SME

Hlavné udalosti histórie Juhoslávie

Belehrad 4. februára (TASR) - Juhoslovanský zväzový parlament dnes schválil ústavnú chartu a vyhlásil vznik voľnej únie Srbska a Čiernej Hory, čím formálne ...

Belehrad 4. februára (TASR) - Juhoslovanský zväzový parlament dnes schválil ústavnú chartu a vyhlásil vznik voľnej únie Srbska a Čiernej Hory, čím formálne potvrdil zánik Juhoslávie. Pri tejto príležitosti prinášame prehľad hlavných udalostí, ktoré tvorili históriu tejto krajiny.

1918

Po skončení prvej svetovej vojny politickí predstavitelia Slovincov, Chorvátov a Srbov 1. decembra 1918 vytvorili Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov (SHS, po predchádzajúcom pripojení Bosny - 30. októbra, a Čiernej Hory - 26. novembra, k Srbsku).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

1929

Kráľ Alexander Karadjordjevič 6. januára 1929 zmenil názov konštitučnej monarchie na Juhoslovanské kráľovstvo. Karadjordjevič si uzurpoval všetky právomoci, zrušil ústavu, zakázal činnosť politických strán a zaviedol zákon o bezpečnosti štátu. Jeho neúspešný pokus o vytvorenie "juhoslovanského národa" z mozaiky národov kráľovstva vstúpil do histórie ako "diktatúra šiesteho januára".

1934

9. októbra 1934 - Juhoslovanský kráľ sa stal v Marseille obeťou atentátu chorvátskeho radikála.

1941

25. marca 1941 - Vláda D. Cvetkoviča pripojila Juhosláviu ku krajinám Osi a jej satelitov (Nemecko, Taliansko, Japonsko, Slovensko, Maďarsko atď.), čo vyvolalo 27. marca 1941 v Belehrade ľudové povstanie. Po armádou zorganizovanom štátnom prevrate vznikla protifašistická vláda generála Simoviča, princ-regent Pavol bol zosadený a moci sa ujal mladý kráľ Peter II.

SkryťVypnúť reklamu

6. apríla 1941 - Fašistické Nemecko a Taliansko vojensky napadli Juhosláviu.

11. apríla 1941 - chorvátski nacionalisti okolo Anteho Paveliča vytvorili ustašovský chorvátsky štát, ktorý kolaboroval s hitlerovským režimom v Berlíne.

17. apríla 1941 - Juhoslovanská armáda kapitulovala a kráľovská rodina odišla do londýnskeho exilu.

8. júla 1941 - Nemecko a Taliansko oficiálne oznámili zánik Juhoslávie. Jej územie sa rozdelilo medzi Chorvátsko (Chorvátsko a Bosna), Nemecko (časti Slovinska), Taliansko (Dalmácia, Čierna Hora, časť Slovinska), Maďarsko (Vojvodina) a Bulharsko (väčšina Macedónska). V Belehrade nemecká okupačná správa Srbska inštalovala bábkovú vládu generála Nediča. Hlavnou postavou protifašistického odporu sa stáva Josip Broz Tito, ktorý politickému životu v Juhoslávii dominoval štyri desaťročia, až do svojej smrti v máji 1980.

SkryťVypnúť reklamu

1943

29. novembra 1943 - Vznikla tzv. Titova Juhoslávia, keď Tito spolu so svojimi partizánmi prevzal kontrolu nad Antifašistickým výborom národného oslobodenia (AVNOJ), založeným v novembri predchádzajúceho roka a zbavil exilovú vládu kráľa práva zastupovať juhoslovanský štát.

1944

20. októbra 1944 - Počas belehradskej operácie vojská sovietskych, juhoslovanských a bulharských vojsk oslobodili Belehrad.

7. - 8. marca 1945 - Josip Broz Tito sformoval novú, dočasnú juhoslovanskú vládu s účasťou piatich členov tzv. exilovej vlády.

6. apríla 1945 - Juhoslovanská 2. partizánska armáda dobyla Sarajevo.

záver apríla 1945 - Juhoslovanská partizánska armáda pod vedením Tita sa po dobytí Záhrebu prebila až k Trestu, čím takmer oslobodila celú krajinu, bez účasti cudzích jednotiek. Zvyšok krajiny pomáhali oslobodiť vojská sovietskej armády.

