ĽUBĽANA/VIEDEŇ. Zo Slovinska do Rakúska dorazilo v stredu predpoludním cez hraničný priechod Spiefeld okolo dvetisíc migrantov, ktorí prešli vstupnou kontrolou, registráciou a následne ich autobusy prepravovali do improvizovaných príbytkov.
Pre niektorých však tento proces trval zrejme pridlho, informovali rakúske elektronické médiá a tlačová agentúra APA s odvolaním sa na policajné zdroje.
Asi 1500 ľudí tak prerazilo policajný kordón a vydalo sa pešky smerom k štajerskej metropole Graz.
Aj keď sa rakúske orgány pokúšali dohovorom ľudí presvedčiť, aby sa vrátili a vyčkali na autobusy, ich úsilie vyšlo nazmar, takže sa pokúsili aspoň zablokovať prístupové komunikácie na diaľnicu a udržať plynulosť nielen cestnej, ale aj železničnej dopravy v lokalite. Utečencov sprevádzali policajné hliadky.
Mylné informácie?
Nie je vylúčené, že sa celou situáciou boli mylné informácie utečencov o vzdialenosti Spielfeldu od rakúsko-nemeckej štátnej hranice. Keď si to masy migrantov uvedomili, väčšina z nich sa obrátila späť. Iní cestu prerušili a hľadali miesto na odpočinok, a to aj na cestnej komunikácii B67.
Rakúska polícia sa zatiaľ nerozhodla, ako naloží s tými z utečencov, ktorí pokračujú pešo v smere na Graz. Situáciu komplikuje fakt, že sú medzi nimi aj deti, takže sa nedá predpokladať, že by do sídelného mesta rakúskej spolkovej krajiny Štajersko dorazili ešte za denného svetla.
V záchytnom centre v Spielfelde, ako aj na parkovisku pre kamióny na hraničnom priechode zostali stovky ďalších utečencov.
Väčšina z nich podobne ako väčšina z ďalších prichádzajúcich má jasnú cieľovú krajinu, a tou je Nemecko. Iba minimum z nich požiadalo o azyl v Rakúsku.
Najmenší štát na balkánskej trase
Slovinsko plánuje v súvislosti s obrovským náporom utečencov zavedenie nových legislatívnych opatrení, ktorými by sa zvýšil počet policajných záložníkov na hraniciach, a do služby chce zároveň povolať aj policajných dôstojníkov vo výslužbe.
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia slovinských predstaviteľov.
Štátny tajomník slovinského ministerstva vnútra Boštjan Šefic uviedol, že jeho ministerstvo vláde navrhne, aby počet policajných záložníkov v súvislosti s mimoriadnou situáciou na hraniciach zvýšila zo súčasných 250 na 800.
V rámci navrhovaného opatrenia by do služby mali byť prijatí aj bývalí príslušníci polície, aktuálne vo výslužbe, ktorí budú následne súčasťou doplnkových jednotiek, dodal Šefic.
Do Slovinska od soboty rána, respektíve po uzatvorení maďarsko-chorvátskej hranice, prišlo už vyše 20-tisíc migrantov, pričom najmenej 6000 z nich strávilo poslednú noc v tamojších utečeneckých centrách, doplnil Reuters.
Najmenší štát na balkánskej migračnej trase je pritom podľa svojej vlády schopný zvládnuť za deň maximálne 2500 utečencov.
Právo chrániť hranice
Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová v reakcii na schválenú novelu vyjadrila nádej, že to negatívne neovplyvní bilaterálne vzťahy jej krajiny a Slovinska. Každá krajina má právo chrániť svoje hranice spôsobom, ktorý považuje za správny, vyjadrila sa tiež.
"Na to nemožno hľadieť ako na útok voči Chorvátsku," zdôraznila a podľa tlačovej agentúry MTI dodala, že slovinská strana jednoducho prikročila k ochrane schengenskej hranice a vlastného územia.
"Musíme aj naďalej spolu komunikovať, pretože migračná kríza je komplexným problémom, s ktorým sme rovnako konfrontovaní všetci a nemôžeme ho vyriešiť osve, iba na európskej a globálnej úrovni," vyhlásila chorvátska prezidentka.
Opäť sa prevrátila loď s utečencami
Najmenej 15 ľudí je nezvestných po tom, ako sa severne od gréckeho ostrova Samos prevrátila v Egejskom mori loď s utečencami. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na grécku pobrežnú stráž.
Podľa správy sa podarilo 16 ľudí z paluby plavidla zachrániť.
Do prístavu Pireus dorazilo na palube trajektov z rôznych destinácií v Egejskom mori viac ako 6000 migrantov.
Grécko čelí od začiatku roka mimoriadnej migračnej vlne, ktorú tvoria predovšetkým utečenci z občianskou vojnou sužovanej Sýrie.
Oficiálne údaje Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov prezrádzajú, že počet osôb, ktorí sa v tomto roku dostali na územie Grécka cez hranicu s Tureckom prevyšuje už pol milióna.
tasr
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu