyššieho politického vedenia Ruska. Je však jasné, že zásadné rozhodnutie prijíma sám prezident Putin.
Na videu Putin nazval situáciu v Sýrii „dramatickou“. Tváril sa však veľmi spokojne, čo svedčí o jeho presvedčení, že Rusko sa vrátilo na svetovú scénu a bez neho nie je možné sýrsky konflikt ukončiť.
Svedčí o tom ďalší Putinov diplomatický počin – po stretnutí s Asadom telefonoval s ďalším významným hráčom v regióne, ktorým je turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a informoval ho o tom, na čom sa s Asadom dohodli.
Putin podľa prejavu Asada do Kremľa pozval a zdôraznil, že bombardovanie pozícií jeho protivníkov je ústretovou odpoveďou Ruska na prosbu Damasku. Podľa Putina ide o „boj sýrskeho ľudu s medzinárodným terorizmom“.
O protiasadovskej opozícii – aspoň pred kamerami – nepadlo ani slovo. Pritom pred niekoľkými dňami sa osobitný splnomocnenec ruského prezidenta Michail Bogdanov bez zbytočnej publicity zišiel v egyptskej Káhire s predstaviteľmi sýrskej opozície, teda hlavnými protivníkmi Asadovho režimu.
Sýrsky prezident o tejto schôdzke nepochybne vedel. V utorok však Putinovi niekoľkokrát ďakoval: „Chcem vyjadriť obrovskú vďaku vedeniu Ruskej federácie aj ruskému národu za pomoc, ktorú poskytujú Sýrii.“
Analytici pokladajú jeho vďačnosť za úprimnú, pretože bez pomoci Ruska by v žiadnom prípade vládne vojská nemohli začať ofenzívu, ktorej cieľom je v prvej fáze ovládnutie Aleppa a niekoľkých oblastí v severnej Sýrii.
No nezávislí ruskí komentátori varujú pred predčasným nadšením – obyvateľstvo týchto oblastí už dávno Asada nepodporuje a ťažko ho prijme späť. Kremeľ napriek tomu včera uviedol ako hlavný výsledok rokovaní rozhodnutie pokračovať v náletoch, ktoré umožňujú sýrsku pozemnú ofenzívu. Podľa hovorcu Peskova takú prosbu vyslovil Asad.
Prečítajte si tiež:
Prípravy plánu na Asadov odchod sú v plnom prúde, ozýva sa z Turecka
Strach z islamistov Putin sa chce v Sýrii angažovať nielen pre spojenectvo s klanom asadovcov, ale aj pre hrozby proti Rusku. Na strane islamistov, predovšetkým v radoch Islamského štátu, údajne bojuje asi štyritisíc občanov Ruska a ďalších bývalých sovietskych republík. „Nemôžeme dopustiť, aby získali bojové skúsenosti a boli ideologicky spracovaní a potom sa objavili na území Ruska,“ uviedol Putin.
Podľa komentátora BBC Jonathana Marcusa svedčí návšteva Asada v Moskve o jeho rastúcom sebavedomí aj o tom, že Rusko s ním do budúcnosti počíta. Akékoľvek dohody s USA a ďalšími západnými spojencami o dočasnej úlohe Asada v Sýrii sú podľa všetkého len maskovacím manévrom.
Pre Rusov je výhodné, aby sa Asad udržal pri moci čo najdlhšie a kontroloval aspoň západnú časť Sýrie vrátane pobrežia, kde má Rusko svoje základne.
Vojakov popierajú Kým Rusko a Sýria sa dokázali dohodnúť, s USA sa Moskve nedarí. Dosiahli síce dohodu o „rozdelení sýrskeho neba“, ktorá má zamedziť incidentom vo vzduchu v prípade, že sýrske územie súčasne bombardujú Američania aj Rusi.
Podľa ruského ministerstva obrany však nejde o spoluprácu. Minulý týždeň sa lietadlá oboch krajín dostali k sebe aj na vzdialenosť 15 kilometrov. Informácie o cieľoch si vymieňať nebudú, keďže Rusko často bombarduje aj protiasadovskú opozíciu, ktorú, naopak, Spojené štáty podporujú. V prípade avizovaných náletov by ich mohli varovať.
Najväčšou intrigou v konflikte je teraz údajná účasť ruských vojakov na pozemnej operácii. Podľa agentúry Reuters v deň, keď Asad rokoval s Putinom, na sýrskom fronte zahynuli najmenej traja ruskí vojaci, ktorí bojovali v radoch vládnych vojsk pri meste Latakia.
Ukrajinské médiá hovoria o oveľa väčšom počte mŕtvych ruských vojakov, ktorých údajne prepravujú na Rusmi okupovaný Krym. Zapojenie ruských vojakov však popiera aj sýrska armáda.