SkryťVypnúť reklamu

november 1945 - vo voľbách jasne víťazí Titova komunistická strana. Počas vlády Tita, ktorý odmietal uznať dominantné postavenie Moskvy, sa hlavnou charakteristikou juhoslovanskej politiky stáva balansovanie medzi sovietskym blokom a Západom.

1946

18. apríla 1946 - USA uznali vládu Josipa Broza Tita.

1948

Po roztržke medzi Stalinom a Titom sa prerušili vzťahy medzi Sovietskym zväzom a Juhosláviou, ktorá sa začína orientovať na Západ.

1949

29. septembra 1949 - ZSSR vypovedal spojeneckú zmluvu s Juhosláviou.

1950

17. apríla 1950 - Broz Tito sa vyslovil za zmierenie svojej krajiny so Západom, pričom uviedol, že spolupráca so štátmi sovietskeho bloku je nemožná.

16. augusta 1950 - Juhoslávia vyhlásila politiku v neúčasti vo vtedajších mocenských blokoch. Neskôr sa stala zakladateľkou tzv. hnutia nezúčastnených krajín.

SkryťVypnúť reklamu

1980

4. mája 1980 - Vo veku 87 rokov zomrel Josip Broz Tito. V dekáde po Titovej smrti sa postupne vyostrovali rozpory medzi jednotlivými republikami. Zhoršovanie situácie podporovali hospodárske problémy a komplikovaná štruktúra komunistickej moci, ktorá bránila ich efektívnemu riešeniu

1989

28. marca 1989 - Srbsko vedené Slobodanom Miloševičom zrušilo autonómiu Kosova a Vojvodiny z roku 1974.

1990

- Juhoslovanskí komunisti sa vzdávajú mocenského monopolu a súhlasia so systémom viacerých strán. Vo voľbách víťazia nacionalistické subjekty.

1991

25. júna 1991 - Slovinsko a Chorvátsko vyhlásili nezávislosť. V Slovinsku boje s juhoslovanskou armádou trvali len pár dní, v Chorvátsku sa proti nezávislosti postavili tamojší Srbi, ktorí s podporou Belehradu viedli do roku 1995 boje proti jednotkám Záhrebu.

SkryťVypnúť reklamu

17. septembra 1991 - Od Juhoslávie sa odtrhlo Macedónsko. V referende tento akt podporilo 74 percent voličov.

1992

3. marca 1992 - Po všeobecnom hlasovaní bojkotovanom bosnianskymi Srbmi vyhlásila nezávislosť Bosna a Hercegovina. Následne sa v rokoch 1992-95 rozpútala krvavá vojna (viac ako 200.000 mŕtvych)

27. apríla 1992 - Srbsko a Čierna Hora vytvorili Juhoslovanskú zväzovú republiku (JZR). Medzinárodné spoločenstvo na Juhosláviu uvalilo sankcie ako trest za rolu srbského prezidenta Slobodana Miloševiča v balkánskych konfliktoch.

1995

21. novembra 1995 - Prezidenti Chorvátska (Franjo Tudjman), Bosny a Hercegoviny (Alija Izetbegovič) a Srbska (Slobodan Miloševič) na americkej leteckej základni v Daytone podpisujú mierové dohody

SkryťVypnúť reklamu

1997

koncom roku 1997 - V prezidentských voľbách v Čiernej Hore zvíťazil Milo Djukanovič, ktorý od roku 1998 podnikal kroky smerujúce k nezávislosti republiky. Djukanovič chcel krajinu odpútať od Srbska, ktoré sa pod vedením Slobodana Miloševiča dostalo do medzinárodnej izolácie a na pokraj hospodárskeho zrútenia.

1998

V Kosove eskaluje kríza, zintenzívňujú sa boje medzi vládnymi silami a albánskymi separatistami.

október - NATO pohrozila Belehradu leteckými útokmi a vydalo príslušný aktivačný príkaz. Juhoslovanské jednotky sa stiahli z Kosova, uvoľnené oblasti obsadili povstalci z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).

1999

február - marec 1999 - V Kosove pokračovali ozbrojené nepokoje s ďalšími mŕtvymi a ranenými.

SkryťVypnúť reklamu

15. marca 1999 - Mierové rozhovory vo francúzskom Rambouillet a Paríži sa skončili neúspešne.

23. marca 1999 - Posledný pokus osobitného amerického vyslanca Richarda Holbrooka zmeniť postoj srbského vedenia sa skončil neúspešne. Krátko pred polnocou generálny tajomník NATO Javier Solana nariadil hlavnému veliteľovi spojeneckých síl v Európe Wesleymu Clarkovi, aby začal operácie v Juhoslávii.

24. marca 1999 - Začiatok leteckých útokov NATO proti Juhoslávii.

27. mája 1999 - Medzinárodný trestný tribunál v Haagu obvinil Miloševiča z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti v Kosove.

10. júna 1999 - BR OSN prijala rezolúciu 1244, ktorá predpokladala "značnú autonómiu" pre Kosovo v rámci JZR. Kosovo sa de facto stalo protektorátom OSN.

SkryťVypnúť reklamu

20. júna 1999 - NATO zastavila nálety na Juhosláviu po tom, čo sa jednotky Belehradu stiahli z Kosova

5. augusta 1999 - Čierna Hora prijala dokument, ktorý JZR ustanovuje za Spoločenstvo Čiernej Hory a Srbska.

2000

27. júla 2000 - Belehrad vyhlásil na 24. septembra voľby zväzového prezidenta a parlamentu. Vládne strany v Čiernej Hore voľby bojkotovali.

26. september 2000 - Zväzová volebná komisia oznámila, že v prvom kole hlasovania nezískal žiaden z prezidentských kandidátov - Miloševič ani zástupca opozície Vojislav Koštunica - nadpolovičnú väčšinu hlasov. Opozícia oficiálne výsledky hlasovania odmieta uznať a trvá na definitívnom víťazstve Koštunicu.

29. septembra 2000 - Opozícia začala kampaň štrajkov a občianskej neposlušnosti s cieľom prinútiť Miloševiča uznať volebnú porážku a odstúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

5. októbra 2000 - V Belehrade sa uskutočnila veľká demonštrácia za uznanie volebného víťazstva opozície.

6. október 2000 - Miloševič uznal volebnú porážku.

7. október 2000 - Koštunica zložil prezidentskú prísahu.

december - Srbské parlamentné voľby potvrdili pád Miloševičovho režimu.

2002

14. marca 2002 - Predstavitelia Juhoslávie, Srbska a Čiernej Hory sa pod tlakom a za sprostredkovania EÚ dohodli na transformácii Juhoslovanskej zväzovej republiky na nový štát s názvom Srbsko a Čierna Hora. Nasledovali mesiace komplikovaných rokovaní o texte ústavnej charty SČH.

2003

27. januára 2003- Poslanci srbského parlamentu schválili ústavnú chartu nového štátu

29. januára 2003- Ústavnú chartu schválil parlament Čiernej Hory

SkryťVypnúť reklamu

4. februára 2003- Obe komory zväzového parlamentu prijali ústavnú chartu SČH a vyhlásili vytvorenie nového štátu.

dh ari pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 419
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 325
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 893
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 804
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 558
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 421
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Izraelský premiér Benjamín Netanjahu.

Rodiny rukojemníkov premiéra kritizujú, podľa nich nemá žiaden plán.


TASR
Ilustračné foto

Americký reťazec je od začiatku vojny v Pásme Gazy terčom protestov.


TASR
Zdravotnícke centrum v Lusake, hlavnom meste Zambie.

Nakazení pochádzajú u Nemecka aj Veľkej Británie.


TASR 6
Odchod iránskej delegácie po rokovaní s USA z ománskej ambasády v Ríme.

O jadrovej dohode budú Irán a USA rokovať aj o týždeň.


TASR 1

Sportnet

Auto Landa Norrisa po nehode v kvalifikácii Veľkej ceny Saudskej Arábie.

Po náraze do bariéry v štvrtej zákrute si sám vyčítal zbytočné riziko.


Reuters
Na snímke smútok hráčov Žiliny.

Žilina dohrávala záver zápasu v presilovke.


a 1 ďalší
Hokejisti Česka počas prípravy.

Tím Radima Rulíka už doplnili aj hokejisti Sparty Praha a Hradca Králové.


Matúš Malý (Ružomberok).

Dlhú presilovku futbalisti Skalice využili až v nadstavenom čase druhého polčasu.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu