BELEHRAD. Nemecko v piatok odmietlo obvinenia srbského prezidenta Tomislava Nikoliča, že Belehradu kladie nové požiadavky či ultimáta ohľadom vzťahov s Kosovom.
Súvisia s prebiehajúcimi bruselskými diskusiami o spoločnom stanovisku EÚ k 35. kapitole prístupových rokovaní, ktorá sa týka normalizácie vzťahov medzi Srbskom a Kosovom.
"V spoločnej pozícii nie sú žiadne nové podmienky a žiadna požiadavka na uznanie nezávislosti Kosova," citovala agentúra DPA nemenovaný zdroj z prostredia nemeckej vlády.
Absolútne neprijateľné V rozhovore pre noviny Večernje Novosti označil Nikolič za "absolútne neprijateľné" to, že nemecká vláda podmieňuje ďalšie zbližovanie Srbska s EÚ kompromismi v dlhoročnej kosovskej kríze.
"Podmienky Berlína sú ako ultimátum Rakúsko-Uhorska," vyhlásil.
Podľa nemeckého predstaviteľa však návrh EÚ obsahuje dlhodobo známe a Srbskom akceptované záväzky vyplývajúce najmä z dohody o normalizácii vzťahov s Kosovom z apríla 2013, ako aj Srbskom akceptovaný vyjednávací rámec pre prístupové rokovania s EÚ.
Serbian leader compares EU demands to Habsburg ultimatum on eve of WWI http://t.co/1Yd6MGuMh2
— Reuters World (@ReutersWorld) 16. Říjen 2015 Cena za eurointegráciu V súvislosti s najnovším pokrokom v politickom dialógu medzi Srbskom a Kosovom dosiahnutým od augusta EÚ signalizovala otvoriť 35. kapitolu prístupových rokovaní.
"Európska únia tým Srbsku umožní urobiť v procese približovania veľký krok vpred, ktorý sa teraz dostáva do svojej operatívnej fázy. Deje sa to s plným súhlasom spolkovej vlády," uviedol spomínaný zdroj.
Nikolič v rozhovore povedal, že za týchto podmienok je pokračovanie eurointegrácie nemožné. "Ak je cenou to, že uznáme nezávislosť Kosova, potom som proti tomu, aby sme boli v EÚ".
Kosovo, predtým súčasťou Srbska, vyhlásilo pred viac ako siedmimi rokmi nezávislosť, ktorú doteraz uznalo viac než 110 krajín sveta; Slovensko medzi nimi nie je. Belehrad si však na svoju bývalú provinciu naďalej robí nárok.