Mys Canaveral 15. júla (TASR) - Astronauti amerického raketoplánu Atlantis uskutočnili v noci nadnes sedemhodinový výstup do otvoreného vesmíru, kde pracovali na inštalácii pretlakovej komory k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Dnešný výstup bol prvým z troch plánovaných výstupov počas 11-dňovej misie amerického raketoplánu Atlantis.
Astronauti Atlantisu a ISS uskutočnili výstup do otvoreného vesmíru ako aj manipuláciu s robotickými ramenami na palube raketoplánu a ISS. Pripájanie pretlakovej komory k ISS vo výške 370 kilometrov sa začalo, keď astronauti Michael Gernhardt a James Reilly vystúpili do vesmíru s hodinovým meškaním oproti plánu. Obaja ale dohnali stratený čas aj napriek tomu, že Gernhardt mal problémy s odstraňovaním ochranných krytov z novej pretlakovej komory, ktorá sa vtedy nachádzala ešte v nákladnom priestore raketoplánu.
Počas práce oboch astronautov v bezpečnej vzdialenosti od raketoplánu použila astronautka Susan Helmsová rameno vesmírnej stanice Alfa na uchopenie viac než šesťtonovej pretlakovej komory v jej najširšom bode. Potom Helmsová pomaly zdvihla nový pretlakový modul z nákladného priestoru raketoplánu a nasmerovala ho k ISS. Pri manipulácii s modulom pomáhala Helmsovej s druhým ramenom raketoplánu Atlantis Janet Kavandiová. Celá náročná operácia trvala šesť hodín.
Helmsová použila 17-metrové kanadské robotické rameno nazývané Big Arm na vyzdvihnutie modulu a pripojenie k modulu Unity na ISS, zatiaľ čo kratšie rameno raketoplánu Atlantis obsluhované Kavandiovou pomáhalo astronautom pri pohybe v okolí pripájaného modulu.
Celú operáciu pripojenia pretlakového modulu vykonali astronauti za pomoci robotického ramena ISS, pretože iba 15-metrové rameno raketoplánu by nemohlo počas tohto manévru dosiahnuť bod spojenia na ISS.
Dlhodobým obyvateľom ISS umožní nový modul výstupy do otvoreného kozmu bez prítomnosti amerického raketoplánu vybaveného touto komorou. Možnosť výstupu do otvoreného vesmíru je nevyhnutná pre prípady nutnej opravy stanice.
Do úplného dokončenia výstavby ISS zostáva ešte niekoľko rokov, no po namontovaní jej najnovšej súčasti v hodnote 164 miliónov dolárov sa orbitálna stanica stane plne funkčnou.
Na Zem, z ktorej odštartoval vo štvrtok, by sa mal Atlantis vrátiť 23. júla.