HAVANA. Kolumbijská vláda a povstalci z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) dospeli k dohode o pátraní po ľuďoch, ktorí sa stratili počas 50 rokov trvajúcej občianskej vojny v krajine.
Zaviazali sa k rýchlemu a dôstojnému vyhľadaniu telesných pozostatkov nezvestných a dohodli sa na pátraní po ľuďoch, ktorí môžu byť ešte nažive.
Oznámila to v nedeľu agentúra Reuters.
Prečítajte si tiež:
Kolumbia dosiahla na rokovaniach s povstalcami prelomovú dohodu
Pátranie po nezvestných Dohoda dosiahnutá v sobotu v noci vyriešila jeden z ostatných problémov mierových rokovaní, ktoré dosiahli v septembri výrazný pokrok. Obe strany sa dohodli na ukončení 50-ročnej vojny do šiestich mesiacov.
Kolumbijský generálny prokurátor odhaduje, že počas najdlhšej vojny v Latinskej Amerike zmizlo približne 52-tisíc ľudí. Od roku 1964 prišlo v Kolumbii o život 220-tisíc ľudí a milióny museli pred vojnou ujsť zo svojich domov.
Vláda a povstalci sa zaviazali pomôcť lokalizovať neoznačené hroby, v ktorých môžu byť pochované obete vojny.
Vytvoria "osobitnú jednotku pre pátranie po ľuďoch, ktorí sú považovaní za nezvestných", citovala z ich spoločného vyhlásenia agentúra Reuters.
Poskytnú tiež Medzinárodnému výboru Červeného kríža informácie, ktoré pomôžu nájsť nezvestných.
Government and FARC agree to begin search for tens of thousands of disappeared Colombians http://t.co/mDjtTXeUAV #colombia
— Colombia Reports (@colombiareports) 18. Říjen 2015 Lokalizácia hrobov Niektorí zajatí bývalí povstalci už spolupracujú pri určovaní polohy neoznačených hrobov výmenou za nižšie tresty. Lokalizácia hrobov je ťažká najmä v odľahlých miestach džungle alebo horskom teréne.
Najväčšími prekážkami identifikácie sú chýbajúce skúseností vyšetrovateľov, ktorí pátrajú po nezvestných a nedostatok financií a vybavení pre túto činnosť.
Obhajcovia ľudských práv a príbuzní nezvestných varovali, že ak sa nepodarí exhumovať viac tiel, identifikovať ich a vrátiť ich rodinám, ohrozí to povojnový rozvoj Kolumbie.
Kolumbijská vláda a FARC rokujú o mieri v kubánskej Havane už takmer tri roky. Nedávno si stanovili 23. marec 2016 ako hraničný termín pre dosiahnutie konečnej dohody, ktorú následne dostanú kolumbijskí voliči k ratifikácii.