Brusel 15. júla (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) sa budú na svojej prvej schôdzke počas belgického predsedníctva v pondelok a utorok v Bruseli venovať najmä situácii v Macedónsku, na Blízkom východe a v Afrike, rozšíreniu a dialógu s občanmi.
Ďalšími témami stretnutia, ktorému bude predsedať belgický minister Louis Michel, budú boj proti násilným demonštráciám a dialóg s hnutiami antiglobalistov, ako aj spoločná bezpečnostná a obranná politika. V utorok sa uskutoční zasadnutie asociačnej rady EÚ a Maďarska.
Predsedajúce Belgicko predstaví partnerom svoj pracovný program v oblasti prístupových rokovaní s kandidátmi a potvrdí záväzok udržať tempo, aké nastolilo v prvom polroku Švédsko. Podľa diplomatov je Brusel odhodlaný dodržať tzv. cestovnú mapu schválenú vlani v decembri v Nice.
Znamená to, že do konca roku sa bude musieť pätnástka dohodnúť na spoločných pozíciách pre rokovania s kandidátmi v takých kapitolách, ako dane, doprava, hospodárska súťaž, energetika, spravodlivosť a vnútro či finančná kontrola. S kandidátmi, ktorí preukážu dostatočný pokrok pri preberaní legislatívy, ale hlavne jej praktickom uplatňovaní a vynucovaní, by malo byť možné tieto kapitoly aj uzavrieť.
Belgicko bude okrem rýchlosti rokovaní prísne dbať na kvalitu a bude striktne uplatňovať princíp diferenciácie. Usporiada tri kolá rokovaní na úrovni vyjednávačov (27. júla, 25.-26. októbra, 27.-28. novembra) a jedno na ministerskej úrovni (11.-12. decembra). Kandidátske krajiny chce čo najviac zapojiť do európskeho diania: na všetky neformálne stretnutia ministrov pozve aj zástupcov kandidátskych krajín.
Ministri by mali v pondelok podľa diplomatov schváliť vízové embargo pre asi 40 ľudí blízkych Národnej oslobodzovacej armáde (UCK) v Macedónsku, jeho skutočné uplatnenie však odložia na neskôr podľa vývoja situácie.
"Zákaz víz by mohol vstúpiť do platnosti, ak sa bude situácia v Macedónsku vyvíjať veľmi zle," informoval jeden z diplomatov. Cieľom opatrenia je zvýšiť tlak na ozbrojencov z radov etnických Albáncov, aby spolupracovali pri hľadaní mierového riešenia s macedónskou vládou.
V rámci pondelkového rokovania sa uskutoční verejná diskusia ministrov o dialógu s občanmi. Európski politici si uvedomujú, že medzi úniou a občanmi existuje priepasť, ktorú treba preklenúť. Preto sa ministri pokúsia nájsť spôsob, ako lepšie vysvetľovať občanom dianie v EÚ, výhody i nevýhody jednotlivých európskych projektov, ako lepšie reagovať na ich obavy a podobne.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed