Jeruzalem 4. februára (TASR) - Izraelská ústredná volebná komisia dnes zverejnila konečné oficiálne výsledky minulotýždňových predčasných parlamentných volieb, v ktorých sú zarátané aj hlasy diplomatov zo zahraničia, vojakov, väzňov i chorých.
Výsledky potvrdili víťazstvo pravicovej strany Likud doterajšieho premiéra Ariela Šarona, ktorá obsadí v 120-člennom Knesete až 38 poslaneckých kresiel. Celkovo povinnú 1,5-percentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu prekročilo 13 strán.
Víťaz volieb Šaron má čoraz väčšie ťažkosti s vytvorením nového kabinetu. Radikálne náboženské strany totiž nie sú ochotné vstúpiť do vlády, podporujúcej zriadenie samostatného palestínskeho štátu.
Strana práce opäť odmietla účasť svojich členov vo vláde národnej jednoty, ktorej šéfom by bol Šaron a ultraortodoxné pravicové strany majú výhrady predovšetkým proti spoločnému vládnutiu so zástupcami antiklerikálnej strany Zmena (Šinui).
Prezident Moše Kacav by mal oficiálne poveriť Šarona vytvorením nového kabinetu v stredu večer. Zloženie novej vlády by malo byť známe do 28 dní od oficiálneho poverenia a na prípadné druhé kolo rokovaní s potenciálnymi koaličnými partnermi by úradujúci premiér dostal k dispozícii ďalších 14 dní.
Po pondelňajších rozhovoroch s generalitou Likudu, Strany práce a menších politických formácií sa Moše Kacav dnes stretol s vedúcimi predstaviteľmi ďalších dvoch izraelských strán. Väčšina politikov, s ktorými doteraz hovoril, súhlasí s vymenovaním Šarona za premiéra židovského štátu.
Podľa Amrama Micnu by sa Strana práce mohla stať súčasťou novej vládnej koalície len v takom prípade, že by Šaron súhlasil s tým, s čím vstupoval Micna a jeho strana do predvolebnej kampane. Znamenalo by to evakuáciu pásma Gazy, premiestnenie ilegálnych židovských osád, zníženie rozpočtu pre osady o 1,5 milióna šekelov a výstavbu bezpečnostného oplotenia okolo celého Predjordánska. S takouto platformou Strany práce však Likud nemôže súhlasiť.
3 1 ko 20 pel