ISTANBUL. Turecký premiér Ahmet Davutoglu sa v nedeľu opäť vyslovil za vytvorenie bezpečnej zóny na severe Sýrie, ktorá by podľa názoru Turecka mohla zastaviť prílev migrantov do Európy.
Prečítajte si tiež:
Turecko vytvorí v severnej Sýrii bezpečné zóny bez Islamského štátu
Nová utečenecká vlna Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters, ktorá súčasne pripomenula, že Turecko sa tento návrh snaží presadiť už dlhší čas, ktorý však u iných štátov nenašiel podporu.
Davutoglu v nedeľu v Istanbule na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou upozornil, že vyostrenie bojov, ktoré okolo sýrskeho mesta Aleppo za podpory ruských náletov vedú sýrske vládne jednotky s protivládnymi povstalcami, by mohlo vyvolať novú utečeneckú vlnu.
Obaja politici sa zhodli v názore, že hľadanie politického riešenia pre krízu v Sýrii je v záujme oboch ich krajín.
#Merkel says ready to support #Turkey #EU accession process http://t.co/FvN63gFnTM pic.twitter.com/aXQtg1oDl6
— BGN News (@bgnnewsturkey) 18. Říjen 2015 O vstupe do EÚ Rokovania oboch premiérov sa týkali aj prístupového procesu Turecka do EÚ.
Merkelová uviedla, že Nemecko je pripravené zapojiť sa do urýchlenia zjednodušenia vydávania víz pre tureckých občanov i do urýchlenia rokovaní o vstupe Turecka do EÚ.
Na tlačovej konferencii uviedla, že Nemecko je pripravené otvoriť tento rok jednu kapitolu prístupových rokovaní a pripraviť otvorenie kapitol 23 a 24. "Môžeme hovoriť o detailoch," spresnila.
S Merkelovou o tejto problematike diskutoval aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Oznámil, že požiadal nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ako aj Francúzsko, Britániu a Španielsko, aby podporili urýchlenie procesu prijímania Turecka za člena EÚ.
Merkelová počas prebiehajúcej návštevy v Turecku ponúkla finančnú pomoc a perspektívu urýchlenia prístupových rokovaní EÚ s Tureckom výmenou za pomoc Ankary pri zastavení prílevu migrantov do Európy.
Spoločne proti teroristom Erdogan súčasne informoval, že s Merkelovou diskutovali o nutnosti spoločného postupu voči teroristickým organizáciám.
Turecko totiž na svojich južných hraniciach nebojuje len s extrémistami z organizácie Islamský štát, ale na prevažne Kurdmi obývanom juhovýchode krajiny aj s militantmi zo Strany kurdských pracujúcich (PKK).
Zrážky medzi PKK a tureckými bezpečnostnými zložkami, ktoré sa obnovili koncom júla, si najnovšie vyžiadali životy ďalších dvoch vládnych vojakov, keď ich auto nabehlo na nastraženú výbušninu. Incident sa odohral v provincii Tunceli, informovala v nedeľu agentúra Reuters.
Od júla, keď samovražedný atentát v meste Suruč ukončil prímerie medzi PKK a vládou v Ankare, prišlo o život už viac ako 150 policajtov a vojakov. PKK je spolu s Islamským štátom podozrivá aj zo spáchania samovražedných atentátov v Ankare, ktoré sa odohrali uplynulú sobotu a vyžiadali si vyše 100 obetí na životoch.
PKK spustila separatistické povstanie v roku 1984; konflikt si vyžiadal viac než 40.000 obetí na životoch. Skupinu majú na svojich zoznamoch teroristických organizácií okrem Turecka aj EÚ a USA.